Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

PiS dopiął swego. Kolejne wydatki poza budżetem

39
Podziel się:

Sejm przyjął w środę, 16 listopada ustawę pozwalającą wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej, która jest rodzajem bezpiecznika w finansach naszego państwa. Posłowie nie poparli wniosków Konfederacji i Polski 2050 o odrzucenie projektu.

PiS dopiął swego. Kolejne wydatki poza budżetem
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Sejmu w środę, 16 listopada (Licencjodawca, Rafał Guz)

Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych. Informacja o skutkach finansowych tych działań będzie przedstawiona w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej na rok 2022.

Reguła wydatkowa. Rząd postawił na swoim

Stabilizująca reguła wydatkowa nie pozwala na nadmierne zadłużanie naszego kraju i wywiera presję na ministrze finansów, aby każdy dodatkowy wydatek równoważył dodatkowym dochodem. Jest bezpiecznikiem, który ma ograniczać nadmierne wydawanie pieniędzy przez rząd, by nie narazić kraju na problemy z rosnącym zadłużeniem w przyszłości.

Za ustawą wraz z poprawkami zagłosowało 229 posłów, przeciw było 214, jeden poseł się wstrzymał. Tym samym posłowie nie poparli wniosków Konfederacji i Polski 2050 o odrzucenie projektu.

Dlaczego rządowi zależało na jak najszybszym przegłosowaniu tych zmian? Opozycja nie ma wątpliwości. – Rządowi brakuje pieniędzy – stwierdza w komentarzu dla money.pl posłanka KO Izabela Leszczyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poza kontrolą. "Drożyzna rozlała się na całą gospodarkę"

Państwowe obligacje nie będą objęte podatkiem bankowym

Ustawa, poza zmianami dotyczącymi reguły wydatkowej, zakłada, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym. Ma to obniżyć koszty finansowania emisji obligacji na rzecz programów rządowych utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego lub Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

Z podatku bankowego będzie wyłączona także wartość aktywów wynikających z transakcji odkupu (transakcje repo).

Przepisy ws. podatku bankowego mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r., natomiast zmiany w zakresie reguły wydatkowej mają zacząć obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Kierg
rok temu
Najpierw oglosza Stan albo wyjatkowo albo wojenny a po tem bankructwo
Von
rok temu
W 2024r. Dolar.......6 zł......
Fakty
rok temu
PSEUDO "SUKCES" pis DO SPŁATY PRZEZ POLSKIE WNUCZKI
fakty
rok temu
pis NIE OCHRONIL POLSKI PRZED RAKIETAMI
Pisowiec
rok temu
Po co te wszystkie,, bezpieczniki,,jak można je w sejmie przegłosować normalna większością rządzących a nie 2/3 głosów, fikcja na papierze ,tak samo jak domniemanie konstytucyjności,jak sejm uchwalił że blondynów trza wykastrować prezydent podpisze to jest ,,domniemanie konstytucyjności,,i jedziemy zanim ktoś do TK to zgłosi zanim TK uzna że to niekonstytucyjne to zrobi ktoś porządek w imię prawa i kto mu co zrobi ,nikt ,ale w ten sposób rządzą tylko cwaniacy by nikt ich nie ruszył i mówią że wszystko zgodnie z prawem
...
Następna strona