Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

PiS obniżył wiek emerytalny. Skutki? Jest raport rządu

597
Podziel się:

Przywrócenie wieku emerytalnego do 60/65 nie pogorszyło sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) - napisano w raporcie rządu informującym o skutkach obowiązywania ustawy przywracającej wiek emerytalny. Polacy, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie.

PiS obniżył wiek emerytalny. Skutki? Jest raport rządu
Polacy, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie (money.pl, Rafał Parczewski)

Od dnia 1 października 2017 r. został przywrócony wiek emerytalny obowiązujący do końca 2012 r., tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Koszty związane z przywróceniem wieku emerytalnego nie spowodowały pogorszenia sytuacji finansowej FUS. Przywrócenie wieku emerytalnego, a także spowolnienie gospodarcze związane z pandemią COVID-19 nie spowodowały załamania FUS (wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek przekroczył 80,0 proc. w latach 2019 i 2021). Zmniejsza się również zapotrzebowanie na dotacje budżetowe" - napisano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

W raporcie napisano, że Polacy, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie. Liczba pracujących emerytów wzrosła z 545,4 tys. w grudniu 2012 r. do 812,9 tys. w grudniu 2021 r., czyli o 49,0 proc.

Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 66,9 roku, dla mężczyzn było to 68,3 roku, dla kobiet - 65,8 roku.

"Przywrócenie wielu emerytalnego nie miało zatem negatywnego wpływu na wskaźniki zatrudnienia, które z roku na rok wzrastają, także wśród osób, które przekroczyły ustawowy wiek emerytalny (kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 nie powstrzymał tego wzrostu)" - napisano.

W raporcie napisano, że wiek osób pobierających i przechodzących na emeryturę w ostatnich latach powoli, lecz stopniowo rośnie.

Fatalne prognozy dla dzisiejszych 30-latków

W 2019 r. przeciętny wiek osób, którym przyznano emeryturę wynosił 62,1 lat, w przypadku mężczyzn 64,6 lat, a w przypadku kobiet 60,7 lat. W 2020 r. było to odpowiednio 62,3 lat, przy czym 64,8 lat dla mężczyzn i 60,6 lat dla kobiet. W 2021 r. przeciętny wiek przejścia na emeryturę wynosił 62,4 lat (64,8 dla mężczyzn, 60,6 dla kobiet).

"Zauważenia przy tym wymaga, że przeciętny wiek emerytalny kobiet jest wyższy niż ustawowy wiek emerytalny (60,6 lat), natomiast przeciętny wiek emerytalny mężczyzn rośnie od 2019 r. i zbliża się do poziomu ustawowego wieku emerytalnego (64,8 lat)" - napisano.

Pogarszają się prognozy ws. emerytur dzisiejszych 30-latków. Przy niezmienionym wieku emerytalnym stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, może wynieść w 2060 r. nie ok. 25 proc., jak do tej pory się wydawało, a jedynie 18,7 proc. - wynika z raportu zleconego przez ZUS. Jednocześnie - jak ustalił money.pl - siła nabywcza emerytur będzie rosnąć. Co ciekawe, choć na dzisiaj wydaje się to abstrakcją, według ZUS w 2080 r. średnia emerytura ma wynieść 21 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(597)
szczecin
rok temu
zasługi piSS: skłócenie polaków, sprawienie ze spór polityczny jest sporem cywilizacyjnym, zaczęli demolować państwo i budować dyktaturę, podniesienie kłamstwa i hejtu do rangi państwowych czynności, kurski który z tego kłamstwa i hejtu uczynił standard, nazywanie tchórzostwa rozsądkiem a konformizm patriotyzmem a o zdradę oskarżają tych co upominają się o standardy i praworządność .....szalejąca rekordowa inflacja, najwyższe stopy % w EU !!, jedne z najniższych zarobków w UE !!! drożyzna!!! rekordowa liczba zgonów przy najniższej liczne urodzeń !!!! duża liczba upadłości firm, drogie: paliwo, gaz, prąd, brak węgla (skandaliczne ceny), gigantyczne zadłużenie, brak pieniędzy z KPO, inwestorzy z polski sie wycofują, nowy ład który okazał sie totalną kompromitacją, rosnące ubóstwo, 500+ które nie poprawiło dzietności (wręcz odwrotnie) dodatkowo napędziło inflację
emerytka 55
rok temu
wiek przywrócili ale wypłacają 2/3 naleznej emerytury.P{rzeliczają z urzędu jak kobieta skonczy 67 lat (teraz zmienili na 65) czyli stary wiek emerytalny .Przez to emerytura wychodzi głodowa. Zmiana następuje po przeliczeniu jak sie oczywiśie dozyje tych 65 a czesto i 67 lat.
Emeryt nie pr...
rok temu
Wiek obniżony , a prawie każdy jak już na emeryturę to trzyma się dalej roboty jak pijany płotu. Cwaniactwo
POlak.
rok temu
prawdą jest ,że PiS nie wywolal wojny na Ukrainie, nie popierał ukladu sowiecko-niemieckiego w sprawie Nord Streem ani tez nie byl udzialowcem w wyprodukowaniu w Wuhan wirusa . PiS nie donosi na Polske do UE, PiS skutecznie realizuje swoj program wyborczy mimo kryzysu swiatowego i szkodliwych antypolakow z total opozycji. PiS - to przekop,to tunel,to zbrojenie polskiej armii i wreszcie PiS to pomoc biednej cześci spoleczeństwa(biednej przez PO-PSL i SLD-PSL). Czego zyczę PiS - sikcesu w zniesi9eniu jednej nocy immunitetu,zmniejszeniu jak we Wloszech ,,sejmu do 160 posłow,zmniejszeniu senatu do 48 senatorow i wreszcie doprowadzenie do systemu prezydenckiego w Polsce. Wszystko do 2025 roku czyli rocznicy 1000 lecia koronacji Chrobrego. Polakom zycze , by na ziemii polskiej nie bylo ani jkednej parti milujacej bolszeiwzm, komunizm i diotyczna idelogie (trzecia droga wg Geremka) liberalizmu
Apis
rok temu
Statystycznie mężczyźni żyją 5 lat krócej niż kobiety,,,, teraz rozumiem jakie jest rozumowanie tych co są odpowiedzialni za finanse państwa,,,
...
Następna strona