Notowania

pkb
29.01.2020 20:27

PKB Polski 2020. Minister zapowiada wzrost o 3,7 proc.

- Oczekiwana dynamika PKB Polski w 2020 r. na poziomie 3,7 proc. wydaje się realistycznym założeniem - twierdzi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak twierdzi, że wzrost PKB w 2020 roku na poziomie 3,7 proc. jest realny (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, minister szczególnie liczy na sektor prywatny.

- Zapisane w budżecie 3,7 proc. wydaje się założeniem realistycznym, zwłaszcza w sytuacji, gdy sektor prywatny wciąż będzie napędzał silnik inwestycyjny - powiedziała Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie resortu.

Nieco mniej optymistyczni są eksperci. Jak informowaliśmy w money.pl, ekonomiści mBanku prognozują wzrost na poziomie 2,8 proc. - Scenariusz dla gospodarki polskiej będzie mniej optymistyczny niż prognozy dla wzrostu globalnego - mówił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że wstępny szacunek wzrostu PKB w 2019 roku wyniósł 4 proc. To znacznie mniej niż rok wcześniej, a także mniej niż oczekiwali ekonomiści.

W tym roku polska gospodarka będzie rosnąć w tempie 2,8 proc. - twierdzą ekonomiści mBanku
Wzrost PKB spowolni. Eksperci prognozują 2,8 proc. rocznie

Takiego wyniku może nam pozazdrościć jednak większość krajów. I to pozytyw. Z drugiej strony trzeba przyznać, że jesteśmy w trendzie spadkowym. Jeszcze w 2018 roku gospodarka rosła o 5,1 proc., a więc dynamika była blisko 1 pkt proc. wyższa.

Warto podkreślić, że to dopiero pierwsze, wstępne wyliczenia GUS. Mogą one jeszcze podlegać weryfikacji i mogą się nieco zmienić, zarówno w górę jak i w dół. Wtedy też będą one bardziej szczegółowe.

Co teraz wiemy? Mocniej od PKB wzrosła w 2019 roku wartość dodana w przemyśle (o 4,2 proc.) oraz w handlu (4,7 proc.). Słabiej pod tym względem wypadło budownictwo (2,8 proc.). Popyt krajowy realnie zwiększył się o 3,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

BKA obłudnicy z PO ,PZPR i ZSL powiedzą:to bardzo źle dla Polski ,bo nie pozwoli nam przejąć władzy!

29-01-2020

Pislandia w ruiniew 2020 inflacja 10% wzrost PKB 2% deficyt 50mld zł (tylko dlatego, że NBP sztucznie utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe inaczej deficyt będzie … Czytaj całość

29-01-2020

OjPonieśli zwycięstwo w polityce, teraz czeka ich pasmo zwycięstw gospodarczych. Zapewne kartki na mięso i cukier już wydrukowane.

Rozwiń komentarze (12)