Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
s&p
11.05.2020 14:19

PKB Polski. Agencja S&P obniża prognozy na 2020 rok

Agencja S&P ostro obniżyła swoje prognozy dla PKB Polski. Spodziewa się w tym roku spadku o 4 proc., a więc dwukrotnie silniejszego od wcześniej oczekiwanego. Co w takim przypadku z ratingiem? Póki co perspektywa jest stabilna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polską gospodarkę czeka recesja. Pytanie, jak będzie duża?

Jeszcze w połowie kwietnia jedna z trzech największych agencji ratingowych świata oceniała, że polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o około 2 proc. Wydawało się, że byłby to stosunkowo niewielki wymiar kary w obliczu pandemii koronawirusa. Nie minął jednak miesiąc i eksperci dokonali aktualizacji prognoz. Niestety w dół.

W najnowszym raporcie S&P szacuje spadek PKB Polski w 2020 roku na 4 proc. Dopiero w kolejnym roku uda się powrócić do wzrostu i powinien wynieść około 5 proc. PKB.

Prognozy na 2020 rok plasują nas mniej więcej w środku stawki krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Podobny los czeka Tajlandię i Chile, a znacznie głębszy spadek Argentynę i Meksyk.

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Tak jak my dekadę temu, zieloną wyspą mają być Chiny, Indie i Indonezja, których PKB ma urosnąć w tym roku o około 1,2-1,8 proc. Warto jednak dodać, że gospodarki te przez ostatnie lata średniorocznie rosły w wysokim tempie 5-7 proc. Miały więc z czego spadać.

Choć prognozy polskiego PKB wyraźnie spadły, na razie nie powinniśmy się obawiać spadku ratingu naszego kraju. Agencja S&P utrzymuje ciągle "stabilną" perspektywę ratingu, który jest na poziomie "A-". To siódma ocena na dwadzieścia dwie w skali.

W przeszłości agencja S&P raczej surowo oceniała Polskę. Dużym zaskoczeniem była pierwsza w historii obniżka ratingu naszego kraju, której agencja dokonała w styczniu 2016 roku. Decyzja ta została odwrócona w październiku 2018 roku.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2", czyli jeden poziom wyżej niż Fitch i S&P.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: s&p, pkb, prognozy, gospodarka, wiadomości, rating
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2020

logicznyJak dobrze, że" poszliśmy" drogą oszczędności i racjonalnych inwestycji a nie jak inni drogą napędzania gospodarki rozdawnictwem, … Czytaj całość

11-05-2020

GagaCzy ktokolwiek jeszcze przywiązuje wagę do tzw. "ocen" przez agencje ratingowe? Ktoś pamięta, kiedy wydana przez nie jakaś "prognoza" … Czytaj całość

11-05-2020

smutneOj duduś - dogania prawda!!!! .....

Rozwiń komentarze (12)