Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKB Polski spadł w pierwszym kwartale. GUS prezentuje dane

13
Podziel się:

Ten rok ma być czasem odbicia w gospodarce, ale jeszcze pierwszy kwartał był na minusie. Produkt krajowy brutto był o 1,2 proc. niższy niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

PKB Polski spadł w pierwszym kwartale. GUS prezentuje dane
Gospodarka jeszcze nie wskoczyła na wyższe obroty. (money.pl, Rafał Parczewski)

Polska gospodarka daje już sygnały ożywienia, ale na statystyki pokazujące wzrost PKB w kwartale trzeba jeszcze poczekać. Pierwszy kwartał 2021 wypadł gorzej niż pierwszy kwartał poprzedniego roku.

PKB spadł o 1,2 proc. - informuje GUS. To wynik wyraźnie lepszy niż w czwartym kwartale 2020, gdy roczna dynamika była na poziomie minus 2,8 proc. Kwartał do kwartału wskaźnik wzrósł o 0,9 proc.

Najnowsze wyniki nie zaskakują ekonomistów. Średnia prognoz wskazywała na spadek PKB w pierwszym kwartale rzędu 1,3 proc. Jeśli wierzyć ekspertom, kolejne kwartały powinny być już dużo lepsze.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Po ostatnich dobrych danych z gospodarki eksperci Pekao szacowali, że po spadku PKB w pierwszym kwartale o około 1,4 proc., w całym roku gospodarka urośnie w sumie o 4,5 proc. Tak samo obstawiali ekonomiści ING. Bardziej optymistyczni byli analitycy PKO BP, którzy prognozowali w 2021 roku wzrost o 4,7 proc.

Opublikowane w piątek dane GUS o PKB mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji - zastrzegają urzędnicy. Dodają, że opracowanie pierwszego regularnego szacunku PKB za pierwszy kwartał 2021 zostanie opublikowane 31 maja.

Wtedy też powinny być dostępne bardziej szczegółowe dane na temat struktury PKB i wpływu na dynamikę takich elementów jak np. inwestycje czy konsumpcja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
kkk
3 lata temu
Brawo- Polska a w kolejnych kwartałach będzie ponad 4%. Głosowałem i będę głosował na PIS. Dla was wszystkich pozdrowienia, co siedzicie na money i całymi dniami krytykujecie obecny rząd :p.
Marcel
3 lata temu
Nie będzie większy wzrost w Polskiej gospodarce no bo rząd PiS sprawił że praca się nie opłaca bo podatki są za wysokie ,teraz opłaca się praca na czarno i dlatego 3,5 miliona młodych ludzi uciekło w szarą strefę ,praca za rządów Platformy i PiS jest skrajnie nieopłacalna ponieważ zbyt wielu ludzi żyje z cudzych podatków w stosunku do pracujących na nie w biznesie i handlu stąd w Polsce Strajk Przedsiębiorców ,Strajk Agrouni rolników i producentów żywności i Strajk Kobiet .
TVPIS
3 lata temu
że spadamy dowiemy się tuż przed upadkiem
Marko
3 lata temu
Ale za to Sasinowe Spółki Skarbu Państwa są na plusie. Normalne idiotyzmy wciskają Polakom. Nie wiem kto kłamie, Rząd, UE czy Money. Ostatnio czytam całkowicie sprzeczne dane. I co z tego że PKB spadł, za to inflacja wzrosła.
jazmig
3 lata temu
To są takie bezczelne kombinacje procentami. 1 kwartał 2020 przemysł jeszcze pracował normalnie, potem zaczęły się blokady, więc w tym roku następne kwartały mogą wykazywać wzrost PKB, ale tylko w stosunku do roku ubiegłego, bo w stosunku do 2019 będzie widać katastrofę polskiej gospodarki.