Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

PKB Polski. W tym roku spadek o 2,6 proc. W 2021 r. wzrost

33
Podziel się:

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszą ankietę makroekonomiczną. Z prognoz wynika, że w 2020 roku dynamika rozwoju gospodarczego spadnie o 2,6 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak wynika z Ankiety Makroekonomicznej NBP, czeka nas w tym roku spadek PKB o 2,6 proc., ale na przyszyły rok eksperci patrzą bardziej optymistycznie prognozując 3,2 proc. wzrost - wskazuje Polska Agencja Prasowa omawiająca raport.

Jak przyznają autorzy publikacji, "zdecydowanie największy, skokowy wzrost niepewności w bieżącej rundzie prognostycznej dotyczy prognoz tempa wzrostu PKB".

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"

Podkreślają, że "scenariusze centralne rozpatrywane przez ekspertów są bardzo różne, a niepewność postrzegana przez poszczególnych ekspertów – bardzo duża. Dość stwierdzić, że różnice między skrajnymi scenariuszami tempa wzrostu PKB w 2020 r. podane przez niektórych ekspertów przekraczają 10 pkt. proc.".

"Biorąc pod uwagę rozkład zagregowany, typowe scenariusze tempa wzrostu PKB przewidują wystąpienie recesji w 2020 r. – 50-procentowy przedział prognoz tempa wzrostu PKB zawiera się między wartościami -4,5 proc. a -0,5 proc. (prawdopodobieństwo recesji w 2020 r. wynosi 79 proc.)" - czytamy w raporcie NBP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
ja
3 lata temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Józef
3 lata temu
Jak tak będzie, to nie są "złe" ale wspaniałe wieści dla polskiej gospodarki.
Co
3 lata temu
ten Tusk jeszcze zgromadził? Co by tu ukraść?
A, jak
3 lata temu
te dziwy jego?
Honorata
3 lata temu
Kto tego buca tam posadził . Zabierajcie pieniądze z banków puki jeszcze możecie .
...
Następna strona