Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

PKB w strefie euro. Wiadomo, czy gospodarka Europy się budzi

27
Podziel się:

PKB w strefie euro w I kwartale 2024 roku wzrósł o 0,4 proc. rok do roku i o 0,3 proc. kwartał do kwartału - podał w środowym komunikacie Eurostat. Dane są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi i lepsze od poprzednich odczytów. Co jest głównym powodem wzrostów?

PKB w strefie euro. Wiadomo, czy gospodarka Europy się budzi
Co z gospodarką Europy? Są nowe dane (GETTY, Bloomberg)

PKB w strefie euro w I kwartale 2024 roku wzrósł o 0,4 proc. rok do roku i o 0,3 proc. kwartał do kwartału, podał w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Dane są zgodne z prognozami rynkowymi i lepsze od poprzednich odczytów, które wynosiły odpowiednio 0,1 proc. rok do roku i minus 0,1 proc. kwartał do kwartału w IV kwartale 2023 roku.

W całej Unii Europejskiej - nie tylko w strefie euro - PKB również wzrósł o 0,3 proc. kwartał do kwartału i 0,4 proc. rok do roku. Jak czytamy w komunikacie, w poprzednim kwartale wzrost wyniósł 0 proc. kw./kw. i 0,2 proc. r/r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Nie tylko PKB rośnie. Zatrudnienie w górę

Eurostat podał również dane o zatrudnieniu. W I kwartale 2024 roku liczba zatrudnionych osób wzrosła o 0,3 proc. kwartał do kwartału w strefie euro i o 0,2 proc. w UE. Są to takie same wyniki jak w IV kwartale 2023 roku.

Rok do roku zatrudnienie wzrosło w I kwartale o 1 proc. w strefie euro i o 0,7 proc. w UE, po wzroście odpowiednio o 1,2 proc. i 1 proc. w poprzednim kwartale, jak wskazano w komunikacie.

Tradycyjnie Eurostat porównuje dane europejskie z amerykańskimi. W I kwartale 2024 roku PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 0,4 proc. kwartał do kwartału, po zwyżce o 0,8 proc. w IV kwartale 2023 roku. Natomiast rok do roku PKB w USA zwiększył się o 3 proc., po wzroście o 3,1 proc. kwartał wcześniej.

PKB Polski w górę. Są nowe dane

W środę poznaliśmy też odczyt dotyczący Polski. Jak wynika z komuniatu GUS, PKB wzrosło w pierwszym kwartale 2024 roku 1,9 proc. rok do roku i o 0,4 proc. kwartał do kwartału - wynika ze wstępnych danych opublikowanych w środę.

Odczyt został pozytywnie przyjęty przez ekspertów. "Polska gospodarka stopniowo i systematycznie wychodzi ze spowolnienia, które miało miejsce w latach 2022-2023. Ożywienie nie jest gwałtowne, co może być pewnym rozczarowaniem, jednak z perspektywy inflacji sytuacja, w której popyt odbudowuje się stopniowo, jest korzystna" - napisał w komentarzu dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu Mikołaj Raczyński.

Pozytywy dostrzega też Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. "Na strukturę wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2024 r. trzeba poczekać do 3 czerwca br. Niemniej jednak na bazie publikowanych danych miesięcznych dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej można wnioskować, iż wyraźnie przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych (należy spodziewać się dynamiki r/r przekraczającej 2.0 proc.) oraz wyhamowały inwestycje (do poniżej 2.0 proc.r/r) - pisze w komentarzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
euro
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
euroDNO
2 tyg. temu
UE ma podobny potencjał jak USA. Wynik dziesięciokrotnie gorszy niż w USA wyraźnie pokazuje nieudolność lewackich eurokratów.
ewa
2 tyg. temu
To się nie budzi tylko mamy tragedię i zapść!!!! A po wejsciu programu dyktatury czyli okradnij bez zgody europejczyków do cna czyli tak zawanegogo zielonego ładu upadamy.... juz przedsiębiorstwa się zamykają bo konsumpcja jest minimalna. Unia ewaluowała w strone nied4emokratycznej dyktatury. Parlament nie ma praw ustawodawczych wiec jest teatrem który na nic nie wpływa. Niedemokratycznie wybierani członkowie komisji i rad ustalają zasady na wszystkie kraje łamiąc traktaty a ten kto odważy się powiedziec nie jest wg lewackich psełdodziennikarzy na pasku unii ultrasem populistą i wrogiem. Na dodatek jak powiesz prawde i tutaj niestety musze przyznać rację pisowi którego nie popieram - to masz od razu bana na kase która ci się należy, kary i inne sankcje. MAmy dyktaturę i katastrofę która dopiero po lipcu pokaże jak oddamy 80% dochodów w haraczach podatkach a potem zmusza nas do żebrania o jakis ochłap z tego co oddalismy nagłosniając poprzez psełdomedis jak to niby unia pomaga. Daje dopłate do paliwa 30 groszy jak opodatkowuje cene realną na 200% hahahaha - to tylko jeden przykład z tysięcy
Wiechu.
2 tyg. temu
Propagandowe dane bo UE zalewają strajki i trzeba jakoś morale podnieść !
baca z ISS
2 tyg. temu
Jezeli inflacja wynosi 5% a PKB wzrosło o 0.4%, to znaczy ze gospodarka skurczyła się o 4.6%.
Franek
2 tyg. temu
W Brukseli dbają o to by gospodarka Europy upadła .
...
Następna strona