Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKB Wielkiej Brytanii rośnie. MFW ostrzega jednak przed skutkami brexitu

10
Podziel się:

Wielka Brytania jest na dużym minusie w handlu zagranicznym, ale pod względem wzrostu gospodarczego sytuacja wygląda dobrze. Do czasu. Eksperci ostrzegają, że przez brexit bez umowy z UE Brytyjczyków czeka największe spowolnienie od 2009 roku.

Brytyjska gospodarka ciągle trzyma się mocno, ale nadciągają już czarne chmury.
Brytyjska gospodarka ciągle trzyma się mocno, ale nadciągają już czarne chmury. (East News)

Na środę zaplanowany jest szczyt UE, na którym mają zapaść decyzje o dalszych losach brexitu. Wszyscy zainteresowani ze zniecierpliwieniem czekają na konkrety. Niepewność nie sprzyja m.in. przedsiębiorcom, a to odbije się negatywnie na gospodarce.

Rano brytyjski urząd statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące PKB, bilansu handlu zagranicznego i produkcji przemysłowej. Okazuje się, że początek tego roku nie wypada tak źle. Pozytywnie zaskoczył wzrost gospodarczy na Wyspach. Przyspieszył do 2 proc. z 1,5 proc. poprzednio. A prognozy ekonomistów zakładały wynik na poziomie 1,6 proc.

Praktycznie nie zmieniła się w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku produkcja przemysłowa - wzrosła o symboliczne 0,1 proc. Wydźwięk danych jest jednak pozytywny, bo eksperci spodziewali się spadku aktywności przemysłu o prawie 1 proc.

Twardy Brexit bezlitosny dla polskich firm. Ministerstwo ostrzega

Zawodzi jedynie bilans w handlu zagranicznym. W lutym import przewyższał eksport o 14,1 mld funtów, a prognozy mówiły o deficycie na poziomie niecałych 13 mld funtów. Właśnie wymiana handlowa z innymi krajami po brexicie może poważnie ucierpieć. Stąd też przedłużające się targi z UE w sprawie warunków, na jakich ma dojść do wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty.

O tym, jak ważne dla brytyjskiej gospodarki jest porozumienie w sprawie brexitu świadczą najnowsze wyliczenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Wynika z nich, że o obecnych 2 proc. wzrostu PKB Brytyjczycy będą mogli tylko pomarzyć. W przypadku wyjścia bez umowy z UE brytyjska gospodarka do 2021 roku urośnie o 3,5 proc. PKB wolniej niż gdyby doszło do łagodnego brexitu.

Eksperci MFW w raporcie prognozują, że w tym roku wzrost PKB Wielkiej Brytanii wyniesie 1,2 proc. Jeszcze trzy miesiące temu szacowali go na na 1,5 proc. Jeśli przewidywania się sprawdzą, będzie to oznaczać najwolniejszy rozwój od 2009 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Zenon
4 lata temu
Środa już była, dzisiaj jest czwartek !!! Redaktorzyny weźcie się za siebie, płaca wam za wstawianie starych artykułów , drewniaki !!!!
Fuuujjj
4 lata temu
W maju zostanie szajka unijna wywalony to oze będzie spokojniej. Oby ich wymieniono bo to co jest to jakaś masakra.
Tadeusz
4 lata temu
Unia to utopia jak komunizm trzeba tylko czasu mysla zeby biednych ograbic zeby byli jeszcze biedniejsi czas pokaze
Pawko
4 lata temu
Krzysztof J
Pawko
4 lata temu
Skorzysta???dobre!!!