Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN ORLEN inwestuje w wodór

Wodór to bez wątpienia paliwo przyszłości. Jest tani, bezpieczny, ekologiczny i łatwy do wytworzenia. Pod koniec 2019 roku na świecie działało ponad 430 wodorowych stacji tankowania. PKN ORLEN posiada już dwa takie punkty w Niemczech na stacjach Star. Teraz nadszedł czas na wodorowy podbój Czech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Grupa ORLEN coraz mocniej angażuje się w sektory, których nadrzędnym celem jest ekologiczna energia

Partnerem treści jest ImpactCEE.

Wodór jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Pozyskuje się go z gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii, a także z biomasy. Po odpowiedniej obróbce i oczyszczeniu może być stosowany jako paliwo w pojazdach elektrycznych, których bez wątpienia będzie na drogach coraz więcej. – Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacji, między innymi ze względu na krótki czas tankowania czy nieskomplikowany technicznie sposób magazynowania i przewożenia wodoru. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z władzami Pragi, województwa środkowoczeskiego i usteckiego w sprawie jego wykorzystania w transporcie publicznym w Czechach – mówi Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu UNIPETROL, czeskiej spółki z Grupy ORLEN.

Jeszcze w tym roku na dwóch czeskich stacjach Benzina w Pradze i Litvinowie ruszy budowa nowych punktów tankowania wodoru, z których kierowcy będą mogli skorzystać w przyszłym roku. Kolejne stacje mają powstać w przyszłości m.in.: w Pilźnie, Brnie i na autostradzie D10 w okolicach stolicy Czech. Te ambitne plany doskonale wpisują się w deklarację PKN ORLEN o osiągnięciu neutralności emisyjnej w 2050 roku. Budowa stacji wodorowych to kolejne działanie Grupy ORLEN w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. W ubiegłym i na początku tego roku koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, a także Miastem Płock, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Grupa ORLEN coraz mocniej angażuje się w sektory, których nadrzędnym celem jest ekologiczna energia. Zielone finansowanie, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka i efektywność produkcji – to podstawowe założenia transformacji działalności koncernu, a rozwój technologii wodorowej doskonale wpisuje się w ten kierunek rozwoju.

Koncern rozpoczął już proces wyłonienia wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku, którego produkcja docelowo ma wynieść nawet 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. W ramach inwestycji powstanie również dedykowana instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego z możliwością zatankowania samochodów osobowych.

Działania PKN ORLEN w sferze ochrony środowiska naturalnego solidarnie wspierają wspólny europejski cel osiągnięcia neutralności emisyjnej dwutlenku węgla. Koncern aspiruje do bycia jednym z liderów europejskich i pionierów transformacji w Europie Środkowej. Firma rozwija także technologie wodorowe w biorafinerii ORLEN Południe w Trzebini. Zgodnie z planem, produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma rozpocząć się w 2021 roku.

Partnerem treści jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2020

MiroTonący brzytwy się chwyta... Jak się rozjechało firmę dojechało zakupami pisklat to się szuka zasłon dymnych. Obajtka na razie nikt nie tknie choc już … Czytaj całość

08-10-2020

VitorePierwszy raz slysze ze wodur jest bezpieczny, co za brednie, autor chyba nie chodzil do podstawowki, a o chemi to juz dawno zapomnial, powodzenia

07-10-2020

zxvcxzvwodor jest drogi, tyle na ten temat

Rozwiń komentarze (3)