Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

PKN ORLEN inwestuje w wodór

4
Podziel się:

Wodór to bez wątpienia paliwo przyszłości. Jest tani, bezpieczny, ekologiczny i łatwy do wytworzenia. Pod koniec 2019 roku na świecie działało ponad 430 wodorowych stacji tankowania. PKN ORLEN posiada już dwa takie punkty w Niemczech na stacjach Star. Teraz nadszedł czas na wodorowy podbój Czech.

PKN ORLEN inwestuje w wodór
Grupa ORLEN coraz mocniej angażuje się w sektory, których nadrzędnym celem jest ekologiczna energia (Materiały prasowe)

Partnerem treści jest ImpactCEE.

Wodór jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Pozyskuje się go z gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii, a także z biomasy. Po odpowiedniej obróbce i oczyszczeniu może być stosowany jako paliwo w pojazdach elektrycznych, których bez wątpienia będzie na drogach coraz więcej. – Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacji, między innymi ze względu na krótki czas tankowania czy nieskomplikowany technicznie sposób magazynowania i przewożenia wodoru. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z władzami Pragi, województwa środkowoczeskiego i usteckiego w sprawie jego wykorzystania w transporcie publicznym w Czechach –mówi Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu UNIPETROL, czeskiej spółki z Grupy ORLEN.

Jeszcze w tym roku na dwóch czeskich stacjach Benzina w Pradze i Litvinowie ruszy budowa nowych punktów tankowania wodoru, z których kierowcy będą mogli skorzystać w przyszłym roku. Kolejne stacje mają powstać w przyszłości m.in.: w Pilźnie, Brnie i na autostradzie D10 w okolicach stolicy Czech. Te ambitne plany doskonale wpisują się w deklarację PKN ORLEN o osiągnięciu neutralności emisyjnej w 2050 roku. Budowa stacji wodorowych to kolejne działanie Grupy ORLEN w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. W ubiegłym i na początku tego roku koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, a także Miastem Płock, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Grupa ORLEN coraz mocniej angażuje się w sektory, których nadrzędnym celem jest ekologiczna energia. Zielone finansowanie, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka i efektywność produkcji – to podstawowe założenia transformacji działalności koncernu, a rozwój technologii wodorowej doskonale wpisuje się w ten kierunek rozwoju.

Koncern rozpoczął już proces wyłonienia wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku, którego produkcja docelowo ma wynieść nawet 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. W ramach inwestycji powstanie również dedykowana instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego z możliwością zatankowania samochodów osobowych.

Działania PKN ORLEN w sferze ochrony środowiska naturalnego solidarnie wspierają wspólny europejski cel osiągnięcia neutralności emisyjnej dwutlenku węgla. Koncern aspiruje do bycia jednym z liderów europejskich i pionierów transformacji w Europie Środkowej. Firma rozwija także technologie wodorowe w biorafinerii ORLEN Południe w Trzebini. Zgodnie z planem, produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma rozpocząć się w 2021 roku.

Partnerem treści jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(4)
Soyrich
4 lata temu
Nawet jeśli produkcja wodoru jest teraz droga, szybko się to zmieni, gdy zacznie on być wytwarzany z energii słonecznej w krajach o wysokim nasłonecznienu. Wodór LOHC jest całkowicie bezpieczny może być tak samo tansportowany jak ropa naftowa. Więcej na ten temat w Google: "desertsolar"
Miro
4 lata temu
Tonący brzytwy się chwyta... Jak się rozjechało firmę dojechało zakupami pisklat to się szuka zasłon dymnych. Obajtka na razie nikt nie tknie choc już dawno nadzór na lądem korporacyjnym powinien to zrobić
Vitore
4 lata temu
Pierwszy raz slysze ze wodur jest bezpieczny, co za brednie, autor chyba nie chodzil do podstawowki, a o chemi to juz dawno zapomnial, powodzenia
zxvcxzv
4 lata temu
wodor jest drogi, tyle na ten temat