Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKP pokazało jak dziś budowane są nowoczesne dworce kolejowe. Nagranie trwało cały rok

6
Podziel się

Ekologiczny i w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów – to nowo wybudowany dworzec kolejowy w Czeremsze na Podlasiu. Kolejarze nagrali film, który pokazuje, jak takie obiekty powstają.

Innowacyjny Dworzec Systemowy Czeremcha.
Innowacyjny Dworzec Systemowy Czeremcha. (mat.pras., PKP)
bDBlnBNN

Stacja w Czeremsze to węzeł przesiadkowy łączący Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów i Kielce.

Nowy dworzec w w Czeremsze (z lat 80. XX wieku) powstał w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

W budynku jest miejsce na poczekalnie, kasę biletową z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety i pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

bDBlnBNP

Prace budowlane trwały 56 tygodni, czyli niewiele ponad rok. Kolejarze nagrali film, na którym można zobaczyć jak budowany jest nowoczesny dworzec i teren wokół niego.

Dworcowe innowacje

Całość uzupełnia nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz to, że obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Umożliwiają to wewnątrz zainstalowano pętle indukcyjne (wzmacniacze głosu) dla osób niedosłyszących, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących.

bDBlnBNV

Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu przyległego do obiektu– miejsca parkingowe, wiata rowerowa i stacja naprawy rowerów.

Podobnie jak w przypadku innych dworców tego typu IDS został wyposażony w kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED, pompy ciepła i system odzysku wody deszczowej

200 nowych dworców

Koszt inwestycji – około 13 mln zł brutto – został pokryty ze środków własnych PKP S.A. oraz z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW).

Przebudowa dworca w Czeremsze jest jedną z 10 inwestycji PKP S.A. realizowanych z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej w ramach POPW. Pozostałe dworce to: Skarżysko-Kamienna (świętokrzyskie), Białystok, Bielsk Podlaski, Siemiatycze (podlaskie), Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Nidzica, Szczytno (warmińsko-mazurskie). Niebawem planowane jest otwarcie kolejnych przebudowanych dworców PKP – w Bielsku Podlaskim i w Siemiatyczach.

bDBlnBNW

Dworzec w Czeremsze to jeden z 40 Innowacyjnych Dworców Systemowych budowanych przez PKP S.A. i jeden z około 200 obiektów w kraju znajdujących się na liście Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Artykuł powstał we współpracy z PKP S.A.

bDBlnBOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
parowóz
rok temu
A zatrzymuje się tam jakiś pociąg ?
pytanko
rok temu
A ławki dla podróżnych tam są? Bo widzę tylko dwa leżaki ogrodowe.
Bob budownicz...
rok temu
Pyk, pyk i gotowe. A potem przyjdzie "zima stulecia' czyli spadnie z pół metra śniegu i dach runie.
bDBlnBOr
Pasażer
rok temu
tylko szkoda że Przewozy regionalne nie potrafią pociągów naprawić żeby przyjeżdżały na ten dworzec
Gumiś
rok temu
Brawo tylko tak dalej,jestem miłośnikiem PKP