Notowania

pks
22.01.2020 06:53

PKS-y wciąż padają. Prawie nikt nie chce pieniędzy

Pomysł PiS na wskrzeszanie upadających PKS-ów nie wypalił. Cały czas brakuje chętnych do ratowania upadających połączeń. W tym roku wykorzystanie rządowego wsparcia na PKS-y będzie znikome.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC0)
W 2019 r. z 300 mln zł na ratowanie PKS-ów wykorzystano zaledwie 18 mln zł

Jak pisze "Rzeczpospolita" z puli 800 mln zł oferowanej samorządom przez Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, samorządy wykorzystają ok. 60 mln zł. Dla porównania w 2019 r. z 300 mln zł wykorzystano z niego zaledwie 18 mln zł.

Skąd słabe zainteresowanie? W ocenie gazety wszystko przez niedopracowany pomysł na Fundusz, który uchwalono szybko i bez pomysłu. Jest on też niedoszacowany. Stawka dopłaty wynosi 1 zł za przejechany kilometr, a rynkowy poziom to 4-7 zł na km.

- Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy zapowiadaniu kwot, jakie popłyną na nowy program z budżetu państwa. Wszystko po to, by przywrócić lokalne połączenia autobusowe.

Dofinansowanie z funduszu samorządy mogą uzyskać dla linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy powołującej fundusz i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu w życie tej ustawy.

- Transport zorganizowany za niewielkie pieniądze nie będzie efektywny i atrakcyjny - przekonuje ekspert.
PKS w każdej gminie na zakręcie. Rząd ogranicza wsparcie dla rozbudowy sieci autobusów
Tagi: pks, wiadomości, komunikacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

Mgr inz kierowca8 lat głosowałem za PO. Noooooo rzeczywiście, ci to gospodarzyli, ani autostrad na EURO, firmy budowlane poupadaly, AmberGold i Olt express, skoki, … Czytaj całość

22-01-2020

EdKiedy wyborcy PIS zaczną rozliczać swoich idoli z obietnic wyborczych ?

23-01-2020

DomA jaki pomysł pis wypalił ha ha pozdrawiam

Rozwiń komentarze (218)