Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna 2019. Wysokość pensji minimalnej brutto i netto oraz stawki za godzinę. Jakie wynagrodzenie dostaniemy od nowego roku?

Płaca Minimalna 2019, czyli najniższa pensja krajowa ma się zmienić już od nowego roku. Jakie zmiany nas czekają i ile dokładnie zarobimy w przyszłym roku? Sprawdź, ile wyniesie minimalne wynagrodzenie brutto oraz jaką kwotę pracownicy otrzymają na rękę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Płaca Minimalna 2019, czyli najniższa pensja krajowa ma się zmienić od nowego roku.

Rząd ostatecznie zdecydował się na podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Do zmian w wynagrodzeniu dojdzie już 1 stycznia 2019 r.

Płaca minimalna 2019 – brutto i netto

Pierwotnie minimalne wynagrodzenie miało zostać podniesione o 120 zł. Po długich obradach Rada Ministrów ustaliła podwyżkę o 150 złotych. Dzięki temu minimalna krajowa brutto wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Zmianie ulegnie również minimalna stawka godzinowa – zamiast 13,70 zł wynosić będzie 14,70 zł brutto.

Wynagrodzenie brutto to płaca całkowita przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Pracownicy jednak bardziej zainteresowani są kwotą, jaką dostaną „na rękę”, czyli chcą wiedzieć, ile wyniesie płaca netto. Od 2019 r. osoby otrzymujące wynagrodzenie minimalne mogą dostać pensję w wysokości ok. 1634 zł netto. Jest to kwota o 100 zł większa niż w 2018 roku.

Wysokość płacy minimalnej to około 47 procent przeciętnego wynagrodzenia w krajowej gospodarce.

Płaca minimalna 2019. Zatrudnienie na pół etatu

Osoby, które są zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu otrzymają wynagrodzenie proporcjonalne do przepracowanego okresu. Pracownik zatrudniony na pół etatu dostanie 50% obowiązującej pensji minimalnej, a na ¾ etatu 75 procent stawki minimalnej.

Płaca minimalna 2019 – czy potrzebna jest nowa umowa?

Pracodawca nie jest zobligowany do zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę w sytuacji, gdy zachodzi zmiana w wysokości pensji minimalnej.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz