Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Płatności gotówką. Prezydent zdecydował ws. limitów

256
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Płatności gotówką. Prezydent zdecydował ws. limitów
Limit płatności gotówkowej nie zostanie zmniejszony (Adobe Stock)

Chodzi o uchwaloną w połowie czerwca przez Sejm nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wykreśla ona przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, dotyczące ograniczeń płatności w gotówce. Miały one wejść w życie od początku przyszłego roku.

Ograniczenie płatności gotówką jeszcze nie teraz

Celem podpisanej przez prezydenta nowelizacji jest zniesienie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogliby zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. Zgodnie z ustawą pozostawiono obecny limit, wynoszący 15 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Suski dostał upomnienie z rządu. Mueller: powiem to jednoznacznie

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również zostało wykreślone wskutek nowelizacji.

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak zwróciła uwagę Kancelaria Prezydenta RP, w uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że "przy braku możliwości dokonania zapłaty gotówką strony muszą korzystać z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu wypadkach prowadzić do zaniechania transakcji". Może to prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel - dodano.

"Mając na uwadze powyższe uchylono art. 22 pkt 1 ww. ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw" - zaznaczono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(256)
"ubawiony"
7 miesięcy temu
No i dobrze - pomijając możliwość totalnej inwigilacji w zakresie tego co kupujemy, to dodatkowo wiele osób ma problemy z obsługą smartfonów a np telefony dla seniorów nie mają takich możliwości. Może za kilkanaście lat jak wymrą stare "analogowe" roczniki i rozwinie się sztuczna inteligencja to po zastosowaniu Chipów będą młodziaki jak okolczykowane krówki na pastwisku A ja se ne boje... ja mam swoje lata.... :-)
ccc
9 miesięcy temu
Powinni wziąć się za banki jak w Wielkiej Brytanii. Przez błąd w systemie bankowym przez kilka miesięcy nie miałem dostępu do całej swojej gotówki, a bank naliczał mi w tym czasie kary za opóźnienie w płacą iu kredytu, za korzystanie z konta (miało być bezpłatne pod warunkiem wykonania transakcji kartą) i straciłem pracę i musiałem płacić karę za to, że z powodu braku gotówki nie miałem pieniędzy na benzynę, dodatkowo musiałem ponad 200 km nocą wracać stopem, a jak uda) o mi się w końcu od kogoś pożyczyć żyć pieniądze okazało się, że samochód został odholowany. Wisienka na torcie (choć Hajto by pewnie powiedział, że truskawka) dorabiałem dodatkowo na korepetycjach (wiadomo, że ciężko się smostnej osobie utrzymać na minimalną), a nie mając samochodu ciężko do uczniów dojechać poza miasto (ach ta komunikacja), co skutkowało tym, że straciłem wszystkich uczniów i ciężko będzie mi znaleźć kolejnych (małe miasto, a zła opinia się rozchodzi szybciej niż dobra). BARDZO DZIĘKUJĘ PO RAZ KOLEJNY VELO BANKU
Adam N 1973
10 miesięcy temu
Gdyby nadal rządziła PO, to gotówką można by było płacić tylko w sklepie spożywczym i w aptece. I to też do 300 zł. A PO już by miała przygotowaną ustawę o delegalizacji banknotów za 3 lata
Żałosny
10 miesięcy temu
Duduś
Yeti
10 miesięcy temu
Prezydent zadecydował. To dwa kłamstwa w zdaniu dwuwyrazowych.
...
Następna strona