Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Płatności gotówką. Zapadła decyzja ws. limitów

381
Podziel się:

Ustawa uchylająca ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r., trafi do prezydenta. Senatorowie nie wprowadzili do niej poprawek.

Płatności gotówką. Zapadła decyzja ws. limitów
Limit płatności gotówkowej nie zostanie zmniejszony (Adobe Stock, hesa2)

Podczas głosowania w piątek za ustawą bez wprowadzania do niej poprawek głosowało 95 senatorów, nikt nie głosował przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Chodzi o uchwaloną w połowie czerwca przez Sejm nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wykreśla ona przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, dotyczące ograniczeń płatności w gotówce. Miały one wejść w życie od początku przyszłego roku.

Ograniczenie płatności gotówką jeszcze nie teraz

Celem nowych przepisów jest zniesienie zapisów, na mocy których przedsiębiorcy w relacjach z innymi przedsiębiorcami mogliby zapłacić w gotówce tylko wtedy, kiedy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, nie przekracza 8 tys. zł. Znowelizowana ustawa zakłada pozostawienie obecnego limitu, wynoszącego 15 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wysoka inflacja utrwali nam się na lata". Prof. Orłowski kreśli czarny scenariusz dla Polski

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone na podstawie przyjętej przez Sejm ustawy.

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(381)
Inka
7 miesięcy temu
Wyborów się boją, po wyborach wprowadzą limity
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Gdyby nadal rządziła PO to gotówką można byłoby płacić tylko w sklepie spożywczym i w aptece. A PO już by wprowadzała plan delegalizacji banknotów za 3 lata
Adam N 1973
7 miesięcy temu
Targowica powołała specjalną dyżurną grupę osób, lub kilka grup, których zadaniem jest fałszowanie opinii w artykułach związanych z Tuskiem. Nabijają masowo łapki sprzeciwu pod komentarzami prawdy o Tusku. Z kolei pod komentarzami wspierającymi Tuska oczywiście nabijają punkty aprobaty. Celem tych grup jest zamazanie prawdy że Tusk jest powszechnie znienawidzony w społeczeństwie i stworzenie fałszywego wrażenia, że Tusk cieszy się sympatią wśród komentujących. Jeśli czytacie komentarze, z łatwością to stwierdzicie. Pamiętajcie by informować o tym znajomych
Stan
7 miesięcy temu
nikt nie wie o co chodzi
Lex
7 miesięcy temu
Zmienić bankowca z fotela Pierwszego na kogos normalnego i bedzie normalność.
...
Następna strona