Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Od dziś zmiana w dowodach. Dotyczy milionów Polaków

89
Podziel się:

Od dziś dowód osobisty w smartfonie jest traktowany na równi z dokumentem w wersji plastikowej. 14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Elektronicznym dowodem nie możemy posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach, m.in. składając wniosek o nowy dowód oraz

przekraczając granicę kraju.

Od dziś zmiana w dowodach. Dotyczy milionów Polaków
14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W maju Sejm zdecydował ws. ustawy o aplikacji mObywatel, dzięki której dokumenty dostępne w aplikacji mobilnej będą traktowane na równi z dokumentami tradycyjnymi. Dotyczy to między innymi cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego. W połowie czerwca przepisy zatwierdził prezydent Andrzej Duda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Janusz Cieszyński

mObywatel. Dowód w aplikacji na równi z plastikowym

Ustawa weszła w życie w piątek, 14 lipca. Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Co się zmieni dla przeciętnego obywatela?

  • Jednym z celów aplikacji jest umożliwienie dokonywania płatności za usługi świadczonych przez podmioty publiczne.
  • Nowe przepisy mają także ułatwić poświadczanie prawa osób z niepełnosprawnościami do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.
  • W mObywatelu będzie można też umieścić legitymację służbową nauczyciela, mobilny dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodów medycznych, czy prawo jazdy.

Plastikowy dowód potrzebny w trzech sytuacjach

Dowód osobisty w formie plastikowej musimy nadal okazać w trzech sytuacjach:

  • podczas wizyty w banku (obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r.),
  • przy przekraczaniu granicy,
  • przy wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Na początku maja zanotowano 10 mln pobrań mObywatela. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
przerażony
9 miesięcy temu
za czasu przebrzydłej komuny, wchodziłem do urzędu , składałem wniosek i za 30 dni miałem dowód. Dzisiaj dzięki najwspanialszemu rządowi jaki w ogóle może być, wchodzę do urzędu złożyć wniosek i dowiaduję się, że muszę elektronicznie umówić wizytę która może dojść do skutku za parę tygodni. Dzięki temu będę kilka dni bez ważnego dowodu, co spowoduje zablokowanie konta w banku i pozwoli kochanej władzy pozbawić mnie 5000 zł jako kary za nieważny dowód. Chwała Prezesowi!
Gregory
11 miesięcy temu
Ja rozumiem że jest to alternatywa. Ale jakby nie patrzeć używanie plastikowego dowodu osobistego ma kilka zalet. 1. Plastik jest mniejszy i lżejszy od smartfona 2. Plastik działa zawsze (nie wymaga zasilania z baterii) 3. Plastik będzie działał nawet jak zostanie zalany czy upadnie 4. Plastik działa nawet jak jest awaria sieci Podsumowując: dowodem plastikowym da się posłużyć zawsze i wszędzie bez względu na okoliczności. Natomiast działanie e-dowodu jest zależne zarówno od smartfona (bateria) jak i sieci oraz serwerów (elektronika która często miewa awarie)
Ulka
11 miesięcy temu
To jakiś żart. Nie mogę w żaden sposób się zalogować, wejść od początku w aplikację. Proszę przywrócić dla osób poprzednio korzystających z aplikacji M-obywatel finkcje z jakich korzystaliśmy. Wszelkie zmiany powinny to się odbywać automatycznie. Po co jest to ministerstwo cyfryzacji?
Darek
11 miesięcy temu
Nie działa aplikacja to skończcie z tymi dowodami z aplikacji.Dziadostwo i tyle.
Mariola
11 miesięcy temu
Niestety aplikacja m Obywatel nie działa po zalogowaniu profil poufny cały czas wychodzi błąd ptak połączenia z internetem mimo że jest zasięg i działa internet. Drugi dzień to samo
...
Następna strona