Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zmiany w płatnościach gotówkowych. Rządzący znieśli przepisy, które sami wprowadzili

326
Podziel się:

Sejm uchwalił ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Przeciwni wprowadzeniu tego ograniczenia byli politycy Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobro.

Zmiany w płatnościach gotówkowych. Rządzący znieśli przepisy, które sami wprowadzili
Limit płatności gotówkowej nie zostanie zmniejszony (Adobe Stock, ©Magdziak Marcin - stock.adobe.com)

Chodzi o wykreślenie przepisów, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, dotyczących ograniczeń płatności w gotówce. Miały one wejść w życie od początku przyszłego roku.

Zgodnie z nimi od 1 stycznia 2024 r. miały obowiązywać następujące limity transakcji gotówkowych:

  • dla przedsiębiorców - limit płatności gotówką 8 tys. zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą;
  • dla konsumentów - limit płatności gotówką 20 tys. zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.

Przyjęcie ustawy oznacza, że pozostanie obecny limit, wynoszący 15 tys. zł, który dotyczy wyłącznie przedsiębiorców.

- W trosce o wolność, bezpieczeństwo i tożsamość kulturową proponujemy zachowanie obecnych status quo i zniesienie tych limitów, które proponuje Polski Ładmówił w kwietniu wiceminister sprawiedliwości, poseł SP Marcin Warchoł.

Ograniczenie płatności gotówką jeszcze nie teraz

Innym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, jest narzucenie na konsumenta obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji – bez względu na liczbę płatności – przekracza 20 tys. zł. To rozwiązanie miało wejść w życie również od 1 stycznia 2024 r. i również ma zostać wykreślone.

Ustawa zakłada także wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(326)
Przemek T
6 miesięcy temu
Jak rząd wprowadzi ograniczenie gotówkowe płacenia tyko karta to niech zad ograniczy instytucje komornicze bo jeśli komornik zabiera 65% pieniędzy a gdzie opłaty i przeżycie do następnego miesiąca i jeszcze komornicy oszukują bardziej niż firmy którzy mają robotników na czarno
Lemingi
8 miesięcy temu
Wypłacić należy w końcu VAT za ogrzewanie mieszkańcom za marzec jeszcze we Wrocławiu nie otrzymałam chyba jest jakaś ustawa mówiąca o terminowości wypłat na podstawienie przesłanych faktur ile można czekać na zwrot nad t niech Sejm popracuje miał być zwrot którego nie ma
Kuba
8 miesięcy temu
Za wcześnie na ograniczenie? Czyli nie zdążą wszystkiego wyprać przed 2024 rokiem... Został w ogóle coś w skarbcu państwa polskiego? Czy są tam tylko kwity długów publicznych ?
Wasz Jarosław...
8 miesięcy temu
Oj, drukujemy, oj. Same banknoty 500 zł. Na trzy zmiany, w trybie ciągłym. Przecież trzeba wszystkim zapłacić. Turcja naszym przewodnikiem.
olo
8 miesięcy temu
potrafią wchrzanić dobre pomysły
...
Następna strona