Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Są pierwsze w tym roku dane o gospodarce. Duże zaskoczenie

12
Podziel się:

PMI dla przemysłu za listopad 2022 r. w Polsce wyniósł 45,60 p. wobec 44,00 p. prognozy i 43,40 p. miesiąc temu – podał S&P Global. Oznacza to znaczną poprawę nastrojów w porównaniu z oczekiwaniami.

Są pierwsze w tym roku dane o gospodarce. Duże zaskoczenie
(Getty, 2022 Anadolu Agency)

Wskaźnik PMI może przyjmować wartości od 0 do 100, a 50 to poziom neutralny. Każdy odczyt poniżej 50 należy interpretować negatywnie, powyżej 50 – pozytywnie. Jest tworzony na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów.

PMI dla przemysłu – grudzień 2022 r. – Ósmy miesiąc z rzędu poniżej poziomu neutralnego

Grudniowy PMI jest powyżej oczekiwań. Jednak mimo że wskaźnik wzrósł i odnotował najwyższy poziom od maja 2022 r., pozostał poniżej neutralnego progu 50,0 ósmy miesiąc z rzędu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oto kluczowe czynniki, które wpłyną na polską gospodarkę
Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym po raz kolejny znacznie się pogorszyły. Spadły zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia. Zatrudnienie oraz aktywność zakupowa w dalszym ciągu ulegały zmniejszeniu. Grudniowe tempa spadków były jednak łagodniejsze niż te odnotowane w listopadzie, a inflacja kosztów wzrosła w zauważalnie mniejszym stopniu – napisano w komentarzu do badania.

Jak zauważa S&P Global, zarówno produkcja przemysłowa, jak i nowe zamówienia spadły w grudniu z powodu niesprzyjających warunków rynkowych, charakteryzujących się niestabilnością gospodarczą i wysoką inflacją. Produkcja zmalała ósmy miesiąc z rzędu, a nowe zamówienia dziesiąty. Tempa spadków, choć ponownie zwolniły, były wciąż szybkie na tle badań długoterminowych. Podobne trendy odnotowano też dla nowych zamówień eksportowych.

Jak wskazali autorzy raportu, szczuplejsze portfele zamówień oraz mniejsza produkcja skłoniły producentów do redukcji miejsc pracy oraz aktywności zakupowej.

Siódmy raz z rzędu w grudniu firmy obniżyły poziom zatrudnienia oraz zakupów w celu optymalizacji posiadanych zasobów. W efekcie spadły zapasy pozycji zakupionych spadły w największym stopniu od lipca.

Inflacja – koszty produkcji nie rosną tak szybko, jak do tej pory

S&P Global zaznacza, że na froncie cenowym pojawiły się stosunkowo dobre wiadomości - chociaż inflacja utrzymywała się na podwyższonym poziomie, czemu sprzyjała ogólna presja cenowa, koszty produkcji wzrosły w najmniejszym stopniu od niemal dwóch i pół roku.

"Podobny trend zaobserwowano dla cen wyrobów gotowych - średnie ceny gwałtownie wzrosły, ale w najmniejszym stopniu od początku 2021 r. Firmy wciąż starały się zachować i odbudować marże po trwałym i historycznie wysokim wzroście kosztów" - napisano.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ZNiemiec
3 tyg. temu
Bylem na Weekend w wroclawiu. Fakt taki, wszędzie masa ludzi, wroclavia pełna dobrych aut. Kolejki w sklepach to masakra. I to mimo ze ceny praktycznie co do równego w porównaniu du Niemczech. Polakom żyje się bardzo dobrze, nawet lepiej niż w Niemczech bym stwierdził.
Yachu
3 tyg. temu
Rudy się za to weżmie !!!! Na ratunek portom i gospodarce Niemiec !!!! Pewnie sprawę reparacji załatwi ostatecznie zrzekając się ostatecznie roszczeń . Nawet postawił bym tezę że takie dokumenty już są szykowane.
Rada
3 tyg. temu
Jak jest kazdy widzi w Swoim portfelu A reszta to juz Globalnie rozgrywaja Kto ma miec Kto nie agenda 2030 tylko klasa srednia w to nie wierzy I to ja rozgrywaja Bo klase robotnicza Globalisci pozamiatali socialem A Wam zostaly straiki za LGBT 🏳️‍🌈 i Marsz za Izrael
Roman
3 tyg. temu
A money pisał chyba coś innego w listopadzie i w grudniu? Tak straszyliście Polaków!
Polak
3 tyg. temu
brawo Pis - nigdy rządy PO i tuska