Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

5 kierunków, które warto studiować. Po nich zarobisz najwięcej

7
Podziel się:

Maturzyści z całej Polski poznają 5 lipca wyniki matur. Od uzyskanych wyników będzie zależało, czy dostaną się na wymarzony kierunek studiów. A jeśli o kierunki chodzi, to najwyższe zarobki mogą liczyć przede wszystkim absolwenci kierunków ścisłych.

5 kierunków, które warto studiować. Po nich zarobisz najwięcej
Maturzyści stają przed trudną decyzją – jakie studia wybrać. Z analizy wynika, że wciąż lepsze zarobki gwarantują kierunki ścisłe (GETTY, Luis Alvarez)

Prawie 275 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości w 2022 r. Wyniki matur poznają 5 lipca, a to oznacza, że rekrutacja na studia wejdzie w najważniejszą fazę.

Według raportu "Student w pracy", zrealizowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, okazuje się, że przeciętne zarobki studentów w Polsce to 2-3 tys. zł netto. Co piąty deklaruje wysokość zarobków między 3 a 4 tys. zł. Oczekiwanie są wyższe.

Wysokość wynagrodzenia uważana za optymalną po roku pracy wynosi między 5-6 tys. zł, za trzy lata 6-7 tys. zł, a po 10 latach sięga 9-10 tys. zł – podawał pulshr.pl.

Po tych studiach zarobisz najwięcej

Portal livecareer.pl przeanalizował, po jakich studiach i uczelniach młodzi pracownicy (absolwenci rocznika 2017) mogą liczyć na największe zarobki. Przodują – jak można się domyślać – kierunki informatyczne oraz nauki ścisłe (podajemy kwoty brutto):

  1. Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – 9605 zł
  2. Analiza danych big data – niestacjonarne II stopnia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) – 9231 zł
  3. Informatyka analityczna – stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) – 9058 zł
  4. Informatyka – stacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) – 8972 zł
  5. Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) – 8826 zł
  6. Mechatronika – niestacjonarne I stopnia (Uczelnia Jana Wyżykowskiego) – 8679 zł
  7. Zarządzanie – niestacjonarne II stopnia (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie) – 8654 zł
  8. Informatyka – niestacjonarne II stopnia (Politechnika Warszawska) – 8398 zł
  9. Informatyka – stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Warszawski) – 8344 zł
  10. Informatyka – niestacjonarne I stopnia (Uniwersytet Warszawski) – 8306 zł.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że na liście pojawiają się przede wszystkim kierunki na studiach zaocznych. "Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jeśli chodzi o zarobki na początkowym etapie kariery, studiowanie w trybie dziennym nie jest najlepszym wyborem. Prawdopodobnie przewaga studiów niestacjonarnych wynika z tego, że pozwalają one jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe. Dzięki temu absolwenci wchodzą na rynek pracy z bogatszym CV studenta" – tłumaczą.

Miliarderzy po studiach

Brytyjska agencja rekrutacyjna Aaron Wallis przygotowała w 2017 r. raport, z którego wynika, że 75 proc. osób znajdujących się na liście 100 najbogatszych ludzi świata "Forbesa" ukończyło studia.

22 osoby mają wykształcenie w zakresie nauk inżynieryjnych, a 16 ukończyło kierunki powiązane z biznesem. Ponadto 11 osób ma dyplomy z ekonomii i finansów, sześć ukończyło prawo, a trzy informatykę.

Nasze wyniki sugerują, że ludzie z wykształceniem inżynierskim lub biznesowym mają większe szanse na zdobycie bogactwa. Istnieje wyraźny trend między najbogatszymi ludźmi świata a osobami, które studiowały kierunki inżynierskie. Wielu przedsiębiorców, którzy dorobili się na technologii, studiowało inżynierię, na przykład Jeff Bezos z Amazona czy Larry Page z Google'a – wskazuje brytyjska agencja.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Vateusz
miesiąc temu
Ja kupiłem działkę od kościoła za 100 niższą cenę. Przepisałem na żonę i możecie mnie cmoknąć.
Bez szkoły
miesiąc temu
ja gram w weekend w gry przy piwku na necie i z 30 koła wyciągam na miesiąc dom samochód wakacje kilka razy w roku a nie mam nawet 25 lat
Renia
miesiąc temu
Inwestycja w siebie to najlepsze co może być. Ja postanowiłam pójść do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunek technik elektroradiolog. Praca w placówkach medycznych będzie zawsze.
Koni
miesiąc temu
A ja ukończyłem kierunek działacz partyjny-aktywista. Na zarobki nie narzekam, cała rodzina na dobrych etatach. A, no i jestem w kilku radach nadzorczych. Trzeba inwestować w swój rozwój.
Zwarszawystol...
miesiąc temu
Pokazali informatyków i twierdzą że po studiach "się ustawisz" a czeka cie tylko stres i niepewność jutra