Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Pociągi wożą powietrze. 100 mln pasażerów mniej

5
Podziel się:

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, na koniec roku liczba pasażerów kolei powinna zamknąć się między 208 mln a 240 mln. W zeszłym roku pasażerów było 336 mln.

Pociągi wożą powietrze. 100 mln pasażerów mniej
(Wikimedia Commons, Lichen99 CC BY-SA 3.0 pl Wikimedia)

"Koronawirus wywarł ogromny wpływa na przewozy pasażerskie. Prognozowane około 100 mln podróżnych mniej niż w ubiegłym roku pokazuje skalę oddziaływania epidemii. Jednak oferta kolei, bezpieczeństwo i wygoda podróżowania potrafią przyciągnąć pasażerów. Wskazują na to wyniki z kolejnych miesięcy i wzrastająca liczba podróżnych od 6 mln w kwietniu do 20 mln w sierpniu" - powiedział prezes UTK Ignacy Góra

W prognozie liczby pasażerów przeprowadzonej przez UTK przyjęto cztery warianty. W optymistycznym założono do października wyhamowanie tendencji spadkowej. Średnią wartości dynamiki z ostatnich 3 miesięcy w stosunku do 2019 r. przyjęto do wartości wzrostu wyników za wrzesień i październik miesiąc do miesiąca, zaś dla listopada i grudnia przewidziane zostało wyhamowanie tendencji wzrostowej.

W drugim wariancie przyjęto wyniki za 2019 r. pomniejszone o odchylenie standardowe z okresu styczeń - sierpień 2020 r. dla pozostałych miesięcy roku.

Zobacz także: PESA dowiezie do CPK? Rząd na to liczy

Trzeci zakładany scenariusz przewiduje spadek liczby podróżnych w okresie wrzesień - grudzień podobny jak między styczniem a sierpniem.

Według najbardziej pesymistycznego wariantu spadek liczby pasażerów w listopadzie i grudniu będzie podobny do tego w kwietniu i maju. Wartości spadków dla całego roku w stosunku do 2019 r. wyniosły odpowiednio od blisko 29 proc. w wariancie optymistycznym do ponad 38 proc. w wariancie pesymistycznym.

W pierwszym wariancie liczba pasażerów kolei na koniec roku może osiągnąć 240 mln osób. Druga symulacja to wynik 231 mln, trzecia to 220 mln. Czwarty wariant to 208 mln pasażerów.

W 2019 r. liczba pasażerów kolei osiągnęła niemal 336 mln. Od 2014 r. nieprzerwanie liczba osób korzystających z usług kolei rosła. Trend został zatrzymany dopiero przez epidemię koronawirusa.

Największy spadek liczby pasażerów - o 77 proc. - nastąpił w kwietniu. W tym miesiącu kolej miała niemal 20 mln pasażerów mniej niż w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
były pasażer
3 lata temu
To nie koniecznie koronawirus stoi za spadkiem ilości pasażerów, nie można zapominać o roli związkowców i rad nadzorczych którzy nie patrzą na potrzeby pasażerów tylko swe pomysły wyborcze. Ramówka i godziny przejazdów sprawiają wrażenie że celowo są tak dobrane aby nie wozić ludzi.
Wp
3 lata temu
Nie pamiętam kto to powiedział, że minister kolejnictwa to powinien przejść wszystkie szczeble zawodowe od pracownika torowego do ministra.To pewność,że mu nikt nie podskoczy.Jakich mamy fachowców nie tylko w PKP to widać.Wystarczy klepać prezesowi tfu i posadka jest.Kwalifikacje co tam kto by to brał pod uwagę 🤪🥴
Ono
3 lata temu
Wyganiają jadących do pracy zakupem miejscówek ukryta podwyżka biletów znajomi jeżdżą samochodami
ayo
3 lata temu
No a maszynistom obniżyli pensje o 20%, najlepsze że w przewozach cargo też, a pociągów z towarem wcale mniej nie jeździ.
Twój nick
3 lata temu
Spokojnie! Zarządy spółek PKP się wyżywią