Notowania

Poczta Polska: przesyłki będą prawie trzy razy droższe. Powodem podwyżki dla pracowników

Poczta Polska: od marca 2019 roku przesyłki sądowe będą prawie trzy razy droższe. Jednym z powodów są podwyżki dla pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Poczta Polska podnosi ceny. Przesyłki będą trzy razy droższe (Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Poczta Polska podnosi ceny - przesyłki będą trzy razy droższe

Jak podaje Rzeczpospolita, od marca 2019 obsługa korespondencji sądowej zdrożeje niemalże trzykrotnie. Poczta podniosła cenę w celu poprawy rentowności i sfinansowania podwyżki płac dla pracowników.
Przypominamy, że w chwili obecnej list polecony wysłany z jednego z 802 sądów, prokuratur lub jednostek wymiaru sprawiedliwości kosztuje 95 groszy. W marcu sytuacja ulegnie zmianie i ceny wzrosną do ponad 2,6 zł. Należy podkreślić, iż w latach 2019-2021 Poczta Polska dostanie 890,7 mln zł od resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę. Wiadomo, że dotychczasowy trzyletni kontrakt obejmujący jedynie sądy opiewał na 293,1 mln zł.

Poczta Polska – dlaczego ceny przesyłek pójdą w górę

Podwyżka cen to efekt przetargu rozstrzygniętego w ubiegłym roku. Bardzo istotny jest fakt, że państwowy operator starował w nim bez konkurencji. Swojego czasu istotnym rywalem dla Poczty Polskiej był inPost, który finalnie wycofał się z rynku dwa lata temu. Centrum Zakupów dla Sądownictwa musiało się wówczas zdecydować na jedyną dostępną na rynku ofertę.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie skomentowało sprawy, ale nieoficjalnie, zdaniem Rzeczpospolitej, fakt, że resort był zmuszony zapłacić za długi pocztowe 600 mln zł więcej niż wcześniej, doprowadził do wrzenia w gabinetach ministerstwa.
Jak twierdzą pocztowcy, wartość kontraktu jest odzwierciedleniem obecnego i przyszłego poziomu kosztów po stronie spółki. Podniesienie cennika pocztowego dla wymiaru sprawiedliwości ma być konsekwencją wzrostu wymagań w państwowej firmie, która zatrudnia ponad 80 tysięcy osób. Dziennik podaje, że zatrudnienie w latach 2016-2017 wzrosło tam o 2,5 tysiące osób, a w 2018 o niemalże 1,5 tysiąca.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

BUKSY NA SELUListonosze to ,podobnie jak gornicy , nauczyciele , pielegniarki ,kasjerki ,kierowcy ,robotnicy budowlani ,piloci to nygusy i roszczeniowcy . Ktos … Czytaj całość

18-01-2019

JaA nie dziwi was ze do tej pory sady placidly za list polecony 0,95zl??? I dowiedzcie sie ile tej podwyzki dostali pocztowcy. Nie 1000 zl tylko 50 zl … Czytaj całość

20-01-2019

MnbvPrzecież krzyczeli że tamta władza podnosiła podatki, PiS nie podnosi podatków tylko wszystko mocno drożeje i jest ok. A listonosze zarabiają mało za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)