Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Poczta Polska redukuje etaty. Odejdzie prawie 2 tys. pracowników

430
Podziel się:

Poczta Polska szykuje ogromną redukcję zatrudnienia. Według ustaleń Interii pracę stracić ma nawet około 1900 osób. Spółka przekonuje, że nie będą to zwolnienia, a naturalny efekt nieprzedłużania kończących się umów. Związkowcy interweniują u premiera.

Poczta Polska redukuje etaty. Odejdzie prawie 2 tys. pracowników
Poczta Polska zredukuje zatrudnienie o prawie 2 tys. etatów (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Portal interia.pl dotarł do dokumentów, według których w 2022 r. Poczta Polska miała do zagospodarowania ponad 56 tys. etatów, a w planie na rok 2023 r. ujęto już nieco ponad 54 tys. etatów. Dane dotyczą listonoszy i pracowników punktów obsługi klienta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To nieuniknione. Komu pierwszemu sztuczna inteligencja zabierze pracę?

Poczta Polska redukuje zatrudnienie. Odejdzie około 1,9 tys. osób

Jak czytamy, operator tłumaczy, że "konieczność zmian wymusza sytuacja gospodarcza, a przede wszystkim wzrost ponoszonych przez Pocztę Polską kosztów utrzymania licznej sieci nierentownych placówek". Na stronie spółki znajduje się obecnie 376 ofert pracy.

Tymczasem jak donosi "Rzeczpospolita" przeciwko redukcji zatrudnienia stanowczo protestują związkowcy. "O swoich obawach poinformowali już zarząd, ale - jak podał przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Bogumił Nowicki - teraz zwrócą się do nadzorującego PP ministra aktywów państwowych Jacka Sasina" - pisze "Rz".

Pocztowa "Solidarność" widzi problem w kwestii racjonalności zatrudnienia w PP oraz w niezdrowej konkurencji między Pocztą Polską a Orlenem na rynku kurierskim. Największym wyzwaniem ma być jednak sytuacja finansowa w spółce.

Jak informuje Wspólna Reprezentacja Związkowa (WRZ) w PP, straty firmy tylko w styczniu bieżącego roku miały sięgnąć 43 mln zł. Według przedstawicieli WRZ problem spadku jakości usług i utraty klientów instytucjonalnych sprawia, że Poczta tnie etaty, ale to z kolei prowadzi do dalszego pogarszania jakości i odchodzenia kolejnych klientów - wskazuje "Rzeczpospolita".

Apel do premiera

WRZ, która zrzesza 26 organizacji związkowych, zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy piszą, że sieć placówek PP miała zostać rozszerzona, a wynagrodzenia pracowników miały rosnąć. "Tymczasem liczba obiektów operatora nie zwiększa się znacząco, a ich obsada spada, przez co placówki ograniczają swoją działalność, m.in. skracając czas pracy" - opisuje "Rz".

Poczta Polska komentuje

W odpowiedzi na prośbę o komentarz dziennika biuro prasowe Poczty Polskiej zaznacza, że sprawa dotyczy województwa podkarpackiego, gdzie planowane jest "przeprowadzenie reorganizacji pracy listonoszy".

"Najczęściej nasza firma wykorzystuje odejścia na mocy porozumienia stron, na prośby pracowników oraz - w niektórych sytuacjach - wskutek zakończenia stosunku pracy po wygaśnięciu umów czasowych" - cytuje słowa przedstawiciel PP Interia.

Spółka przekonuje, że do zwolnień nie dojdzie. W całym zamieszaniu chodzi jednak przecież nie o zwolnienia, a o redukcję etatów. "Region Sieci Poczty Polskiej w Rzeszowie analizuje możliwość przeprowadzenia niewielkich korekt w zakresie organizacji lokalnej służby doręczeń. Celem jest optymalne wykorzystanie naszego kapitału ludzkiego, z uwzględnieniem lokalnego potencjału i bieżącego zapotrzebowania na usługi" - zaznacza PP w komentarzu przesłanym "Rzeczpospolitej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(430)
załamana
3 miesiące temu
Cięcia spowodują tylko gorszą jakość doręczania. Już brakuje ludzi u mnie i jest bardzo ciężko. Stres goni stres. Do pracy idzie się ciężko. I tak jest od miesięcy. Na dodatek firma patrzy tylko jak najwięcej zarobić na pracy listonoszy, chodzi o sprzedaż Narzuca się im miesięczny plan sprzedaży. Nie wykonasz, jesteś bez premii, a jak wykonasz, to i tak możesz zostać bez premii, bo ogół nie wykonał zadania. Jak tu pracować, jak z każdej strony presja. Wpłacisz za dużo do kasy, bo casem człowiek się pomyli, to już tego nie zwrócą. Takie mają prawo, ale jak masz brak, to Cię ścigają. Praca tu to porażka.
Dominiczek
rok temu
To Polakow zwalniaja a obcokrajowcow przyjmują. Dziwne to rżądy" anty obywatel"
Terlicok
rok temu
A u nas we wsi to listonoszka przychodzi do szkoły i rozdaje poczte dzieciom zeby zaniosły do domow i dla sąsiadów. Po pół godzinie idzie do domu i DNIÓWKA ZALICZONA.
baca
rok temu
Teraz nie wiadomo czy to kiosk przy kościelny czy tandetne badziewie
kopertowy
rok temu
poczta to była , a teraz , mydło i powidło
...
Następna strona