Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
03.09.2019 17:51

Podatek cyfrowy. Google, Facebook i Amazon nie zapłacą w Polsce podatku

Rząd zamierzał opodatkować amerykańskich gigantów cyfrowych. Sytuacja zmieniła się jednak po wizycie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który "z zadowoleniem przyjął tę informację".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Nie będzie podatku od cyfrowych gigantów. Poinformował o tym wiceprezydent USA.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple.

Jak powiedział Pence, taki podatek "mógłby utrudnić wymianę handlową" między Polską a Stanami.

O rezygnacji z wprowadzenia podatku nie informował wcześniej żaden z polskich urzędów. O przyczyny wycofania się z tego pomysłu próbował pytać wiceszefa Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchę, Konrad Piasecki na antenie TVN24. Próbował, bo Mucha na pytania nie był w stanie odpowiedzieć.

Oglądaj też: Kuriozalne decyzje skarbówki. W myśleniu urzędników niewiele się zmieniło

"To jest wątek ogólnej pochwały tego, jak w Polsce prawidłowo zbudowany jest system podatkowy, jak nasze obciążenia fiskalnie nie hamują możliwości inwestowania w Polsce" - mówił Mucha odpowiadając na pytanie dlaczego zrezygnowano z opodatkowania cyfrowych gigantów.

O podatku od usług cyfrowych, tzw. podatku GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple), mówi się od lipca.

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogą już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Nowa danina miała wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

xxxWolę żeby nie płaciły firmy amerykańskie niż okra.dające nas niemieckie i francuskie

04-09-2019

tyJestescie dla nas bardzo ważni Polacy, bo sie nie targujecie. buhahaha.

03-09-2019

TośkaPodatki ma płacić polski przedsiębiorca, polski pracownik, polski wyborca a nie amerykańskie giganty! Ot patrioci z PiS! Jak to było, Tusk strzegł … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (888)