Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.07.2019 13:51

Rząd pracuje nad nowym podatkiem. Fiskus weźmie się za usługi cyfrowe

Resort finansów pracuje nad opodatkowaniem usług cyfrowych. Rząd tłumaczy to koniecznością dostosowania naszego prawa do dyrektywy Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
W projekcie samej dyrektywy KE zapisano ustalenie wspólnego systemu podatkowego od usług cyfrowych. (Fot: Krystian Maj)

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogą już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Nowa danina ma wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Zostaną nią objęte przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski - informuje PAP.

Farmy trolli zacierają ręce. Twoje zdjęcie z FaceApp bardzo im się przyda

Szczegóły nie są tu niestety jeszcze znane. Ministerstwo Finansów przekonuje, że kwestia odpowiedniego opodatkowania firm usług cyfrowych jest jeszcze analizowana. Dzieje się to nie tylko w Polsce, ale i na forach OECD i UE.

E-handel coraz silniejszy. Wyprze sklepy stacjonarne?
Sklepy stacjonarne kontra internet. Walka staje się nierówna

W projekcie samej dyrektywy KE zapisano ustalenie wspólnego systemu podatkowego od usług cyfrowych. Jest też mowa o wstępnej propozycji, byłoby to około 3 proc. od przychodu.

Co podlegałoby opodatkowaniu? Według wstępnych projektów unijnych dotyczyłoby to, jak cytuje PAP "umieszczania na interfejsie cyfrowym reklamy skierowanej do użytkowników tego interfejsu i udostępnianie użytkownikom wielostronnego interfejsu cyfrowego.

Nudny mecz? Zawsze można sprawdzić co w internecie. Na Legii będzie w prędkości 5G
Sieć 5G na stadionie Legii. Play dogadał się z klubem

Ten z kolei pozwala użytkownikom na wyszukiwanie innych użytkowników i wchodzenie z nimi w interakcje i który może także ułatwiać dokonywanie zakupu towarów".

Rząd zapewne bedzie się śpieszył z wprowadzeniem nowego podatku, bo kolejne miliard złotych na nowe obietnice socjalne PiS są na wagę złota. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wiosnę. podatek cyfrowy ma być jednym z pięciu źródeł finansowania "piątki Kaczyńskiego".

Szczegółów jednak brak. Jak to mogłoby wyglądać? Digital tax w Zjednoczonym Królestwie np. ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. i wynosić 2 proc. od przychodów uzyskiwanych online przez firmy zarabiające globalnie 500 mln funtów rocznie i 25 mln funtów na Wyspach.

Z kolei we francuskim projekcie nakładającym na największe koncerny cyfrowe podatek zapisano 3 proc. od przychodów. Będzie on naliczany jeśli firma na całym świecie zarobi ponad 750 mln euro i ponad 25 mln euro we Francji.

Pierwsze pieniądze mają do państwowej kasy trafić już w tym roku. Ustawa ma działać wstecz od 1 stycznia. Mowa o 450 mln euro w 2019 r., które urosną do 650 mln euro w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, rząd
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2019

UlChcieliście PiS to trzeba płacić

21-07-2019

miskadobra zmiana wydoila wszystko co się dalo a tu wybory wiec trzeba czyms ciemnogrod kupic wiec nowy podatek

21-07-2019

JD12a przecież 500 + kosztuje, i danina dla emerytów Żeby poszli i głosowali na PIS

Rozwiń komentarze (238)