Notowania

Podatek handlowy. Rząd odkłada daninę o kolejne pół roku

Rząd chce przedłużyć zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej na kolejne pół roku. Tym samym jego wejście w życie opóźni się przynajmniej do końca czerwca przyszłego roku. Zatwierdzony dziś przez Radę Ministrów projekt ustawy trafi najpierw do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na podatek handlowy poczekamy przynajmniej kolejne pół roku (Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Historia podatku handlowego sięga 2015 roku. Była to jedna ze sztandarowych obietnic - oprócz 500+ oraz podatku bankowego - Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

16 maja 2019 roku Sąd Unii Europejskiej przyznał rację stronie polskiej i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi formy pomocy państwa. KE wniosła apelację od tego orzeczenia do TSUE, który ma wydać wyrok w tej sprawie w przyszłym roku.

Zobacz też: Podatek handlowy. Szefowa POHiD: Zamiast podatkami zajmijmy się drożyzną

W związku z orzeczeniem Sądu UE, Ministerstwo Finansów jeszcze w lipcu przygotowało projekt, który zakładał naliczanie podatku od przychodów uzyskanych od 1 września 2019 roku. Rząd jednak nie podjął prac na tą koncepcją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek handlowy, rząd, gospodarka, wiadomości, handel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

regTo że Morawiecki zaniecha pewnych niepopularnych działań, to i tak nie pomoże Dudzie w reelekcji. Polacy nie lubią Morawieckiego, więc los Dudy … Czytaj całość

26-11-2019

famaodkładają, bo wybory idą. Po wyborach będzie okazja, żeby to wprowadzić, spokojnieeee. Jeszcze zdążymy za to wszyscy zapłacić w sklepach

26-11-2019

obywatelTo ja zadam pytanie jak Horała. Takie opóźnienia to szkoda dla skarbu państwa, więc czemu nie zostało to wprowadzone od razu jak Unia pozwoliła?

Rozwiń komentarze (6)