Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek handlowy znowu przesunięty. We wtorek zajmie się tym rząd

Na wtorkowym posiedzeniu rząd po raz kolejny zajmie się projektem, który zawiesi pobieranie podatku handlowego o kolejne pół roku. Polska wciąż czeka na decyzję TSUE w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
We wtorek na posiedzeniu rządu minister finansów Tadeusz Kościński zgłosi projekt, który zawiesza pobór podatku handlowego o kolejne pół roku (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

- Ministerstwo Finansów proponuje w projekcie przedłużenie zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej na kolejne pół roku - powiedział PAP rzecznik resortu Paweł Jurek.

Historia podatku handlowego sięga 2015 roku. Była to jedna ze sztandarowych obietnic - oprócz 500+ oraz podatku bankowego - Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Komisja wskazała, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Jednocześnie Komisja Europejska wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję (tzw. nakaz zawieszenia). Początkowo zawieszenie obowiązywało do końca 2018 roku, a 12 miesięcy temu zostało przedłużone o kolejny rok.

W maju 2019 roku unijny sąd orzekł, że podatek jest zgodny z unijnym prawem. Wcześniej kwestionowała to Komisja Europejska. I dlatego pobór podatku był zawieszony.

Skoro TSUE uznał, że podatek jednak jest zgodny z prawem, to w zasadzie wszystkie przeszkody zniknęły. Teoretycznie. Komisja Europejska postanowiła odwołać się od decyzji unijnego sądu, więc zawieszenie trzeba przedłużyć po raz kolejny. Stąd taki a nie inny porządek obrad Rady Ministrów.

Odwołanie Komisji Europejskiej powinno zostać rozpatrzone w połowie 2020 roku. Właśnie stąd przesunięcie tylko o 6 miesięcy, a nie - jak do tej pory - o pełen rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek handlowy, decyzja tsue, handel, podatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2019

KarolKaski w budżecie nie ma to trzeba od kogoś wydoić. Albo może wystarczy nie kraść jak mówiła sołtysowa ?

25-11-2019

miecioNo i mamy zrównoważony budżet jak kłamał mitoman Morawiecki, dopiero co okradli niepełnosprawnych (jak Dubieniecki były św dziewicy Kaczyńskiej ,czy … Czytaj całość

25-11-2019

xxminister finansów w Polsce bez wykształcenia ????? kim jest??, skąd przybył??, co to za persona?? on nawet nie mówi biegle po … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)