Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek handlowy znowu przesunięty. Tym razem na 2020 roku

Do 1 stycznia 2020 roku ma być zawieszone stosowanie ustawy o podatku detalicznym, czyli tzw. "podatku handlowym". Ministerstwo Finansów przygotowuje w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Wprowadzenie podatku handlowego było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS. W 2016 roku przepisy wstrzymała Komisja Europejska

Do 1 stycznia 2020 roku ma być zawieszone stosowanie ustawy o podatku detalicznym, czyli tzw. "podatku handlowym". Ministerstwo Finansów przygotowuje w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy.

Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów potwierdza, że w resorcie finansów planują kolejne odroczenie podatku handlowego. Tym razem do 2020 roku. To oznacza, że potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2019 r.

"Projekt ustawy przewiduje, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2020 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do dnia 31 grudnia 2019 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej" - czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.

*Kto miał zyskać, a kto stracić na podatku handlowym? *

Historia podatku handlowego sięga 2015 roku. Była to jedna ze sztandarowych obietnic - oprócz 500+ oraz podatku bankowego - Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

Komisja wskazała, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa. Jednocześnie Komisja Europejska wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję (tzw. nakaz zawieszenia). Początkowo zawieszenie obowiązywało do końca 2018 roku, teraz zostało przedłużone o kolejny rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, podatek handlowy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2018

Art. 7 ust. 3 TUEPiękne! Ustawa ma pięć stron, nie doczekała się jeszcze wejścia w życie choćby na godzinę, a ma już dwie ustawy zmieniające treść art. 11a o dacie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)