Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek handlowy znowu przesunięty. Tym razem na 2020 roku

1
Podziel się

Do 1 stycznia 2020 roku ma być zawieszone stosowanie ustawy o podatku detalicznym, czyli tzw. "podatku handlowym". Ministerstwo Finansów przygotowuje w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy.

Wprowadzenie podatku handlowego było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS. W 2016 roku przepisy wstrzymała Komisja Europejska
Wprowadzenie podatku handlowego było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych PiS. W 2016 roku przepisy wstrzymała Komisja Europejska (Agencja Gazeta)
bDBeHgpx

Do 1 stycznia 2020 roku ma być zawieszone stosowanie ustawy o podatku detalicznym, czyli tzw. "podatku handlowym". Ministerstwo Finansów przygotowuje w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy.

Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów potwierdza, że w resorcie finansów planują kolejne odroczenie podatku handlowego. Tym razem do 2020 roku. To oznacza, że potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2019 r.

"Projekt ustawy przewiduje, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2020 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do dnia 31 grudnia 2019 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej" - czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.

bDBeHgpz
Zobacz także: Kto miał zyskać, a kto stracić na podatku handlowym?

Historia podatku handlowego sięga 2015 roku. Była to jedna ze sztandarowych obietnic - oprócz 500+ oraz podatku bankowego - Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

Komisja wskazała, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa. Jednocześnie Komisja Europejska wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję (tzw. nakaz zawieszenia). Początkowo zawieszenie obowiązywało do końca 2018 roku, teraz zostało przedłużone o kolejny rok.

bDBeHgpF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBeHgqa
KOMENTARZE
(1)
Art. 7 ust. 3...
2 lata temu
Piękne! Ustawa ma pięć stron, nie doczekała się jeszcze wejścia w życie choćby na godzinę, a ma już dwie ustawy zmieniające treść art. 11a o dacie rozpoczęcia obowiązywania. Szykuje się trzecia nowelizacja niedziałającego aktu prawnego. W ten sposób jesteśmy na dobrej drodze do ustanowienia światowego rekordu w pewnej księdze w ilości spektakularnie udanych nowelizacji całkowicie nieprzydatnego nieobowiązującego aktu prawnego w randze ustawy, który w skali kraju i gospodarki kompletnie nic nie wnosi od chwili jego uchwalenia i podpisania.