Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Podatek od posiadania psa - ile wynosi i dlaczego go płacimy?

51
Podziel się:

Wiele kwestii przemawia za posiadaniem psa, o ile masz ku temu odpowiednie warunki. Jednak musisz mieć także świadomość, że będziesz zobowiązany nie tylko do jego utrzymania, tj. do zakupu karmy, pokrycia kosztów wizyt weterynaryjnych, ale również do uiszczenia podatku od psa. Sprawdź, ile wynosi i kto jest zobowiązany do jego opłacania.

Podatek od posiadania psa - ile wynosi i dlaczego go płacimy?
Podatek od posiadania psa - kiedy obowiązuje? (unsplash.com)

Na czym polega podatek od psa?

Już od 1991 roku istnieje podatek od posiadania psa. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Artykuł 18a stanowi, że rada gminy ma prawo wprowadzić opłatę od posiadania psów przez osoby fizyczne. 

To danina wpłacana do budżetu gminy, o ile władze zdecydują się na jej wprowadzenie. Podatek od psa płaci się z tytułu posiadania czworonoga zarejestrowanego w urzędzie, co rok, według ustalonej stawki. Termin uiszczenia podatku wskazuje gmina. Można opłacić daninę w kasie gminy, przelewem na jej konto lub u inkasenta, którego wyznaczą władze. 

Ile wynosi podatek od psa?

W 2023 roku podatek od psa wynosić może maksymalnie 150,93 zł rocznie. Każda gmina ustala wysokość opłaty, biorąc np. pod uwagę rasę czy wielkość czworonoga. Najlepiej dopytać w urzędzie gminy lub sprawdzić na stronie internetowej urzędu w miejscowości, w której mieszkasz, ile na dany rok wynosi podatek od posiadania psa. 

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Podatek od posiadania psa to danina, która nie obowiązuje we wszystkich gminach. Dlatego na pytanie o to, czy podatek od psa jest obowiązkowy, nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Zasadniczo taka danina będzie obowiązkowa dla właścicieli czworonogów w przypadku, gdy gmina, w której mieszkasz, taką opłatę wprowadzi. 

Kto jest zwolniony z podatku od psa?

Nawet jeśli w gminie, w której mieszkasz z psem, wprowadzony jest podatek od posiadania czworonoga, niekoniecznie będziesz musiał go płacić. Sprawdź, czy nie jesteś objęty zwolnieniem od tej daniny. Nie płacisz za posiadanie jednego psa, jeśli masz:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój czworonóg jest psem asystującym (np. psem przewodnikiem),
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • ukończone 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Wymienione zwolnienia z opłacania podatku od psa znajdują zastosowanie zawsze w przypadku posiadania jednego czworonoga. Zapłacisz jednak za drugiego i każdego kolejnego psa daninę na rzecz swojej gminy, nawet jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności lub jesteś seniorem. 

Dodatkowo prawo przewiduje zwolnienie od podatku za psa, jeśli masz jednego lub dwa czworonogi, a jednocześnie płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. W takiej sytuacji uiszczasz podatek dopiero za trzeciego i każdego kolejnego.

W Polsce istnieją gminy zwalniające z podatku od psa osoby, które zdecydowały się przygarnąć pupila ze schroniska lub mają czworonogi znakowane chipem. Warto sprawdzić, czy twoja gmina wprowadziła tego rodzaju zwolnienie. 

Opłaty za posiadanie psa nie uiszczają członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie odpowiednich umów, jeśli nie mają polskiego obywatelstwa ani stałego pobytu na terytorium Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Widmo
4 tyg. temu
Dlatego się płaci od psa bo są w rejestrach u weterynarza to jak nie płacili ani twoji rodzice ani ty to zaczniecie płacić i się skończy trzymanie psów w blokach już dawno powinno to być jak stać na psa to na opłaty też proste
Ms008
4 miesiące temu
Ja tam miałam psa 14 lat i ani razu podatku nie płaciłam,ani ja, ani moi rodzice,pff.. mogli mi naskoczyc. Jakoś od innych zwierząt nie trzeba płacić,dlaczego akurat od psa? I popieram wcześniejsze komentarze,nigdzie nie ma wzmianki o tym dlaczego się powinno płacić.
Genek
5 miesięcy temu
Jeszcze podatek od słońca bo już od deszczu mamy ,chory nienormalny system drenażu kieszeni obywateli
Piotr
5 miesięcy temu
Ten podatek to jest kpina z obywateli. Kupuje psa, muszę go utrzymać, szczepić i jeszcze podatek?? To jest śmiech na sali. Może podatek od kota i od polityka😂😂😂😂😂
jakku
10 miesięcy temu
Kolejny bzdurny podatek bez konkretnego uzasadnienia. Dlaczego mamy płacić podatek od posiadania psa a nie od posiadania kota albo much latających w pokoju? Podatki powinny być celowe - np. podatek od utrzymania czystości w gminie, podatek od utrzymania armii, podatek policyjny. Dlaczego państwo traktuje obywateli jak dojne krowy? Czy to nie obywatele tego kraju są jego właścicielami?
...
Następna strona