Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Podatek od prezentów ślubnych - ile wynosi? Jak wyglądają kontrole?

27
Podziel się:

Prezenty ślubne pod postacią kopert z pieniędzmi to najczęstsza forma upominku weselnego. Prezent ślubny jest jednak darowizną, w związku z czym, w świetle prawa obowiązuje go ustawa o podatku od spadków i darowizn. Większość nowożeńców nie zdaje sobie sprawy z tego, że od prezentu weselnego trzeba odprowadzić podatek. Co należy wiedzieć o podatku od prezentów ślubnych?

Podatek od prezentów ślubnych - ile wynosi? Jak wyglądają kontrole?
Para młoda od momentu uzyskania prezentu ślubnego ma 30 dni na złożenie formularza do właściwego urzędu skarbowego. (unsplash)

Prezenty ślubne a podatek - co warto wiedzieć?

Wszelkie informacje na temat obowiązku uiszczenia podatku od prezentów weselnych znajdziemy w Ustawie od spadków i darowizn. Stosownie do treści ustawy, wysokość i konieczność zapłaty podatku od prezentów ślubnych zależne będzie od grupy podatkowej, a więc od stopnia pokrewieństwa.

Wyróżniamy trzy grupy podatkowe:

 • I grupa podatkowa - małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowe,
 • II grupa podatkowa - zstępnyo rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
 • III grupa podatkowa - osoby niespokrewnione, tzw. inni nabywcy.

W przypadku w/w grup podatkowych obowiązują limity darowizn. Oznacza to, że jeżeli prezent ślubny nie przekroczy limitu dostosowanego do danej grupy podatkowej, wówczas młoda para nie ma obowiązku odprowadzania podatku od prezentu. Jeżeli natomiast limit zostanie przekroczony, urząd skarbowy ustali należny podatek, biorąc pod uwagę wysokość prezentu oraz rodzaj grupy podatkowej. 

Limity przedstawiają się następująco:

 • I grupa podatkowa - limit darowizny wynosi 9637 zł,
 • II grupa podatkowa - limit darowizny wynosi 7276 zł,
 • III grupa podatkowa - limit darowizny wynosi 4902 zł.

Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych?

Wyżej wymienione limity obowiązują przez okres 5 lat. Oznacza to, że pod uwagę trzeba wziąć wszystkie prezenty otrzymane od danej osoby w okresie 5 lat. Jeżeli limity te zostaną przekroczone, wtedy para młoda musi uiścić podatek oraz zgłosić fakt otrzymania prezentu do urzędu skarbowego. 

Podatek od prezentów ślubnych wynosi:

 • do kwoty 10 278 zł - w I grupie podatkowej 3 proc., w II grupie podatkowej 7 proc., w III grupie podatkowej 12 proc.,
 • nadwyżka od 10 278 zł do 20 556 zł - w I grupie podatkowej 308 zł 30 gr i 5 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł, w II grupie podatkowej 719 zł 50 gr i 9 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł, w III grupie podatkowej 1 233 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł,
 • nadwyżka od 20 556 zł - w I grupie podatkowej 822 zł 20 gr i 7 proc. nadwyżki od w/w kwoty, w II grupie podatkowej 1 644 zł 50 gr i 12 proc. od nadwyżki, w III grupie podatkowej 2 877 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki.

Upominki ślubne zwolnione z podatku

Nie wszystkie prezenty ślubne będą podlegać opodatkowaniu. Prezenty zwolnione z podatku to m.in. te otrzymane od najbliższej rodziny. Mowa tu o tzw. grupie zerowej, czyli osobach, które należą do najbliższej rodziny pary młodej, np. rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha itp. Oznacza to więc, że np. prezent ślubny od rodziców nie zostanie objęty podatkiem.

Otrzymanie prezentu od tej grupy podatkowej powyżej limitu będzie zwolnione od podatku, jeżeli zostaną spełnione poniższe warunki:

 • para młoda w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu złoży we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu upominku,
 • warunkiem zwolnienia od podatku jest również przekazanie darowizny na konto bankowej lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego. Prezent ślubny przekazany w formie gotówki nie będzie wówczas zwolniony od podatku. 

Ponadto podatku nie zapłacimy od drobnych prezentów ślubnych: kwiatów, alkoholu, sprzętu kuchennego, dekoracji domowych itp. 

Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych?

Para młoda od momentu uzyskania prezentu ślubnego ma 30 dni na złożenie formularza do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku zerowej grupy podatkowej należy złożyć formularz SD-Z2, z kolei w przypadku pozostałych grup, składamy formularz SD-3. Następnie urząd skarbowy oblicza należny podatek, który para młoda musi uiścić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji od fiskusa.

Co grozi za niezapłacenie podatku od prezentów ślubnych?

Jeżeli para młoda nie zgłosi faktu otrzymania prezentów ślubnych w kwocie powyżej obowiązujących limitów i jednocześnie nie uiści od nich podatku, a urząd skarbowy dowie się o niezapłaceniu należności, darowizna zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych, według 20 proc. skali podatkowej. Ponadto urząd skarbowy ma prawo do nałożenia na parę młodą kary pieniężnej za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
zes
9 miesięcy temu
Paragon kosztu "talerzyka", sali, orkiestry, itd należy wręczyć każdemu uczestnikowi imprezy, bo w większości goście opłacają tylko "talerzyk"😱. Jak braknie to proponuję, aby skarbówka dopłaciła, albo rządzący uchwalający durne prawo🤣🤣🤣
TO CO
9 miesięcy temu
MŁODZI DOSTALI W KOPERTACH TO SĄ PIENIĄDZE JUŻ OPODATKOWANE -PRZECIEŻ OKRADACIE MNIE JUŻ Z WYPŁATY ,WIĘC DLACZEGO MŁODZI DRUGI RAZ OD TYCH SAMYCH PIENIĘDZY MAJA PŁACIĆ - PYTAM SIĘ KTO TU OKRADA SPOŁECZEŃSTWO - SPRAWIEDLIWOŚĆ I PRAWO - ZŁODZIEJSTWO NA WYSOKA SKALĘ !!! JESZCZE NAPUSZCZAJĄ PRACOWNIKÓW Z US - BRAT PRZECIW BRATU- NA UCZCIWYCH LUDZI PRACY ......PIS TO FERMENT DZIAŁA NA SZKODĘ OBYWATELI !!!
TO CO
9 miesięcy temu
MŁODZI DOSTALI W KOPERTACH TO SĄ PIENIĄDZE JUŻ OPODATKOWANE -PRZECIEŻ OKRADACIE MNIE JUŻ Z WYPŁATY ,WIĘC DLACZEGO MŁODZI DRUGI RAZ OD TYCH SAMYCH PIENIĘDZY MAJA PŁACIĆ - PYTAM SIĘ KTO TU OKRADA SPOŁECZEŃSTWO - SPRAWIEDLIWOŚĆ I PRAWO - ZŁODZIEJSTWO NA WYSOKA SKALĘ !!! JESZCZE NAPUSZCZAJĄ PRACOWNIKÓW Z US - BRAT PRZECIW BRATU- NA UCZCIWYCH LUDZI PRACY ......PIS TO FERMENT DZIAŁA NA SZKODĘ OBYWATELI !!!
Zenek
12 miesięcy temu
Nie piszą, że dotyczy to podatku od jednej osoby. A koperty są anonimowe. Życzę sukcesów w wypełnianiu deklaracji.
Bujax
rok temu
Takiego bezsensu dawno nie słyszałem. Pytam sie wiec jak mozna koszty wesela odliczyć od podatku. Skoro prezenty slubne trzeba podatkować.
...
Następna strona