Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

999
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Od 1 stycznia 2022 roku alkohol i papierosy podrożeją z powodu wyższej stawki akcyzy. Nowelizacja zakłada też następne podwyżki, które będą miały miejsce w kolejnych latach. Wzrost podatku akcyzowego zaplanowany został do 2027 roku.

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym (EASTNEWS, Piotr Molecki)

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Podnosi ona stawkę akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń. Nowelizacja wyznacza również ścieżkę podwyżek na lata 2023-2027.

Podwyżki od stycznia 2022 roku

Od 1 stycznia wzrosną o 10 proc. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie. Minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Zmienione regulacje zakładają wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Zobacz także: Akcyza w górę. Chodzi o zdrowie, czy pieniądze?

Mapa drogowa podwyżek akcyzy

Znowelizowana ustawa ma zapisaną "mapę drogową" kolejnych podwyżek. Zgodnie z harmonogramem akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie ma wzrastać co roku o 5 proc.

W przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego akcyza ma co roku rosnąć o 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(999)
dziad z woram...
2 lata temu
Piwo i wódkę od lat robię sam, papierosy są dla menelstwa. Cieszę się bo za kańkę berberuchy będę mógł kupić wszysko. Życie wraca do korzeni
Oby
2 lata temu
zd echł i przed świętami.
AFM
2 lata temu
W UNI Florze jest sprzęcicho do pędzenia,nazywa się to "urządzenie do destylatów".Wszystko szklane ekologiczne.Drożdże cukier i gruszki pergamutki po okazyjnej cenie, i do roboty.
chlebodawca
2 lata temu
Ciekawy jestem czy chociaż przeczytał?
podatnik
2 lata temu
wprowadzcie jeszcze akcyze od vatu i vat od akcyzy
...
Następna strona