Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Podwyżki. Celnicy jako jedyni ciągle ich nie dostali

23
Podziel się:

Celnicy niezbyt ciepło przyjęli słowa premiera Morawieckiego, który dziękował służbom mundurowym i medycznym, które są "na pierwszej linii frontu" walki z koronawirusem i opowiadał o podwyżkach i nagrodach. Postanowili mu przypomnieć, że Służba Celno-Skarbowa wciąż nie otrzymała należnych podwyżek w 2020 r., które zostały zagwarantowane w Uchwale modernizacyjnej dla KAS i w ustawie budżetowej.

Podwyżki. Celnicy jako jedyni ciągle ich nie dostali
(KAS)

- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapytują Pana, w czym są gorsi od swoich Koleżanek i Kolegów z innych formacji mundurowych? Czym zasłużyli sobie na nierówne traktowanie? Tak samo są na "pierwszej linii" frontu jak np. funkcjonariusze Straży Granicznej i tak samo ryzykują zdrowiem swoim i swoich najbliższych. Tak samo są w swoich środowiskach stygmatyzowani za to, że z racji pełnienia służby na pierwszej linii, mogą sprowadzić chorobę do domu, sklepu, itp. Nawet do wielu siedzib kierownictwa KAS nie mają z tego powodu wstępu, a wielu przełożonych nie dopuszcza do kontaktu z nimi - piszą przedstawiciele Związku Zawodowego Celników w liście do premiera Morawieckiego.

To ich reakcja na dzisiejszą konferencję prasową premiera, który informował o przyznanych podwyżkach i nagrodach w służbach mundurowych, uzasadniając to tym, że funkcjonariusze tych formacji oraz służby medyczne są "na pierwszej linii frontu" w walce z koronawirusem. Celnicy postanowili przy okazji przypomnieć o tym, że są jedyną bodaj służbą, która podwyżek ciągle nie dostała - chociaż są one obiecane i zapisane w ustawach.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tomasz Ludwiński, szef "NSZZ Solidarność skarbowców" przypomina, że wciąż obowiązuje zawarte kilka miesięcy temu porozumienie ministra finansów ze związkami zawodowymi działającymi w KAS w sprawie 6-proc. podwyżek dla pracowników i funkcjonariuszy. Środki te zawarto w ustawie budżetowej na 2020 r., która też wciąż obowiązuje.

- Funkcjonariusze SCS biorą udział w walce z COVID-19, chroniąc nasze granice zarówno zewnętrzne jak i te wewnętrzne oraz dbają, aby nie zatrzymał się obrót gospodarczy. Mają bezpośredni kontakt z osobami przyjeżdżającymi z zagranicy na przejściach granicznych oraz w oddziałach wewnętrznych. To tam ostatecznie dojeżdżają kierowcy samochodów TIR, a bez odprawy towary importowane nie dotrą do odbiorców - piszą celnicy.

Przypominają, że tylko dzięki ich nadzwyczajnej mobilizacji ogromne transporty środków medycznych, jakie przyleciały do naszego kraju, zostały błyskawicznie odprawione. Również oni pilnują teraz, by grupy przestępcze, które zwiększają w czasie pandemii swoją aktywność nie uszczuplały dochodów państwa i by z Polski nie były wywożone środki medyczne, leki, respiratory i maseczki ochronne.

Celnicy czują się dyskryminowani

Celnicy wspominają też o swojej inicjatywie, dzięki której spirytus z przemytu trafia do szpitali, gdzie jest wykorzystywany do dezynfekcji powierzchni. Funkcjonariusze wsparli w ten sposób wiele placówek, przekazując im kilkadziesiąt tysięcy litrów alkoholu.

- Funkcjonariusze Celno-Skarbowi w trakcie pandemii pełnią służbę ramię w ramię z innymi służbami mundurowymi, także na wewnętrznych granicach i w całej Polsce służby wspierają się i uzupełniają. W państwie prawa nie powinno dochodzić do tak jaskrawej dyskryminacji jednej służby mundurowej w stosunku do innych. Jesteśmy przekonani, że nie został Pan poinformowany o nierównym traktowaniu służb mundurowych w kwestii regulacji płac, dlatego apelujemy o pilne uruchomienie podwyżek w Krajowej Administracji Skarbowej - piszą w liście do Morawieckiego.

Dodają, że cały czas nadzorują i kontrolują firmy zajmujące się działalnością akcyzową, kontrolują transporty paliw, alkoholu i innych towarów, odprawiają na bieżąco wszelkie transporty i przeprowadzają rewizje tysięcy samochodów ciężarowych. W tym kabin kierowców, gdzie ryzyko zarażenia jest istotnie wysokie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
gosc ccc
4 lata temu
do sluzb celno graniczne - skarbowych w polsce kieruje wiadomosc ze zostalo podpisana deklaracja z polskim rzadzie pis w polsce i panem premierem morawieckim porozumienie w sprawie towarow nielegalnych z wolki kosowskiej warszawie , i jnformuie panstwa o podpisanej deklaracij z polski rzadem pis i premierem morawiecki i pania minister rodziny polityki spolecznej w sprawie podpisanego porozumienia deklaracja , o przekazanie wszystkich towarow nielegalnie towarow dla osob niepelnosprawnych w polsce i mazowszu odrazu towarow jak podrubek perfum , kosmetykow i podrubek birzuterji odrazu do malych firm i malych churtownij prowadzonych przez osoby niepelnosprawne w polsce calej i mazowszu ..
xxx
4 lata temu
Otrzymali wcześniejsze emerytury.
Strażak
4 lata temu
Oni już mieli eldorado
Fckyou
4 lata temu
Tusek da i walesa
sss
4 lata temu
Celnicy powinni być utrzymywani z budżetu Unii, całe cło idzie do Brukseli i stanowi 15% całego budżetu Unii.
...
Następna strona