Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podwyżki cen gazu. Morawiecki do Tuska: gdzie pan był?

2270
Podziel się:

- Pytam: gdzie pan był, panie Tusk, kiedy zapadały decyzje ws. budowy Nord Stream 2? – grzmiał na konferencji prasowej w piątek Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące podwyżek cen gazu. – Nasze przestrogi okazały się słuszne. Krzyczeliśmy, że ten projekt to element szkodliwej polityki energetycznej Rosji.

Podwyżki cen gazu. Morawiecki do Tuska: gdzie pan był?
- Dziś widzimy, jak zakręcony przez Rosję kurek i budowa NS 2 przy współudziale wielu krajów zachodnich, w tym Niemiec, wpłynęła na ceny gazu - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.
bFftImSt

W piątek na konferencji prasowej w Ząbkach premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytania dziennikarzy w ostrych słowach odniósł się do polityki swoich poprzedników, komentując podwyżki cen gazu i energii w Polsce i Europie.

- Polska przestrzegała, mówiła o szkodliwości projektu Nord Steam 2 - przypomniał premier. - Nikt nas nie słuchał. Dziś widzimy, jak zakręcony przez Rosję kurek i budowa NS 2 przy współudziale wielu krajów zachodnich w tym Niemiec, wpłynęła na ceny gazu. Donald Tusk nie zrobił nic, by powstrzymać budowę gazociągu północnego - dodał.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.
bFftImSv

Umowa górnicza podtrzymana

- Tak jak w umowie społecznej podpisanej ze związkami zawodowymi zaproponowaliśmy w zgodzie, aby do końca lat 40. odejść od węgla, takie stanowisko zostało podtrzymane w Glasgow - powiedział podczas konferencji szef rządu.

bFftImSB

Podczas trwającego Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow Polska przystąpiła do porozumienia krajów zobowiązujących się do stopniowego wycofania się z energii węglowej.

W przypadku największych gospodarek (major economies) ma to nastąpić w latach 2030 lub tak szybko jak to będzie możliwe po tej dacie, a w przypadku pozostałych (rest of the world) - w latach 2040 lub tak szybko, jak to będzie możliwe.

Jak wyjaśniało potem ministerstwo klimatu, Polska znalazła się drugiej grupie krajów (rest of the world) deklarujących odejście od węgla w latach 40., a przystąpienie do deklaracji jest potwierdzeniem umowy społecznej ws. transformacji Śląska, gdzie jest mowa o odejściu od węgla kamiennego do 2049 r.

Polska kupi lek na COVID

Premier poinformował także, że Polska zakontraktowała lek na COVID-19.

bFftImSC

- Czekamy na zatwierdzenie przez EMA - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania dopuściła w czwartek do użycia opracowaną przez firmę Merck tabletkę (molnupiravir), która leczy COVID-19.

Lek ma pojawić się również w Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek, że Polska zakontraktowała już lek. - Czekamy na zatwierdzenie przez EMA - podkreślił.

bFftImSD

Lek o nazwie molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg COVID-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFftImSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2270)
Ela
3 dni temu
Brejzie poświęcili czas będący rownoważnikiem czasu reklamowego w wysokości mln zl. W przypadku Tuska taki rownoważnik wyniesie kilkaset mln zlotych
Olo
3 dni temu
Gdyby zabrakło w polityce Tuska to telewizja reżimowa musiałaby ogłosić zwolnienia grupowe. Dzisiaj w wiadomościach popołudniowych pół godziny nadawali o Tusku. Wszystko zmanipulowane i w negatywnym świetle. Oni bez Tuska by nie gunkcjonowali
Dudek
3 dni temu
Odpowiem Morawieckiemu gdzie był Tusk. Siedział z Tobą u Sowy i sluchał z niesmakiem jak opowiafaleś o Polakach za..... cych za miskę ryżu
bFftImSX
fatum
3 miesiące temu
Najpierw była wina Pawlaka bo za wysoko zakontraktował z Rosją ilośc i cenę dostarczanego gazu.Zapomniano na chwilę o Pawlaku,to dorwano się do Tuska.Od jakiegoś czasu on jest winowajcą wszelkiego zła.Całe swoje nieudactwo,to wina Tuska. Kot Kaczyńskiego jak narobi do łózka to też wina Tuska
CUŚ NIE TAK.
3 miesiące temu
Żałosne , znowu wina Tuska. To już jest jednostka chorobowa u PISowców.
...
Następna strona