Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Premier: Polska kupi lek na COVID-19

193
Podziel się:

Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Czekamy na zatwierdzenie przez EMA - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Polska kupi lek na COVID-19
Lek na COVID-19 jest w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA czy Unii Europejskiej (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Przypomnijmy, że Wielka Brytania dopuściła w czwartek do użycia opracowaną przez firmę Merck tabletkę (molnupiravir), która leczy COVID-19.

Lek ma pojawić się również w Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek, że Polska zakontraktowała już lek. - Czekamy na zatwierdzenie przez EMA - podkreślił.

Mam nadzieję, że nastąpi to lada dzień. Polska zakontraktowała te leki, które jeszcze nie są w obiegu i które mam nadzieję, że też uratują znaczną liczbę istnień ludzkich

- dodał.

Premier dodał, że poza tym Polska zamawia te leki, które już obecnie są stosowane w terapii niektórych chorych z COVID-19, np. remdesivir.

Zobacz także: Coraz gorsza sytuacja pandemiczna w Polsce. Prof. Simon: Tak być nie może!

Polska kupi lek na COVID-19

Lek o nazwie molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg COVID-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

Molnupiravir jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA, Unii Europejskiej i w innych krajach. Jak wskazują lekarze, tabletka, która redukuje objawy i przyspiesza powrót do zdrowia, może być szczególnie istotna w przypadku ludzi nie reagujących dobrze na szczepienia. Może też okazać się przełomowa, zmniejszając obciążenie szpitali, co pomoże ograniczyć pandemię w biedniejszych krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej. Wzmocniłoby to również dwutorowe podejście do pandemii - leczenie za pomocą leków oraz zapobieganie, głównie poprzez szczepienia.

Ale początkowe dostawy będą ograniczone. Merck ogłosił, że może wyprodukować do końca roku tabletki wystarczające do 10 milionów cykli leczenia, ale wiele z tych dostaw zostało już zakupionych przez poszczególne kraje. W październiku brytyjski rząd ogłosił, że zawarł umowę na tabletki wystarczające na 480 tys. cykli leczenia i spodziewa się, że molnupiravir zacznie być podawany jeszcze tej zimy.

W czasie badań klinicznych, w których uczestniczyło 775 pacjentów, stwierdzono, że 7,3 proc. pacjentów przyjmujących molnupiravir było hospitalizowanych i nie było żadnego zgonu, podczas gdy w grupie pacjentów, którzy dostali placebo, było to 14,1 proc., a osiem osób zmarło później na COVID-19. Dane zostały opublikowane w komunikacie prasowym i nie zostały jeszcze zweryfikowane.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(193)
podatnik
2 lata temu
i caly paraliz swiata zamiast tabletki!!!! zostaly tylko ogromne dlugi,inflacja i przepisy prokorupcyjne
wyłącz TV
2 lata temu
Niestety antyszczepionkowcy i tak wynajdą jakies mity, przez co zastosowanie tego leku (jak i szczepionek) mocno spadnie... Jak ktos chce poczytać informacje o szczepionkach z rzetelnego, naukowego źródła, to polecam www zaszczepsiewiedza pl
Niezaprzeczal...
2 lata temu
Pajace mają swój lek, a kupują o zagranicznych zarobasów! Żenada, a nie rząd!!!
Miko
2 lata temu
A co z badaniami nad amantadyną? Jakoś nie ma końca tym badaniom, jest za tania? Przecież prof. Rejdak już dawno stwierdził, że chorzy neurologicznie przyjmujący amantadynę przechodzą Covid 19 lekko.
A-Z
2 lata temu
NIE POMOGŁA SZCZEPIONKA, TRZEBA WIĘC RATOWAĆ BANKRUTA USA EKSPERYMENTALNYM LEKIEM. JEŻELI NASZ RZĄD SIĘ NA TO NIE ZGODZI TO NATO NIE POMOŻE W WALCE Z BIAŁORUSIĄ
...
Następna strona