Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Lek przeciwko Covid-19. Merck podzieli się licencją na produkcję

21
Podziel się:

Koncern farmaceutyczny Merck przekaże nieodpłatnie licencję na wytwarzanie molnupiraviru, doustnego leku przeciwko Covid-19 innym producentom. Spółka podpisała w tej sprawie porozumienie z organizacją Medicines Patent Pool (MPP) wspieraną przez ONZ - poinformował "Washington Post".

Lek przeciwko Covid-19. Merck podzieli się licencją na produkcję
Molnupiravir, doustny lek przeciwko Covid-19, można podawać pacjentom w domu. fot. Pixabay

Firma zgodziła się na udostępnienie licencji, którą będzie następnie przekazywać innym producentom, aby ułatwić dostęp do leku pacjentom z ponad 100 państw o niskich lub średnich dochodach.

Molnupiravir, doustny lek przeciwko Covid-19, można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences, które są podawane we wlewie dożylnym w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala także uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Według dziennika "New York Times", rząd USA płaci około 700 dolarów za terapię tym preparatem. Zdaniem Brooka Bakera, profesora prawa z Northeastern University, w związku ze wzrostem konkurencyjności wśród producentów, cena kuracji może spaść nawet poniżej 10 dolarów.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Licencja nie dla wszystkich krajów

Tabletki nie zostały jednak jeszcze zatwierdzone przez amerykańskie i europejskie agencje regulacyjne. Firma Merck złożyła w tym miesiącu wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na zastosowanie leku w sytuacjach awaryjnych. Europejska Agencja Leków rozpoczęła z kolei ocenę preparatu.

Jednocześnie tak długo, jak choroba Covid-19 będzie określana przez Światową Organizację Zdrowia, jako zagrożenie dla zdrowia publicznego, Merck nie będzie domagać się należności licencyjnych wynikających z zawartej umowy.

Zdaniem Brooka Bakera postanowienia licencji mogą jednak ograniczyć sprzedaż leków poza określone umową kraje. "Washington Post'' poinformował, że Brazylia, Rosja czy Turcja - kraje o wyższym średnim dochodzie, które mocno ucierpiały przez pandemię - nie byłyby w stanie kupić leków produkowanych na podstawie zaproponowanej licencji.

Z kolei Paul Schaper, dyrektor ds. globalnej publicznej polityki farmaceutycznej Merck, powiedział, że podczas decydowania o włączeniu do programu poszczególnych krajów, pod uwagę wzięto wiele czynników. Te kraje, które wykluczono, są jego zdaniem "lepiej predestynowane do tego, żeby zadbać o swój system opieki zdrowotnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
krytycznie!
2 lata temu
Dość tych kłamstw !
Kill Bil$
2 lata temu
Wierzycie IG Farben?
ueieiei
2 lata temu
Wszystkie laboratoria powinny ostac znacjonalizowane, stop tym farmaceutycznym terrorystom
Jacek
2 lata temu
Lek na covid jest już dawno i kosztuje 30_35 dol nazywa się Amantadyna i jest używana od lat .Produkt mercka jest niezbadany na dużą skale i w dłuższym okresie czasu no ale kto zabroni orżnąć z kasy goi
Mieszczuch
2 lata temu
Kongres Amerykański stwierdzil że USA moga spłacić cały swoj dług w 6 miesiecy a są winni swiatu tyle co caly swiat jest zadłużony razy 3. Planują zakupic tysiac nowych drukarek i drukować dolary 24h na dobę. Taki mają pomysl na cud gospodarczy i skutecznie go realizują blisko od stu lat. Ważne tylko aby swiat odbierał te śmieci znaczy dolary a dawał za nie towary. Bo jak nie to w takich krajach mogą wybuchnąć rewolucje, protesty, epidemie, ekolodzy, LGBT, kryzys paliwowy, sankcje, ataki terrorystyczne, wypadki samolotowe włącznie z użyciem brzozy, inflacja, wzrost podatków, klątwy rzucane przez papieża, rabina ininnego szamana. Bo USA kocha wszystkich i tak dlugo bedzie kochac aż inni też pokochaja!
...
Następna strona