Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Tabletka na Covid-19 wejdzie na rynek. To zapowiedź rewolucji w leczeniu objawów choroby

24
Podziel się:

Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuści do użycia opracowane przez firmę Merck tabletki, które mają pomagać w zwalczaniu Covid-19. Lek jest obecnie w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne m.in. w USA i Unii Europejskiej.

Tabletka na Covid-19 wejdzie na rynek. To zapowiedź rewolucji w leczeniu objawów choroby
W Wielkiej Brytanii dopuszczono do użycia tabletkę firmy Merck przeciw Covid-19 (GETTY, SOPA Images)

Rewolucja w leczeniu Covid-19

"Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, gdyż Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek antywirusowy przeciw Covid-19" - ogłosił brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

"Molnupiravir" może być podawany osobom dorosłym powyżej 18. roku życia i stanowi dużą nadzieję na poprawę sytuacji pandemicznej na świecie. Lek stosowany jest doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni. Warunek? Pacjent nie może wymagać hospitalizacji.

Plany firmy Merck sięgają daleko. Spółka chce do końca roku wyprodukować tabletki wystarczające na 10 milionów cykli leczenia. W wielu przypadkach poszczególne kraje "zarezerwowały" już sobie wstępne dostawy. Pierwszym z nich jest Wielka Brytania, która zapewniła sobie preparat na 480 tys. cykli leczenia. Lek może zacząć być podawany już tej zimy.

Zobacz także: Czwarta fala. Czy grozi nam przewożenie chorych za granicę?

Żeby wprowadzenie leku było możliwe, najpierw trzeba było wykonać szereg złożonych badań nad preparatem. W fazie obserwacji klinicznych uczestniczyło 775 pacjentów.

Jak działa tabletka na Covid?

Tabletka ma z założenia redukować objawy i przyspieszać powrót pacjentów do zdrowia. Preparat stanowi dużą nadzieję dla tych osób, które źle reagują na szczepionki. Zdaniem zwolenników leku może on stanowić przełom w zwalczaniu pandemii na świecie.

Mowa zwłaszcza o ograniczaniu pandemii w biedniejszych krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej. Wzmocniłoby to również dwutorowe podejście do pandemii - leczenie za pomocą leków oraz zapobieganie, głównie poprzez szczepienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Kiko
2 lata temu
Poszlo sxybko z nowym lekiem a sprawdzony przez lata za 12 zeta jeszcze badaja i nie dopuszczają, bo chorych w .... maja.
ananas131313
2 lata temu
Czy wiadomo jaki to ma skład?
Molnuvampirav...
2 lata temu
Molnuvampiravir już jest podejrzewany o działanie raczkowe. Będą raczki. Badania są w tym względzie niemiarodajne, bo nie było 5 lat badań, a tyle wymagają badania nad raczkotwórczością.
Vester
2 lata temu
Tylko objawy będzie to leczyć? I to choroby w większości przypadków bezobjawowej? Eksperci od siedmiu boleści.
Polak
2 lata temu
A biomed ma ten lek?
...
Następna strona