Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polska odejdzie od węgla. Padła deklaracja na szczycie w Glasgow

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
375
Podziel się:

W trakcie szczytu klimatycznego COP26, który odbywa się w szkockim Glasgow, Polska zobowiązała się do stopniowego odejścia od węgla. O porozumieniu poinformował brytyjski rząd.

Polska odejdzie od węgla. Padła deklaracja na szczycie w Glasgow
Kopalnia Turów (Wikimedia Commons)

Polska jest jednym z 18 sygnatariuszy, którzy wcześniej nie deklarowali oficjalnie odejścia od węgla w określonym czasie. Porozumienie 190 państw i organizacji zakłada m.in. stopniowe odejście od węgla krajów rozwijających się do lat 40. (większe gospodarki mają to zrobić do 2030 r.), rezygnację z nowych inwestycji w węgiel, a także rozwój czystych technologii.

Deklaracji nie podpisało jednak kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA.

Zobacz także: Burze są coraz częstsze i niszczycielskie. Ekspert tłumaczy dlaczego

Kwasi Kwarteng, brytyjski minister energii, podkreślił w oświadczeniu, że podpisana deklaracja jest "krokiem milowym w globalnych wysiłkach, by przeciwdziałać zmianie klimatu".

Narody ze wszystkich zakątków świata jednoczą się w Glasgow, aby zadeklarować, że węgiel nie ma żadnej roli do odegrania w naszej przyszłej produkcji energii. Ambitne zobowiązania podjęte przez naszych międzynarodowych partnerów pokazują, że koniec węgla jest w zasięgu wzroku

- podkreślił.

Premier Morawiecki na COP26 w Glasgow

Przypomnijmy, że szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w poniedziałek.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Mateusz Morawiecki podkreślał, że jeśli Polska ma w porównywalny sposób jak inne kraje partycypować w "ambitnych celach klimatycznych", musimy być zasilani w "odpowiednie środki".

- Cieszę się, że cały pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem, ale jednocześnie tutaj nie może dochodzić do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych - powiedział premier.

Szef polskiego rządu stwierdził też, że bez właściwego udziału największych gospodarek na świecie nie tylko nie będziemy mieli nie tylko sprawiedliwej transformacji klimatycznej, ale w ogóle nie będzie transformacji klimatycznej.

Na uwagę, że część największych gospodarek nie chcą finansować transformacji klimatycznej, Morawiecki odpowiedział: "Jeżeli najbogatsze kraje nie chcą łożyć na transformację energetyczną, a same przez 100 czy 200 lat znakomicie wykorzystywały paliwa kopalne, świadczy to tylko o ich hipokryzji".

Konferencja klimatyczna COP26 w Glasgow

Konferencja klimatyczna COP26 w Glasgow rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do 12 listopada. Przed jej rozpoczęciem brytyjski premier kilka razy wyrażał swoje obawy co do tego, czy zakończy się sukcesem oraz wyraził frustrację z powodu niewielkiego postępu w kwestiach klimatycznych na zakończonym w niedzielę szczycie G20 w Rzymie.

Głównym celem konferencji jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

Tekst aktualizowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(375)
Priam
3 lata temu
Od lat osiemdziesiątych zrobiliśmy ogromny krok w kierunku ekologii, powstało wiele instalacji wyposażonych w odpowiednie filtry i w tą stronę powinniśmy iść nadal... dlaczego? Po pierwsze, firmy płacąc krocie za emisje CO2 mają coraz mniej pieniędzy na inwestycje proekologiczne. Poza tym w chwili obecnej nie możemy sobie pozwolić na odejście od węgla, ponieważ niema alternatywnych rozwiązań, prócz energetyki atomowej, która również jest kontrowersyjna, bo co z odpadami radioaktywnymi? Tania energetyka wiatrowa czy fotowoltaika sprawdza się w gospodarstwie domowym, ale to za mało by utrzymać przemysł! Wszelkie opłaty za emisje CO2 powodują wzrost cen produkcji, a tu Chiny zacierają rączki, wciąż budując swoją przewagę gospodarczą (tam emisją się nie przejmują). Aby zaspokoić potrzeby miast, budując farmy fotowoltaiczne czy zapory wodne, trzeba wykarczować pod każdym miastem setki hektarów lasu a stawiając wiatraki, huty muszą wyprodukować komponenty (każdy wiatrak ma ok 70 ton Cu) Co z gazem, który uzależnia nas od Rosji, bo dywersyfikacja w pełni nie zaspokoi potrzeb. Jest wiele pytań na dziś, a co będzie za 30 lat?
gropik
3 lata temu
w tym roku temperatura na biegunie poludniowym byla istotnie nizsza niz srednia z bardzo wielu lat... efekt cieplarniany wkrotce okaze sie wielkim fejkiem i scamem... tylko trzeba wziac zdrowy rozsadek do roboty i w koncu powiedziec "krol jest nagi"
pegerówa
3 lata temu
Polska potrzebuje i węgla i lasów. WYstarczy wydobywać i nie wycinać, to będzie zrównoważony rozwój wtedy który Unia tak lubi.. Ale nie, komuś mocno zależy na ofiarach tej transformacji, na posłaniu ludzi na bruk jak dawniej z PGRów. Górnik się nie przebranżowi, leśnik-owszem. Ponoć ci mordercy lasów są jednak po jakichś studiach. Co ma zrobić górnik z rodziną na utrzymaniu? Zabić się?
dj_
3 lata temu
Nie będzie prądu, to piec gazowy nie ruszy. Chyba jednak wezmą nas chłodem.
Olo
3 lata temu
Rząd Morawieckiego z kretynial. Zbiera kary za węgiel z Turowa broniąc węgla jak lwy a tu Info że odchodzi od węgla 🙃
...
Następna strona