Notowania

Podwyżki cen prądu. Sasin: są różne metody, by ich nie było

Rząd ma przygotowane rozwiązania, by gospodarstwa domowe nie odczuły wzrostu cen energii. Mogą to być rekompensaty dla samych odbiorców - powiedział w RMF FM Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdaniem wicepremiera Sasina "są różne metody, by podwyżki nie było".

"Tak jak mówiłem, zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły podwyżki cen prądu" - dodał Sasin.

Zdaniem wicepremiera "są różne metody, by podwyżki nie było".

- W 2019 r. zrobiliśmy ustawowe zamrożenie cen, czyli budżet rekompensował to wprost firmom energetycznym. Istnieją również inne metody, np. rekompensaty dla samych odbiorców. (...) Mamy przygotowane rozwiązania prawne, o których będę mówić, w sytuacji gdy będzie jasność co do werdyktu URE. To mogą być przecież rekompensaty dla odbiorców" - powiedział.

Zaznaczył, że Urząd Regulacji Energetyki jest instytucją niezależną, która analizuje wnioski firm energetycznych i bada uzasadnienie oczekiwania przez nie wzrostów cen.

Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

URE zwołał konferencję prasową na wtorek (17.12) na godz. 15:00 na temat szacunkowych zmian płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

W połowie listopada Sasin mówił, że podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie i deklarował, że rząd zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Z kolei na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną o 10 proc. w 2020 roku.

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, podwyżki cen prądu, jacek sasin, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

HomusNonSensusAle jak żeby gospodarstwo domowe nie odczuło podwyżek? Tak się nie da! Jeśli podwyżą ceny prądu, to towar produkowany za pomocą tegoż prądu zdrożeje, … Czytaj całość

16-12-2019

kołdraAle te pieniądze na dopłaty przeba skądś wziąć. czyli albo podniesie się inne podatki albo skądś lub komuś innemu nie da. Na przykład nie da się … Czytaj całość

16-12-2019

matka polkakiedy M.Morawiecki ujawni majatek źony?

Rozwiń komentarze (233)