Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Podwyżki w KGHM. Związkowcy chcą wyrównania za Polski Ład

52
Podziel się:

We wtorek 25 stycznia 2022 roku mają się rozpocząć negocjacje płacowe w spółce KGHM Polska Miedź - wynika z zapowiedzi wiceprezesa Andrzeja Kensboka. Związkowcy domagają się wyższych płac w związku ze stratami podatkowymi, jakie przyniósł Polski Ład. Firma zatrudnia w sumie około 34 tysiące pracowników.

Podwyżki w KGHM. Związkowcy chcą wyrównania za Polski Ład
Związkowcy domagają się wyższych płac w związku ze stratami podatkowymi, jakie przyniósł Polski Ład i inflacją. (Materiały prasowe, KGHM)

Górnicy rozczarowani są Polskim Ładem. Jak przekonują, ich pensje zostały zmniejszone przez nowe rozwiązania podatkowe średnio od 500 do 1500 zł. To prowadzi do dużych napięć.

Zobacz także: Dochód gwarantowany dla górników. Kosztowny pomysł Polski 2050, Kobosko tłumaczy

Chcą rekompensaty

Domagają się wyrównań również górnicy miedziowi. Chodzi o zarówno o rekompensaty wynikające z obciążeń podatkowych, jak i podwyżek uwzględniających z rekordowej inflacji.

"Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której na nas, na górników, przerzuca się skutki wprowadzanej reformy podatkowej Polski Ład!" - piszą związkowcy z Międzyzakładowego Związku Pracowników Polskiej Miedzi w oficjalnym piśmie protestacyjnym.

"Władza chcąc podreperować budżet państwa, ponownie sięga do naszych portfeli, zabierając każdemu górnikowi średnio od 500 do 1500 zł miesięcznie, ciężko wypracowanych pieniędzy" - czytamy dalej.

Będą wyższe pensje

Jak wynika z zapowiedzi wiceprezesa Andrzeja Kensboka KGHM Polska Miedź, negocjacje płacowe w spółce rozpoczną się 25 stycznia 2022 roku - donowi portal WNP.

Jak przypomina, średnia płaca w KGHM wynosi obecnie 13,5 tys. złotych brutto. Zarząd już zapowiedział, że płace w 2022 roku w spółce wzrosną. Jednak muszą być planowane w sposób odpowiedzialny, powiedział na antenie lokalnego radia.

Przekonywał również, że z wyliczeń wynika, że pracownicy nie stracą na Polskim Ładzie, a raczej zyskają. Również biorąc pod uwagę podwyżkę przewidzianą na ten rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Dragon
2 lata temu
Wszyscy wypominają górnikom pensji, ale jak zapytamy czy chcieli by codzień zjeżdżać 1000 m pod ziemię, to nastaje cisza. W górnictwie i hutnictwie jest praca niebezpieczna i bardzo szkodliwa, ludzie wypracowują niezły zysk bo produkt jest w cenie, to tak jak by zabierać bokserowi zawodowemu bo za dużo ma choć ludzie chętnie płacą za bilet i ppv... Więc kto ma to brać? Działacze? TV? A może ludziom rozdać a bokser niech obrywa po mordzie, a co.
Górnik Kghm
2 lata temu
Jakie 13.5 tys brutto. Pracuje 23 lata na kopalni i rzadko kiedy przekroczę 10 tys brutto. Ta średnia chyba z kierownikami i prezesami.
skania
2 lata temu
już mi się o przywilejach górników nie chce słuchać. taką mamy sprawiedliwość, że w firmach państwowych zawyżają średnią krajową. jeszcze premię na koniec roku za jakies tam kryteria np frekwencja czy nadplan rozumiem ale 13 i po niej 14 za to, że jest się zatrudnionym? do tego dodatki np wczasy za 8000 czy wyprawka szkolna dla dziecka 2000 podczas gdy naliczenie na fundusz socjalny to około 1500 w roku na pracownika?
skania
2 lata temu
ja tam za 10.000 chętnie się zatrudnię ale jak ktoś zauważył żeby były straty to trzeba zarabiać powyżej 12.000 więc nawet niech stracę i za te 13.000 brutto się zgodzę ale przypuszczam, że nie ma szans bez wujka związkowca.
pan górnik
2 lata temu
Nam się należy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona