Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Podwyżki w ZUS zablokowane. "Opuścili spotkanie"

13
Podziel się:

10 organizacji związkowych działających w ZUS podpisało porozumienie płacowe, które zakłada podwyżki dla pracowników ZUS. Przedstawiciele jednego z najmniejszych związków w ZUS – Związkowej Alternatywy – odmówili podpisania ustaleń i opuścili spotkanie – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Podwyżki w ZUS zablokowane. "Opuścili spotkanie"
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska (PAP, Tomasz Gzell)

W niedzielę odbyło się spotkanie pracodawcy z 11 działającymi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zakładowymi organizacjami związkowymi. Jak przekazał rzecznik ZUS, "trudne i wielogodzinne negocjacje doprowadziły do uzgodnienia wspólnego stanowiska przez 10 organizacji związkowych".

Podał, że zgodnie z uzgodnionym stanowiskiem podwyżka składać się będzie z dwóch części: obligatoryjnej i uznaniowej. Podwyżkę w kwocie obligatoryjnej 600 zł brutto na pełen etat otrzymają wszyscy pracownicy uprawnieni do podwyżki. Część uznaniowa podwyżki będzie przyznawana na podstawie kryteriów merytorycznych określonych w zakładowym układzie zbiorowym pracy, z uwzględnieniem kryterium wieloletniego doświadczenia w pracy zawodowej.

Porozumienia nie podpisali przedstawiciele Związkowej Alternatywy.

- Związek od początku negocjacji nie prowadził dialogu w dobrej wierze. Negował wszystkie poczynione uzgodnienia i nie zgodził się na wspólnie ustalony podział środków. Ostatecznie w trakcie prowadzonych rozmów reprezentacja związku opuściła spotkanie – przekazał Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"

Wskazał, że mając na uwadze treść przepisu art. 27 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym zasady podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych ustalane są w uzgodnieniu ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, powyższe działanie Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS skutkuje uniemożliwieniem uruchomienia podwyżek.

Zaznaczył, że pracodawca podejmie wszelkie możliwe próby działania, aby przekonać ten związek zawodowy do podpisania porozumienia płacowego.

- Jednocześnie stanowczo zaprzeczamy informacji, jaka rozpowszechniona została w mediach społecznościowych, jakoby pracodawca wykluczył Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS z dalszych negocjacji — dodał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Związkowa Alternatywa w oświadczeniu przyznała, że nie podpisała porozumienia z pracodawcą.

- Pozostałe związki spełniły życzenie pracodawcy, by zejść z podwyżki wynagrodzeń zasadniczych z 800 zł na 600 zł, zwiększając pulę części uznaniowej ze 100 do 300 zł. Jednocześnie ZUS odmówił przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Ilony Garczyńskiej. W tej sprawie również inne związki mówiły jednym głosem z pracodawcą. W tej sytuacji zapraszamy w nasze szeregi wszystkich pracowników, którzy mają dość żółtych związków, zblatowanych z władzą. A przede wszystkim informujemy, że ruszamy z referendum strajkowym. Mamy dość pogardy i niskich płac - napisała Związkowa Alternatywa w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Bartek
miesiąc temu
Niech Pani Przezes zwróci pieniadze na podwyżkę wynagrodzenia pracowników do budżetu państwa bo taka jest wola związku Alternatywa
ZK590
miesiąc temu
PIT w USA składa się 1 kartki która równocześnie jest kopertą i jest wyliczony w połowie stycznia.
Jarecki
miesiąc temu
Wypeprzyc 1,4 po co była komputeryzacja
Amatorold
miesiąc temu
Dziś wyciagłem z ZUS zaświadczenie o składkach zdrowotnych zq ub rok, pełna profeska. Lecz nie o tym chcę napisać, zasiadczenie jest potrzebne córce na akademik. Córka rzuciła okiem i zobaczyła że składki zdrowotne w kilku dobrych miesiącach przekroczyły 1300 zeta. Określiła nasz kraj jako państwo mafijne. Tyle na służbę zdrowia sie wydaje a ona wcale nie leczy tylko straszą cowicem , sponsorują zachodnie koncerny farma. bądź zbrojeniowe, próbują nas zastraszyć i wciągnąć do wojny. Jak się zastanowiłem to przyznałem jej rację. Od 10 lat raz byłem u doktora okulisty po okulary to jeszcże mi jakąś bakterie w oku zostawił i zaraziłem całą rodzinę na jakieś zapalenie rogówki po którym wszystkim wzrok się pogorszył. Tyle dobrego z służby zdrowia. Jakby nie dość tego to ponowne przyjęcie u okulisty miało być za miesiąc bo kolejki i najlepiej sugerowali prywatnie. Czysta mafia a na ruskich mówią. A lud się kłóci która partia czy PiS czy PO lub inną podstawiona systemowa będzie lepsza. Oglądałem ostatnio na YT najnowsze CW24 I tam wiem że jest niezależny gość dziennikarz bo reszta to wydmuszki systemowe.
logiczny
miesiąc temu
A ostatnia tylko podwyżka w CBS 17% i nie będę się dalej pastwil i nie podam od jakiej pensji !😉✌+ ! Zomo z narodem + ? Nie sądzę !