Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pogłębienie współpracy polsko-japońskiej. Morawiecki liczy na większe inwestycje w Polsce

41
Podziel się

- Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wysokości 5-7 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Tokio. Wskazał, że polsko-japońska współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim energetyki i technologii.

Morawiecki obecnie przebywa w Tokio. 21 stycznia rozmawiał z premierem Japonii Shinzō Abe.
Morawiecki obecnie przebywa w Tokio. 21 stycznia rozmawiał z premierem Japonii Shinzō Abe. (East News, POOL AFP/Associated Press/East News)
bDBpPbGt

- Dziś i wczoraj odbyłem szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Chcę powiedzieć, że firmy obecne od 20-30 lat są zadowolone ze swoich inwestycji. Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym - wskazał Morawiecki i podkreślił, że firmy z Japonii nadal są zainteresowane współpracą handlowo-gospodarczą z Polską.

Morawiecki spotkał się również wcześniej z dziennikarzami i opowiedział o swoich spotkaniach z japońskim biznesem. Premier wyraził zadowolenie, że firmy z Azji wciąż chcą inwestować w Polsce i oferują naszemu krajowi zaawansowaną technologię.

- Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy - mówił Morawiecki, cytowany przez PAP.

bDBpPbGv
Zobacz także: Zobacz też: Rekompensaty za prąd. "Ślepa uliczka, budżet nie wytrzyma"

Podczas wspólnego spotkania premiera Japonii Shinzō Abe oraz Mateusza Morawieckiego głowy rządów obu państw rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie technologii nuklearnych oraz czystego spalania węgla. Polski premier przypomniał, że i Polska, i Japonia mają gospodarkę energetyczną cały czas opartą w "w znacznym stopniu, większym niż inne kraje" na węglu. Dlatego też oba kraje muszą połączyć siły, by zmniejszyć emisję spalin gazów cieplarnianych.

bDBpPbGB

Zdaniem Morawieckiego "Polska będzie potrzebowała" takiego partnera jak Japonia w rozwoju "wysokich technologii" oraz technologii atomowej i 5G.

Politycy rozmawiali również o kwestiach bezpieczeństwa. - Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy, na rozszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział premier Japonii Abe na wspólnej konferencji.

Szef japońskiego rządu wskazał, że rozmawiał z Morawieckim także o kwestii praworządności. Wyraził też zainteresowanie spotkaniem w formacie Grupa Wyszehradzka + Japonia.

bDBpPbGC

- Razem z panem Morawieckim ramię w ramie jako partnerzy będziemy współpracować na rzecz rozwoju gospodarczego obu krajów - podkreślił Abe.

- Poruszyliśmy sprawy międzynarodowe. Rosja, Chiny, sprawy związane z brexitem (...) to tematy, w których poglądy Polski i Japonii są zbieżne - powiedział Morawiecki. Po chwili dodał, że przedstawiciele obu państw zgadzają się "również w kwestii Korei Północnej".

- Bardzo mnie cieszy pogłębiona współpraca kulturalna, coraz częstsze kontakty dyplomatyczne - ocenił Morawiecki. Życzył również wszystkim sportowcom oraz pianistom polskim i japońskim "powodzenia" na zbliżających się: Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz Konkursie Chopinowskim.

bDBpPbGD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpPbGW
KOMENTARZE
(41)
frooz
rok temu
Japonia aby zapewnić rozwój ZAKAZAŁA sprowadzania taniej siły roboczej.Co nie zepchnęło społeczeństwa na margines ekonomiczny ,a spowodowało modernizacje zakładów i linii technologicznych .Zaowocowało to nowoczesnymi produktami .Rząd Japonii kladzie nacisk na wzrost plac a to skutkuje wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w celu zmniejszenia kosztów pracy.Jeszcze raz podkreślam ZAKAZANO sprowadzania taniej siły roboczej i położono nacisk na WZROST płac.
Wkurzony
rok temu
Pewnie w Gnieźnie wpuszcza się firmę co nie będzie płaciła podatków, która na to stać. A polskim firmom na terenie Gniezna podniesiono podatki od nieruchomosci o 20%. Pięknie, pięknie, róbmy wszyscy u obcych- niech kasa wędruje za granice
logiczny
rok temu
Czyli wracamy do pomysłu drugiej Japonii? Przypomnę tylko , że spłaciliśmy ich jako ostatnich bo oni nigdy nie umarzają ani nie redukują długów;)))
bDBpPbGX
Apacz
rok temu
Tokyo Drift... to jest to!
Koza
rok temu
Zazadac tez odszkodowania i reparacji za 2 wojne swiatowa
...
Następna strona