Notowania

Pogłębienie współpracy polsko-japońskiej. Morawiecki liczy na większe inwestycje w Polsce

- Po rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami spodziewam się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wysokości 5-7 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Tokio. Wskazał, że polsko-japońska współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim energetyki i technologii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Morawiecki obecnie przebywa w Tokio. 21 stycznia rozmawiał z premierem Japonii Shinzō Abe. (Fot: POOL AFP/Associated Press/East News)

- Dziś i wczoraj odbyłem szereg rozmów z przedstawicielami japońskiego biznesu. Chcę powiedzieć, że firmy obecne od 20-30 lat są zadowolone ze swoich inwestycji. Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym - wskazał Morawiecki i podkreślił, że firmy z Japonii nadal są zainteresowane współpracą handlowo-gospodarczą z Polską.

Morawiecki spotkał się również wcześniej z dziennikarzami i opowiedział o swoich spotkaniach z japońskim biznesem. Premier wyraził zadowolenie, że firmy z Azji wciąż chcą inwestować w Polsce i oferują naszemu krajowi zaawansowaną technologię.

- Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy - mówił Morawiecki, cytowany przez PAP.

Zobacz też: Rekompensaty za prąd. "Ślepa uliczka, budżet nie wytrzyma"

Podczas wspólnego spotkania premiera Japonii Shinzō Abe oraz Mateusza Morawieckiego głowy rządów obu państw rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie technologii nuklearnych oraz czystego spalania węgla. Polski premier przypomniał, że i Polska, i Japonia mają gospodarkę energetyczną cały czas opartą w "w znacznym stopniu, większym niż inne kraje" na węglu. Dlatego też oba kraje muszą połączyć siły, by zmniejszyć emisję spalin gazów cieplarnianych.

- Współpraca z Toshiba Carrier Corporation potwierdza, że relacje gospodarcze między Polską i Japonią kwitną - powiedział premier w Japonii.
Wielka japońska inwestycja w Gnieźnie. Powstanie pierwszy w Europie zakład Toshiba

Zdaniem Morawieckiego "Polska będzie potrzebowała" takiego partnera jak Japonia w rozwoju "wysokich technologii" oraz technologii atomowej i 5G.

Politycy rozmawiali również o kwestiach bezpieczeństwa. - Zgodziliśmy się z Polską, która pełni niezwykle ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa Europy, na rozszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział premier Japonii Abe na wspólnej konferencji.

Tu na razie jest kopalnia, ale będzie elektrownia. Przynajmniej według planów Enei i Mitsubishi Hitachi Power Systems.
Enea łączy siły z Mitsubishi Hitachi. Chcą wybudować blok na zgazowany węgiel w Bogdance

Szef japońskiego rządu wskazał, że rozmawiał z Morawieckim także o kwestii praworządności. Wyraził też zainteresowanie spotkaniem w formacie Grupa Wyszehradzka + Japonia.

- Razem z panem Morawieckim ramię w ramie jako partnerzy będziemy współpracować na rzecz rozwoju gospodarczego obu krajów - podkreślił Abe.

- Poruszyliśmy sprawy międzynarodowe. Rosja, Chiny, sprawy związane z brexitem (...) to tematy, w których poglądy Polski i Japonii są zbieżne - powiedział Morawiecki. Po chwili dodał, że przedstawiciele obu państw zgadzają się "również w kwestii Korei Północnej".

Premier Mateusz Morawiecki oszczędności ma mniej, ale lepiej wyposażone nieruchomości.
Znamy majątek premiera. Przez rok oszczędności Morawieckiego stopniały o 280 tys. zł

- Bardzo mnie cieszy pogłębiona współpraca kulturalna, coraz częstsze kontakty dyplomatyczne - ocenił Morawiecki. Życzył również wszystkim sportowcom oraz pianistom polskim i japońskim "powodzenia" na zbliżających się: Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz Konkursie Chopinowskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2020

ewakłamca

21-01-2020

KrzysiekPan Moraiwrcki to świetny człowiek I polityk. Jak widać ostatnio odnosimy same sukcesy.

21-01-2020

AleksDoskonale. Premier ma powody do zadowolenia.

Rozwiń komentarze (41)