Notowania

energia
12.01.2020 14:56

Enea łączy siły z Mitsubishi Hitachi. Chcą wybudować blok na zgazowany węgiel w Bogdance

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, który miałby zająć się projektem budowy elektrowni na zgazowany węgiel. Podpisały się pod nim wspólnie Enea oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tu na razie jest kopalnia, ale będzie elektrownia. Przynajmniej według planów Enei i Mitsubishi Hitachi Power Systems. (Fot: Wojciech Pacewicz)

Działalność gospodarcza wspólnego przedsiębiorcy miałaby obejmować rozwój, konstrukcje i eksploatację elektrowni. Oparta byłaby na technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla - podaje portal Wnp.pl za UOKiK.

Lokalizacja nowej elektrowni nie byłaby przypadkowa. Bogdanka, przy której nowa inwestycja miałaby powstać, należy do Enei. Budowę elektrowni, która byłaby napędzana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, mówił ponad rok temu ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polityk oceniał wtedy, że budowa powinna się rozpocząć w 2020 roku.

- Chcemy wybudować przy kopalni Bogdanka elektrownię 500 MW, (...) która będzie największa na świecie pod względem sposobu jej napędzania, która będzie zasilana (...) gazem pochodzącym ze zgazowania węgla. To jest bardzo nowoczesna technologia - mówił swego czasu Tchórzewski, co przypomina Wnp.pl.

Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

- My chcemy uruchomić pilotaż. Pilotaż, dlatego, że z punktu widzenia ekonomicznego, taka elektrownia w tej chwili jest bardzo trudna do oceny czy ona będzie rentowna czy nie - stwierdził minister.

W 2019 r. najbardziej wzrósł import prądu z Czech (ponad trzykrotnie), ale też Niemiec i Litwy
Rośnie import energii elektrycznej od sąsiadów

Współpraca spółek polskiej i japońskiej to efekt memorandum podpisanego w lutym 2019 roku przez rządy obu państw. Zakłada ono, że Polacy i Japończycy będą wspólnie pracować w obszarami technologii "czystego węgla", gdyż kraje te przewidują korzystanie z kopaliny jeszcze przez dekady.

Mitsubishi Hitachi Power Systems należy do Mitsubishi Heavy Industries. Grupa ta prowadzi działalność produkcyjną w zakresie przemysłu stoczniowego i morskiego, urządzeń energetycznych, urządzeń energii jądrowej, sprężarek, turbin, maszyn i stali.

Szwecja 15 proc. produkowanej energii z wiatru przeznacza na eksport.
Produkcja energii wiatrowej. W Szwecji pobito rekord

MHPS uaktywniło się w ostatnich latach nad Wisłą. Spółka ta była m.in. liderem konsorcjum, które wybudowało blok 1000 MW na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice.

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót
Podwyżki cen prądu. Enea i Energa Obrót - kolejni sprzedawcy energii z zatwierdzonymi taryfami

Enea natomiast jest wiceliderem na polskim rynku elektroenergetycznym w zakresie produkcji energii. Grupa zatrudnia w Polsce ponad 16 tys. pracowników. Należą do niej m.in. elektrownie systemowe (Kozienice i Połaniec) oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, prąd, enea, mitsubishi, gospodarka, wiadomości, bogdanka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2020

WkW Sępòlnie Krajeńskim przed wojną wykorzystywano zgazowany węgiel do produkcji prądu oraz gazownictwa miejskiego. Zamknięta z polecenia komunistòw. To … Czytaj całość

13-01-2020

EdekKłopot w tym, że taniej energię z wiatraków produkować. Tylko PiS na to nie pozwoli bo zaszkodzi to związkowcom co mają tłuste posady i udziały w … Czytaj całość

13-01-2020

CAXAPOB ☢️ 💪Myślę że to kolejna bardzo dobra wiadomość dla sąsiadów , Zacofana Polsza będzie tkwiła technologicznie w epoce węgla kolejne 100 lat ! ❕

Rozwiń komentarze (91)