Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Enea łączy siły z Mitsubishi Hitachi. Chcą wybudować blok na zgazowany węgiel w Bogdance

91
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, który miałby zająć się projektem budowy elektrowni na zgazowany węgiel. Podpisały się pod nim wspólnie Enea oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Tu na razie jest kopalnia, ale będzie elektrownia. Przynajmniej według planów Enei i Mitsubishi Hitachi Power Systems.
Tu na razie jest kopalnia, ale będzie elektrownia. Przynajmniej według planów Enei i Mitsubishi Hitachi Power Systems. (PAP, Wojciech Pacewicz)

Działalność gospodarcza wspólnego przedsiębiorcy miałaby obejmować rozwój, konstrukcje i eksploatację elektrowni. Oparta byłaby na technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla - podaje portal Wnp.pl za UOKiK.

Lokalizacja nowej elektrowni nie byłaby przypadkowa. Bogdanka, przy której nowa inwestycja miałaby powstać, należy do Enei. Budowę elektrowni, która byłaby napędzana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, mówił ponad rok temu ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polityk oceniał wtedy, że budowa powinna się rozpocząć w 2020 roku.

- Chcemy wybudować przy kopalni Bogdanka elektrownię 500 MW, (...) która będzie największa na świecie pod względem sposobu jej napędzania, która będzie zasilana (...) gazem pochodzącym ze zgazowania węgla. To jest bardzo nowoczesna technologia - mówił swego czasu Tchórzewski, co przypomina Wnp.pl.

Zobacz także: Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

- My chcemy uruchomić pilotaż. Pilotaż, dlatego, że z punktu widzenia ekonomicznego, taka elektrownia w tej chwili jest bardzo trudna do oceny czy ona będzie rentowna czy nie - stwierdził minister.

Współpraca spółek polskiej i japońskiej to efekt memorandum podpisanego w lutym 2019 roku przez rządy obu państw. Zakłada ono, że Polacy i Japończycy będą wspólnie pracować w obszarami technologii "czystego węgla", gdyż kraje te przewidują korzystanie z kopaliny jeszcze przez dekady.

Mitsubishi Hitachi Power Systems należy do Mitsubishi Heavy Industries. Grupa ta prowadzi działalność produkcyjną w zakresie przemysłu stoczniowego i morskiego, urządzeń energetycznych, urządzeń energii jądrowej, sprężarek, turbin, maszyn i stali.

MHPS uaktywniło się w ostatnich latach nad Wisłą. Spółka ta była m.in. liderem konsorcjum, które wybudowało blok 1000 MW na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice.

Enea natomiast jest wiceliderem na polskim rynku elektroenergetycznym w zakresie produkcji energii. Grupa zatrudnia w Polsce ponad 16 tys. pracowników. Należą do niej m.in. elektrownie systemowe (Kozienice i Połaniec) oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Robin
4 lata temu
Timmermans szybko zablokuje taką inwestycję. Putin zabrania takich działań. Tylko gaz.
aswq
4 lata temu
nie ma co gadac tylko wziasc sie do budowy
A. Ryjczyq
4 lata temu
A dlaczego Japończycy!? Przecież każdy wie, że w zagazowywaniu najlepsi są Niemcy!!!
Bond
4 lata temu
Nowości z Japonii hehe, to już wszystko było samochody, i inne instalacje grzewcze, ale mało efektywne, Niemcy w Policach z węgla produkowali paliwo syntetyczne 70 lat temu a Szczecin technologie zgazowywania węgla miał 100lat temu. A może by tak zainwestowali w technologie mniej szkodzące środowisku.
Robert
4 lata temu
PO złoża wydzierżawiłoby Niemcom za symboliczną złotówkę i zaraz hejterzy pracujący dla WP komentowali by, że jest to wielki sukces gospodarczy - Tylko czyj.
...
Następna strona