Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Pojazdy autonomiczne będą testowane w Polsce. Ministerstwo zajmie się ustawą

3
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy, która pozwoli na testowanie pojazdów autonomicznych oraz przedmiotów ich wyposażenia na drogach publicznych — wynika z opisu projektu ustawy zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Pojazdy autonomiczne będą testowane w Polsce. Ministerstwo zajmie się ustawą
Samochód autonomiczny w Stanach Zjednoczonych (Getty Images, 2023 Los Angeles Times)

Jak wynika, chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Przypomnijmy, że pojazdy autonomiczne, to nic innego, jak samochody bez kierowców. Dla przykładu Uber w Stanach Zjednoczonych oferuje przejazdy autonomicznymi taksówkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja sprzedaje to, co ukradła. Uderzenie w całą Unię Europejską
Przyspieszenie ewolucji zmierzającej do autonomizacji transportu wymaga dostosowania prawa oraz umożliwienia bezpiecznego wdrożenia do ruchu drogowego coraz powszechniej dostępnych na rynku innowacji, bez pogorszenia warunków bezpieczeństwa - czytamy w opisie projektu.

Autonomiczne pojazdy będą testowane w Polsce

W projekcie jest zapisane, że mające siedzibę w Polsce podmioty badawcze i przedsiębiorstwa produkujące nowoczesne systemy do pojazdów samochodowych wskazują na brak możliwości testowania najnowszych technologii na polskich drogach, jako na barierę swojego rozwoju.

Zastrzeżono jednocześnie, że planowane jest wprowadzenie obowiązku poprzedzania testów na drogach publicznych testami w ruchu poza drogami publicznymi.

Ponadto wydanie zezwolenia na prowadzenie testów ma być uzależnione m.in. od posiadania obowiązkowego ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej podmiotu prowadzącego testy produktów, podzespołów lub części na drodze publicznej za szkody powstałe w związku ze zdarzeniami niepożądanymi podczas przeprowadzanych testów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
polaknigelems...
2 miesiące temu
Projekt przewiduje "zastąpienie obowiązku konsultacji z mieszkańcami gminy terminu i trasy prowadzonych testów obowiązkiem informowania mieszkańców o prowadzonych testach”. Czego nie rozumiesz.
Ooo.
2 miesiące temu
To wszystko przygotowania do masowej produkcji izery.
Tomek
2 miesiące temu
Ostatnio w Wawie widziałem pojazd autonomiczny do rozwożenia jedzenia. Jechał sobie powoli ścieżka rowerową, ale w końcu złapał pobocza no i klops, utknął, bo krawężnik był zbyt wysoki. Ja tam wolę brać sprawy w swoje ręce i świadomie kierować za kółkiem.