Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Pół miliona dzieci bez lekcji online. #KomputerDlaUcznia.

13
Podziel się:

Od ponad miesiąca uczniowie w całej Polsce uczą się online, a rząd właśnie przedłużył zamknięcie szkół do 24 maja. Jednocześnie z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że 13 proc. gospodarstw domowych nie posiada ani jednego komputera z dostępem do internetu. Zmienić ma to akcja #KomputerDlaUcznia, prowadzona przez Fundację Impact, we współpracy z GovTech Polska i PayU.

Dla nawet 500 tys. uczniów przeszkodą w czynnym wzięciu udziału w edukacji online jest brak komputera z dostępem do internetu.
Dla nawet 500 tys. uczniów przeszkodą w czynnym wzięciu udziału w edukacji online jest brak komputera z dostępem do internetu. (Unsplash.com)

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

Od momentu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zamknięcia placówek edukacyjnych, 4,58 mln uczniów szkół uczy się w domu. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że dla 200 do nawet 500 tys. uczniów przeszkodą w czynnym wzięciu udziału w edukacji online jest brak komputera z dostępem do internetu.

Fundacja Impact wraz z partnerami – GovTech Polska oraz PayU – połączyli siły i zwiększają zasięg akcji #KomputerDlaUcznia. Jej cel to wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i umożliwienie nauki online każdemu dziecku w Polsce.

– Od lat staramy się inspirować i pokazywać, jak digitalizacja zmienia gospodarkę oraz kolejne pokolenia. Teraz w obliczu epidemii, gdy większość próbuje pomóc, nie mogliśmy pozostać bezczynni, dlatego wystartowaliśmy z akcją #KomputerDlaUcznia. Dla nas szczególnie ważne jest, by każde dziecko miało dostęp do edukacji online. Już teraz wiemy, że ponad 50 uczniów, dzięki zakupionemu sprzętowi, bierze aktywny udział w lekcjach. W następnych tygodniach, przy wsparciu partnerów Impact, uda nam się zwielokrotnić tę liczbę – mówi Lidia Roman z Fundacji Impact.

Na potrzeby akcji, przy wsparciu PayU, została utworzona platforma, dostępna pod adresem www.komputerdlaucznia.com, łącząca darczyńców, fundatorów sprzętu oraz tych, którzy potrzebują pomocy.

Za jej pośrednictwem ośrodki pomocy społecznej, placówki oświatowe oraz urzędy gmin mogą zgłaszać zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy dla dzieci i młodzieży ze swoich miejscowości. Na platformie publikowane są także sylwetki młodych ludzi, którzy już uzyskali wsparcie.

Wsparcie partnerów

W akcję #KomputerDlaUcznia angażują się kolejni partnerzy. GovTech Polska przeprowadził wśród ośrodków pomocy społecznej i szkół ankietę, która pozwoliła zebrać informacje o zapotrzebowaniu na sprzęt w poszczególnych miastach, a PayU, oprócz zbudowania platformy, wesprze akcję także finansowo.

– Kiedy drzwi szkół zostały zamknięte, rozpoczęliśmy naszą #akcjaedukacja. Zebraliśmy edukatorów, dostawców narzędzi, popularyzatorów nauki, aby móc przekazać jak najwięcej przydatnych informacji pomocnych w zdalnym nauczaniu. Każda inicjatywa, która pomaga uczniom i nauczycielom, jest dla nas niezwykle ważna. Wspólnie możemy zapewnić kolejnym uczniom sprzęt, który pomoże im w zdobywaniu wiedzy na odległość – dodaje Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Strona akcji #KomputerDlaUcznia: www.komputerdlaucznia.com

Partnerami organizacyjnymi akcji są: GovTech Polska, PayU i 300Gospodarka.

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Bo mnóstwo ko...
4 lata temu
500+ porezygnowały z pracy i utrzymują się z tego same, a dla dziecka już nie starcza. Pokupowali samochody na raty i z 500+ płacą,a dla dziecka nie ma nadal. Płacą kredyty na mieszkania z tego, kupują telewizory, grillują co drugi dzień, a dla dziecka nic nie kupią oprócz najtańszego żarcia.
Ludzie, o czy...
4 lata temu
Przecież mnóstwo dzieci oprócz 500+ korzysta w szkołach i przedszkolach z obiadów dodatkowo opłacanych przez MOPSy i GOPSy, bo mamuśkom nie chce się gotować własnym dzieciom i kupować im produktów do jedzenia. Teraz w czasie epidemii stołówki zamknęli i dzieci głodują, bo 500+ w domach idzie na tipsy, albo wódę, czy papieroski.A wy myślicie, że taka patola wyda dzieciom na komputer, jak oni nawet obiadów dzieciom nie robią?
777
4 lata temu
Oni nie dostaną tych komputerów na wlasność. Będą tylko wypozyczane w razie potrzeby przez szkołe. I na wakacje bedą je zwracać, a jak uszkodzą- płacić za uszkodzenia. Będzie w nich blokada na niedozwolone strony i po zwrocie pamięć będzie sprawdzana, czy nie łazili po niedozwolonych stronach.
ewa
4 lata temu
Taaaak , a internet ,to sobie do tych kompów doniosą w wiaderkach....
Rych
4 lata temu
Niech pis wreszcie uprawiać rozdawnictwo naszych pieniędzy wszystlim leniom. Dosyc tego...