Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomości
08.03.2020 06:50

Polacy chętnie budują domy. Zobacz, gdzie najczęściej

Wiemy już, gdzie w 2019 r. najczęściej uzyskiwano pozwolenia na budowę nowych domów. W czołówce znalazły się nie tylko okolice sześciu największych polskich miast.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)

Miniony rok wyróżniał się dużą liczbą rozpoczętych i ukończonych domów jednorodzinnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują również, że Polacy bardzo chętnie występowali o pozwolenia na budowę nowych domów. Dzięki szczegółowym informacjom GUS, można dokładnie sprawdzić, których lokalizacji dotyczyło najwięcej nowych pozwoleń na budowę domów. Taka analiza sugeruje, że nie tylko okolice krajowych metropolii (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska) w 2019 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pod mniejszymi miastami wojewódzkimi niebawem również powstanie wiele domów jednorodzinnych.

W czołówce znajduje się też powiat rzeszowski i kielecki…

Główny Urząd Statystyczny podaje dane o pozwoleniach na budowę domów również w skali pojedynczych powiatów i miast na prawach powiatu. Takie informacje z poniższej tabeli mówią, które części Polski w 2019 r. cechowały się największą liczbą pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych. Najlepsze wyniki (ponad 1000 pozwoleń rocznie) odnotowano dla następujących lokalizacji:

 • Domy pow. poznański - 2 064 pozwolenia
 • Domy pow. krakowski - 1 890 pozwoleń
 • Domy pow. wrocławski - 1 810 pozwoleń
 • Domy pow. białostocki - 1 459 pozwoleń
 • Domy pow. lubelski - 1 214 pozwoleń
 • Domy pow. kartuski - 1 211 pozwoleń
 • Domy Warszawa - 1 124 pozwolenia
 • Domy pow. rzeszowski - 1 120 pozwoleń
 • Domy pow. kielecki - 1 094 pozwolenia
 • Domy pow. bydgoski - 1 091 pozwoleń
 • Domy pow. wielicki - 1 078 pozwoleń

Obejrzyj: Kredyt hipoteczny. Tyle może dostać rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl na uwagę zasługuje wysoka pozycja powiatów znajdujących się blisko trzech miast ze "ściany wschodniej" - Lublina, Białegostoku oraz Rzeszowa. Ciekawą kwestią wydaje się też duża liczba pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych z Warszawy. Osoby chcące wybudować dom w Warszawie wybierają peryferyjne lokalizacje, jak Wesoła, Rembertów czy Wawer. Dużą popularnością cieszą się również nowe domy na Białołęce. Nawet w tych okolicach działki budowlane mogą być jednak bardzo drogie, biorąc pod uwagę możliwości przeciętnego inwestora.

Mieszkania wciąż drożeją. A perspektywy obniżek nie ma
Ceny mieszkań w Polsce rosną. Lata wyrzeczeń i średnia pensja to za mało
(rynekpierwotny)

Budowlane preferencje rodaków raczej się nie zmieniają

Liczbę pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych warto sprawdzić również w ujęciu długookresowym. Eksperci RynekPierwotny.pl ustalili, że w 2015 r. najbardziej popularne były następujące lokalizacje:

Domy pow. poznański - 1 769 pozwoleń
Domy pow. wrocławski - 1 199 pozwoleń
Domy pow. krakowski - 1 163 pozwolenia
Domy pow. białostocki - 895 pozwoleń
Domy pow. rzeszowski - 891 pozwoleń
Domy pow. kartuski - 877 pozwoleń
Domy Warszawa - 865 pozwoleń
Domy pow. kielecki - 857 pozwoleń
Domy pow. piaseczyński - 847 pozwoleń
Domy pow. lubelski - 725 pozwoleń
Domy pow. wejherowski - 703 pozwolenia
Domy Kraków - 661 pozwoleń
Domy pow. nowosądecki - 657 pozwoleń
Domy pow. wołomiński - 653 pozwolenia
Domy Łódź - 649 pozwoleń

Powyższe informacje oraz dane z tabeli wykazują dość duże podobieństwo. To oznacza, że preferencje naszych rodaków dotyczące lokalizacji nowych domów są względnie stałe. Ten wniosek potwierdza również poniższa mapa pokazującą sumę pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych z pięciu lat (2015 r. - 2019 r.). Obszary zaznaczone ciemniejszym odcieniem, przez 5 lat cechowały się największą liczbą nowych pozwoleń budowanych. Bardzo dobre wyniki odnotowały powiaty leżące blisko miast wojewódzkich (również położonych na wschodzie kraju). Poniższa mapa sugeruje, że aglomeracja lubelska, białostocka i rzeszowska nie jest zagrożona wyludnieniem. Problem będzie dotyczył innych części województwa.

(Rynek Pierwotny)
Ceny nieruchomości w górę. Jest drogo, będzie drożej, gdy do akcji wkroczą inwestorzy

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Tagi: nieruchomości, budowa domu, gospodarka
Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2020

FroundWolę budować niż dać deweloperowi pół miliona za 40m kuchni z balkonem . To jest opcja dla psychicznych .

08-03-2020

coś tu nie takCo to znaczy Polacy chętnie budują domy ? Przecież na tym portalu cały czas informacje że mamy kryzys, inflację i inne plagi egipskie bo rządzi PiS. … Czytaj całość

08-03-2020

TonyTeraz to nie będzie miało żadnego znaczenia . Koronasyfus jest w natarciu , za parę tygodni spowolni tak gospodarke że ustaną wszelkie inwestycje . … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (50)