Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy chętnie budują domy. Zobacz, gdzie najczęściej

50
Podziel się:

Wiemy już, gdzie w 2019 r. najczęściej uzyskiwano pozwolenia na budowę nowych domów. W czołówce znalazły się nie tylko okolice sześciu największych polskich miast.

Polacy chętnie budują domy. Zobacz, gdzie najczęściej
(Pixabay.com)

Miniony rok wyróżniał się dużą liczbą rozpoczętych i ukończonych domów jednorodzinnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują również, że Polacy bardzo chętnie występowali o pozwolenia na budowę nowych domów. Dzięki szczegółowym informacjom GUS, można dokładnie sprawdzić, których lokalizacji dotyczyło najwięcej nowych pozwoleń na budowę domów. Taka analiza sugeruje, że nie tylko okolice krajowych metropolii (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska) w 2019 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pod mniejszymi miastami wojewódzkimi niebawem również powstanie wiele domów jednorodzinnych.

W czołówce znajduje się też powiat rzeszowski i kielecki…

Główny Urząd Statystyczny podaje dane o pozwoleniach na budowę domów również w skali pojedynczych powiatów i miast na prawach powiatu. Takie informacje z poniższej tabeli mówią, które części Polski w 2019 r. cechowały się największą liczbą pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych. Najlepsze wyniki (ponad 1000 pozwoleń rocznie) odnotowano dla następujących lokalizacji:

 • Domy pow. poznański - 2 064 pozwolenia
 • Domy pow. krakowski - 1 890 pozwoleń
 • Domy pow. wrocławski - 1 810 pozwoleń
 • Domy pow. białostocki - 1 459 pozwoleń
 • Domy pow. lubelski - 1 214 pozwoleń
 • Domy pow. kartuski - 1 211 pozwoleń
 • Domy Warszawa - 1 124 pozwolenia
 • Domy pow. rzeszowski - 1 120 pozwoleń
 • Domy pow. kielecki - 1 094 pozwolenia
 • Domy pow. bydgoski - 1 091 pozwoleń
 • Domy pow. wielicki - 1 078 pozwoleń

Obejrzyj: Kredyt hipoteczny. Tyle może dostać rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl na uwagę zasługuje wysoka pozycja powiatów znajdujących się blisko trzech miast ze "ściany wschodniej" - Lublina, Białegostoku oraz Rzeszowa. Ciekawą kwestią wydaje się też duża liczba pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych z Warszawy. Osoby chcące wybudować dom w Warszawie wybierają peryferyjne lokalizacje, jak Wesoła, Rembertów czy Wawer. Dużą popularnością cieszą się również nowe domy na Białołęce. Nawet w tych okolicach działki budowlane mogą być jednak bardzo drogie, biorąc pod uwagę możliwości przeciętnego inwestora.

Budowlane preferencje rodaków raczej się nie zmieniają

Liczbę pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych warto sprawdzić również w ujęciu długookresowym. Eksperci RynekPierwotny.pl ustalili, że w 2015 r. najbardziej popularne były następujące lokalizacje:

Domy pow. poznański - 1 769 pozwoleń
Domy pow. wrocławski - 1 199 pozwoleń
Domy pow. krakowski - 1 163 pozwolenia
Domy pow. białostocki - 895 pozwoleń
Domy pow. rzeszowski - 891 pozwoleń
Domy pow. kartuski - 877 pozwoleń
Domy Warszawa - 865 pozwoleń
Domy pow. kielecki - 857 pozwoleń
Domy pow. piaseczyński - 847 pozwoleń
Domy pow. lubelski - 725 pozwoleń
Domy pow. wejherowski - 703 pozwolenia
Domy Kraków - 661 pozwoleń
Domy pow. nowosądecki - 657 pozwoleń
Domy pow. wołomiński - 653 pozwolenia
Domy Łódź - 649 pozwoleń

Powyższe informacje oraz dane z tabeli wykazują dość duże podobieństwo. To oznacza, że preferencje naszych rodaków dotyczące lokalizacji nowych domów są względnie stałe. Ten wniosek potwierdza również poniższa mapa pokazującą sumę pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych z pięciu lat (2015 r. - 2019 r.). Obszary zaznaczone ciemniejszym odcieniem, przez 5 lat cechowały się największą liczbą nowych pozwoleń budowanych. Bardzo dobre wyniki odnotowały powiaty leżące blisko miast wojewódzkich (również położonych na wschodzie kraju). Poniższa mapa sugeruje, że aglomeracja lubelska, białostocka i rzeszowska nie jest zagrożona wyludnieniem. Problem będzie dotyczył innych części województwa.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

nieruchomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(50)
Jk Developmen...
3 lata temu
Ile można pompować rynek nieruchomości fikcyjnym pieniądzem łudząc się że nie pier...? Jak za chwilę z powodu spowolnienia gospodarki, przerw w łańcuchach dostaw, bankructw oraz obszarów objętych kwarantanna, zamiast szukać jeleni firmy zaczną im dziękować za współpracę na dużą skalę to i Warszawce nie będzie komu tych klatek wynajmować, a co za tym idzie zabraknie Rentierow żeby je tam masowo kupować. Deweloper jest wtedy z nożem na gardle jeśli już budowę rozpoczął a i wcale nie mniejszym jeśli dopiero planuje bo kredyt na budowę spłacać trzeba, a lepsza niższa marża a nawet zanotowanie straty niż nie budowanie niczego, zerowy dochod i plajta
sdf
3 lata temu
niech buduja dla siebie bo aj im nie wybuduje
gość
3 lata temu
czekam na spowolnienie to może ceny materiałów budowlanych wrócą do normy
INSPEKTOR BUD...
3 lata temu
DOMY DO 65MPOWINNE BYC BUDOWANE BEZ POZWOLENIA NA WLASNA ODPOWIEDZIALNOSC
Sly
3 lata temu
Miało być łatwo ale dużo pozwoleń i opinie trzeba uzyskać do odbioru budynku. Nie budujcie szkoda zdrowia.
...
Następna strona