Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Polacy za czystą energią. Oto czego oczekują od rządu

101
Podziel się:

Im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym bardziej pogłębia się kryzys energetyczny w Europie. Perspektywy przed zbliżającą zimą - z możliwym niedoborem gazu, węgla, a przez to prądu - są mroczne. Co polski rząd powinien zrobić w tej trudnej sytuacji? Postawić na odnawialne źródła energii - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Polacy za czystą energią. Oto czego oczekują od rządu
Z sondażu IBRiS wynika, że Polacy oczekują od rządu rozwoju odnawialnych źródeł energii (PAP)

Ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu w połączeniu z embargiem na import węgla z Rosji sprawiły, że coraz wyraźniej zarysowuje się ryzyko niedoboru energii elektrycznej następnej zimy. Polska stara się zażegnać kryzys, importując czarne złoto z Ameryki Południowej oraz Afryki. Dotarł już pierwszy węgiel z RPA dla polskich elektrowni.

Tymczasem z sondażu IBRiS dla "Rz" wynika, że blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne). Wysokie poparcie ma też pomysł budowy terminali gazowych i zwiększania importu tego surowca.

Ponadto za większym wydobyciem krajowego węgla w sondażu opowiedziało się 44,6 proc. respondentów. Za zniesieniem embarga na rosyjski węgiel - 12,6 proc. A za budową elektrowni atomowych - prawie 40 proc. ankietowanych.

moraPolacy coraz bardziej dostrzegają znaczenie ekologii

Eksperci, którzy skomentowali dla "Rz" wyniki sondażu, podkreślają, że coraz większe znaczenia dla Polaków ma ekologia.

- Kiedy zostaną zaspokojone elementarne potrzeby życiowe, większą uwagę zwraca się na jakość życia. I większe znaczenie ma ekologia - mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Marek Józefiak z Greenpeace Polska dodał: - Poparcie dla OZE jest niezależne od preferencji politycznych. Polacy bardziej realistycznie patrzą na problematykę energetyczną niż nasz rząd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najważniejsza kwestia przed zimą. "Rząd powinien zrobić wszystko"

Kryzys energetyczny u bram. Najwięcej wyborców Lewicy chce rozwoju OZE

W sondażu zbadano także, jakie jest poparcie dla OZE wśród wyborców poszczególnych partii w Polsce. Okazało się, że na rozwój zielonych źródeł energii chciałoby postawić 86 proc. głosujących na Zjednoczoną Prawicę, 90 proc. wyborców PO i 96 proc. Lewicy, a także 59 proc. elektoratu PSL oraz Kukiz'15.

Ankietowani mieli możliwość wyboru kilku odpowiedzi. Badanie CATI przeprowadzono w dniach 29-30 lipca na próbie 1100 respondentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(101)
88888 888
2 miesiące temu
Nie da się zwiększyć wydobycia węgla, o drobne 10%, w ciągu najbliższych 5 lat!!! Wbijcie sobie to raz, a dobrze, do głowy. Rok 2000 - ok. 500 000 górników, i ludzi związanych z wydobyciem węgla. Rok 2022 - ok. 60 000 górników i osób związanych z wydobyciem węgla. Widzicie różnicę? Kto ma wydobyć ten węgiel? Znalezienie, przeszkolenie, zjazd pod ziemię, to są lata, długie lata szkolenia. Po drugie, złoża węgla kamiennego w Polsce, szczególnie na Śląsku, znajdują się na takich głębokościach, że jest to bardzo, bardzo trudne, i bardzo, bardzo niebezpieczne. Nie ma chętnych do tej roboty.
Nasz kraj
2 miesiące temu
za rządów pis, jest jak zęby prezesa - w ruinie, która stale się pogłębia
Trotyl
2 miesiące temu
Typowa wrzutka propagandowa eko-terrorystow. Wiatraczki i panelki sloneczne to zespol niszowy produkcji energii. Pokazal to zawal sieci energetycznej w Teksasie w 2021.
rolnik sam
2 miesiące temu
zbierajcie chrust bo marnujecie czas a zima coraz bliżej
władza
2 miesiące temu
nie spełnia swoich obowiązków wiec , władza solidarności na bruk a reszta za kraty za niszczenie nam kraju i rozmnażanie pasożytów ułomnych, szydło i tusk razem w jednej celi
...
Następna strona