Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polacy stawiają sprawę jasno ws. pieniędzy z KPO. Ziobro może nie być zadowolony

24
Podziel się:

Odblokowanie unijnych funduszy nawet za cenę koalicji rządzącej – to wynik nowego sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą". Łącznie aż 65,8 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS dla dziennika zgadza się z tezą, że obecny rząd powinien dążyć do spełnienia warunków Komisji Europejskiej w sprawie KPO nawet za cenę zerwania koalicji z Solidarną Polską.

Polacy stawiają sprawę jasno ws. pieniędzy z KPO. Ziobro może nie być zadowolony
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To działacze jego partii krytykują premiera Mateusza Morawieckiego za podejście do Unii Europejskiej (Flickr, KPRM)

49,9 proc. "zdecydowanie" popiera takie podejście, a 15,9 proc. raczej się z nim zgadza. Przeciwnego zdania jest 16,5 proc. ankietowanych, w tym 13,2 proc. "zdecydowanie" nie zgadza się z taką tezą, a 3,3 proc. – raczej się nie zgadza. Nie ma w ogóle zdania w tej sprawie aż 17,6 proc. wyborców. Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 2-2-3 grudnia 2022 r.

Elektorat PiS-u podzielony

"Rzeczpospolita" informuje, że 32 proc. wyborców koalicji rządzącej zgadza się z tezą, że ceną za odblokowanie KPO może być nawet rozpad koalicji rządzącej. Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 39 proc. ankietowanych. Nie ma zdania w elektoracie PiS blisko jedna trzecia wyborców.

Prawie jednomyślni są wyborcy opozycji. Odblokowania KPO za cenę koalicji chce 84 proc. ankietowanych. W tej grupie zwolennikami odwrotnej tezy jest tylko 7 proc. wyborców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Konflikt w rządzie narasta

Konflikt na linii Solidarna Polska - PiS oraz Zbigniew Ziobro - Mateusz Morawiecki jest coraz bardziej widoczny. Obie strony nie próbują nawet tego ukryć. Główną osią sporu jest kwestia podejścia do Unii Europejskiej.

Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Unia wstrzymuje środki w związku z niewywiązaniem się Polski z ustaleń dotyczących tzw. kamieni milowych. Podczas gdy Morawiecki próbuje dojść do kompromisu z Brukselą, aby otrzymać pieniądze, partia Ziobry przekonuje, że rząd nie powinien robić najmniejszego kroku wstecz.

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie, wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

- Rozmowy w sprawie wypłaty pieniędzy na Krajowy plan Odbudowy są w takim momencie, że, można powiedzieć, zbliża się decyzja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w TVP3 Gorzów Wielkopolski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze unijne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
port
2 lata temu
Balbina trzęsie się ze strachu przed Zioberkiem i Macierewiczem, bo Oni dwaj mają na tego flejowatego starca takie dokumenty, że nic innego nie jest ważne dla kaczora, nawet Polska. Ziobro wiadomo, z racji stanowiska a Macierewicz po to uciekał ze Smoleńska, żeby ogołocić archiwa BBN a w nich są przecież dokonania Balbiny w stanie wojennym.
Lipa
2 lata temu
Codziennie modlę się za Pana Ministra Zebrę aby się zmienił i pokochał prezesa Kaczyńskiego, Premiera Morawieckiego i może Leszka Millera. Modlę się aby kierował się dobrem naszego kraju a nie tylko swojej partii. Ministrze Ziobro zmień się zanim będzie za późno. wiem, że będzie Pan poza sejmem za 2 lata, ale może jeszcze jest czas na zmianę. Pana mentor powiedział kiedyś: "nie ważne jak mężczyźni to robią ale jak to kończą". Pozdrawiam
Vbn
2 lata temu
Ja sie tylko zastanawiam jakim trzeba byc czlowiekiem ( Kaczynski i Ziobro) zeby dla wlasnych korzysci rujnowac zycie milionom polakow. W glowie mi sie to nie miesci.
1 mln euro
2 lata temu
Jak można być bez rozumu i jeszcze po zniszczenie finansów zpolski.popierac tych terrorystów konstytucji.za to są kary dla Tsue na ok.,2 mld.niech ten elektorat płaci z Solidarna za ich arogancję władzy i głupotę.bo normalny Polak który nie popiera tych wichrzycieli nie powinien ani grosza na ten cel spłacać.vhodxino izbę dyscyplinarna powołana przez Ziobro wbrew prawu i konstytucji.do dziś jest kara 1 mln euro dziennie.tylko głupcy mogli dopuścić do tego.
Bilet
2 lata temu
Tym zagorzałym pisowcom po zmianie rządu dać bilet w jedną stronę.skoro popierają dewastowanie prawa i konstytucji wielokrotnie przez Kaczyńskiego.nalezy ich odesłać do Białorusi.niech żyją z bolszewikami.tam też tak jest.jak w 68.
...
Następna strona