Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polacy zaciskają pasa. Wiemy, ile wydadzą na Święta

8
Podziel się:

Kryzys związany z pandemią, szalejące ceny gazu i prądu oraz rekordowa inflacja powodują, że Polacy te święta zorganizują skromniej niż przed rokiem. Wydamy średnio 1142 zł. To o 144 zł mniej niż przed rokiem i o 286 zł mniej niż dwa lata temu - wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Polacy zaciskają pasa. Wiemy, ile wydadzą na Święta
Święta będą skromniejsze. Polacy zaciskają pasa (Unsplash.com, Arron Choi)

To Święta będą chudsze. Polacy zaciskają pasa. "Na tegoroczne wydatki świąteczne przeznaczymy średnio 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu" - przekazał BIG InfoMonitor.

Jak zauważają analitycy BIG InfoMonitor, biorąc pod uwagę wzrost cen, w praktyce zmiany te są jeszcze większe. "Cięcia dotknęły niemal wszystkie pozycje na liście, z wyjątkiem choinki i wyjazdów, które już w zeszłym roku zostały mocno ograniczone" - podkreślono.

Zobacz także: Sprzedaż świeżego karpia. Fundacja pokazuje, co dzieje się na targach

Polacy mniej pieniędzy wydadzą na żywność, na którą przeznaczą w tym roku 386 zł zamiast 442 zł w ub.r. (spadek o 15 proc.) oraz na środki czystości, które przed rokiem jako jedyne odnotowały znaczący wzrost - tym razem zamiast średnio 70 zł mają kosztować 51 zł.

Skromniejsze prezenty

O ponad jedną trzecią mniej pieniędzy zostanie wydanych na inne wydatki świąteczne (97 zł). "Skromniejszy budżet – 451 zł - jest też przewidziany na najbardziej znaczący punkt bożonarodzeniowych kosztów, czyli prezenty. Tym razem mają one być tańsze o 35 zł (7 proc.)" - przekazał BIG InfoMonitor.

Z badania wynika, że deklaracje dotyczące cięcia kosztów, znajdują też potwierdzenie w ocenie świąt 2021 r. Według ponad jednej czwartej (26 proc.) ankietowanych mają one być skromniejsze niż zwykle, w opinii ponad dwóch trzecich (71 proc.) takie jak zawsze, a zdaniem jedynie 3 proc. bardziej wystawne niż zwykle.

Nadmierne wydatki

- Problemów budżetu domowego z powodu nadmiernych wydatków na organizację świąt Bożego Narodzenia obawia się tym razem 13 proc. badanych. W porównaniu z minionym rokiem nie jest to może duża zmiana, bo w wówczas postrzegało święta, jako zły finansowy scenariusz 14 proc. ankietowanych, ale i tak jest to zmiana na lepsze. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2017 r. turbulencji finansowych, ze względu na wigilijną kolację i gwiazdkowe prezenty, spodziewał się nawet co piąty ankietowany - zauważa cytowany w informacji prasowej prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Jak dodano, o zauważalnym wpływie Wigilii na finanse mówi ponad 40 proc. ankietowanych; 27 proc. informuje, że wyjątkowe grudniowe wydatki odczuwa przez kolejny miesiąc; 13 proc. przez następne dwa, trzy miesiące; a 3 proc. nawet dłużej.

Z badania wynika, że 90 proc. badanych spędzi wieczór wigilijny w gronie najbliższej rodziny, a w przypadku 8 proc. w spotkaniach wigilijnych będzie uczestniczyć też dalsza rodzina. W tym roku 15 proc. osób deklaruje, że będzie celebrować Wigilię w mniejszym gronie niż przed rokiem, 9 proc., że w większym, a 5 proc. Polaków, podobnie jak w 2020, spędzi Wigilię samotnie.

Plastikowa choinka

58 proc. ankietowanych powiedziało, że ubierze w tym roku stare lub nowe, plastikowe drzewko; żywą choinkę kupi 28 proc., a 6 proc. poprzestanie na innych ozdobach świątecznych. Tego typu wydatki - jako jedyne - pochłoną w tym roku większe sumy niż w 2020 r., czyli 67 zł zamiast 50 zł.

Badanie wykonano przez Quality Watch metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18+ na reprezentatywnej próbie 1033 Polaków w dniach 11-13 grudnia 2021 r.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG; przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Aneta
rok temu
Patrząc po parkingach pod marketami gdzie nie ma gdzie palca wsadzić ..i patrząc na to że chociażby ozdoby świąteczne w sklepach do których chodziłam rozeszły się jak gorące bułeczki choć ich cena nie była mała ..nie widzę tego zaciskania pasa
Jola
rok temu
Jak rządziło PO i najniższa krajowa wynosiła 1750,00 zł brutto, to było lepiej, a cena paliwa wynosiła 6 zł? Święta były wówczas bogatsze? Nie wspominając, że na dzieci jest obecnie dodatkowo co miesiąc po 500+.Co za bzdurny artykuł ,tylko po to by uderzyć w rząd.
stan33
rok temu
Obserwujac to co wyrabia PIS,to przecietnemu czlowiekowi niedlugo,na nic nie starczy i znowu ludzie wyjda z kamieniami na ulice.
Max Kolanko
rok temu
Całkiem niedawno pisaliście, że w te Święta wydamy więcej i będą na bogato...
oni
rok temu
to niech nie wydają na zabobony