Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Szymański
Damian Szymański
|
aktualizacja

Polacy zostaną zasypani pieniędzmi. Stawkę podniósł Donald Tusk

301
Podziel się:

Donald Tusk oraz Jarosław Kaczyński przedstawili w sobotę swoje programy wyborcze. Nowe obietnice lidera PO kosztowałyby nas dodatkowe 40 mld zł - wynika z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju dla money.pl w ramach projektu Licznik Obietnic Wyborczych. PiS natomiast może zapomnieć o pieniądzach z KPO.

Polacy zostaną zasypani pieniędzmi. Stawkę podniósł Donald Tusk
Donald Tusk złożył kolejne przedwyborcze obietnice. Ich wartość idzie w milardy (Licencjodawca, Tadeusz Koniarz/REPORTER)

W sobotę swoje konwencje wyborcze przeprowadziły największe partie w Polsce. W bezpośrednim starciu na programy Donald Tusk obiecał więcej niż Jarosław Kaczyński - wynika z naszego Licznika Obietnic Wyborczych, który znajdziecie pod tym linkiem. Po weekendzie przywódca KO mówił bowiem o pomysłach, które kosztowałyby nas dodatkowe 40 mld zł - wylicza Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) dla money.pl.

Wszystkie obietnice to już koszt ponad 800 mld zł, a wraz z programem Bezpartyjnych Samorządowców ponad 1 bln zł (o nowym komitecie wyborczym piszemy TUTAJ).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drastyczna obniżka stóp procentowych. Członek RPP: po tej propozycji zapadła cisza

Wyborcze obietnice. Donald Tusk i PO podbijają stawkę

Przypomnijmy, że były premier obiecał 100 konkretów na 100 dni. Wśród najważniejszych postulatów znajdziemy m.in.:

  1. zwolnienie z PIT osób zarabiających do 6 tys. zł brutto i otrzymujących emeryturę do 5 tys. zł, co wiąże się z podniesieniem kwoty wolnej od podatku z 30 tys. do 60 tys. zł. Ten pomysł PO ogłosiła już jakiś czas temu i kosztowałby nas 43,8 mld zł,
  2. kasowy PIT (małe firmy zapłacą PIT dopiero po otrzymaniu środków z opłaconej faktury),
  3. podwyżki dla nauczycieli (o co najmniej 30 proc., nie mniej niż 1,5 tys. zł),
  4. świadczenie "babciowe" (1,5 tys. zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem),
  5. zniesienie zakazu handlu z niedzielę przy zapewnieniu dwóch wolnych weekendów w miesiącu i przy podwójnym wynagrodzeniu za pracę w dni wolne,
  6. "urlop dla przedsiębiorców" - zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne na 1 miesiąc i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Niektóre propozycje już znaliśmy wcześniej, niektóre padły po raz pierwszy. Niemniej, nasz licznik z 80 mld zł obietnic PO przed sobotnią konwencją urósł do ponad 120 mld zł obecnie.

Wśród najdroższych obietnic znajdziemy obniżkę VAT-u dla branży beauty z 23 do 8 proc. (7,2 mld zł), podniesienie wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30 proc. (5,6 mld zł), czy "urlop dla przedsiębiorców" (5 mld zł), powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej (6,8 mld zł).

Znacznie mniej Donald Tusk mówił o źródłach finansowania swoich obietnic. Wśród nowych wpływów pojawiły się zaledwie dwie, takie jak likwidacja Funduszu Kościelnego, co dodałoby do manka obietnic 200 mln zł oraz likwidacja Narodowego Instytutu Wolności, Funduszu Patriotycznego, Instytutu De Republica i 14 innych powołanych przez PiS agencji i instytutów. W sumie FOR szacuje to odchudzenie państwa na 1 mld zł.

Nasz projekt Licznika Obietnic Wyborczych jest obywatelski, dlatego zależy nam, aby każdy miał do niego dostęp. Całość wyliczeń w dokumencie pod tym linkiem.

PiS również nie próżnuje

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) również przedstawiło w sobotę propozycje programowe do 2031 r. Wśród nich znajduje się m.in.:

  1. wprowadzenie dobrowolnych emerytur stażowych (po 38 latach pracy dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn),
  2. uruchomienie grantów na pracę zdalną dla rodziców, niepełnosprawnych powracających na rynek pracy oraz młodych pracowników,
  3. repolonizacja i unarodowienie przemysłu przetwórczego w rolnictwie
  4. inwestycje w infrastrukturę energetyczną (sieci dystrybucyjne, OZE, elektrownia atomowa) i transportową (porty).

Najwięcej emocji budzi powrót do pomysłu emerytur stażowych. Zdaniem FOR takie podejście wyklucza dostanie pieniędzy w ramach KPO, dlatego też doliczamy sumę 36 mld zł, które PiS zapisało w budżecie, do naszego licznika.

- Polacy muszą wiedzieć, że wśród kamieni milowych rząd PiS zapisał efektywne podnoszenie wieku emerytalnego. Już dziś kobiety w Polsce pracują najkrócej w całej Unii. Ta reforma (wprowadzenie emerytur stażowych - przyp. red.) idzie w odwrotnym kierunku. Wbrew trendom demograficznym, wbrew coraz wyższej średniej długości życia człowieka - mówił w rozmowie z money.pl Marcin Zieliński, główny ekonomista FOR.

Podobnego zdania są ekonomiści ING Banku Śląskiego. Według nich program PiS utrudni walkę z inflacją w Polsce i oddali pieniądze unijne, co może wywołać spadające ceny 10-letnich obligacji skarbowych (czyli wzrost rentowności), przez co rząd będzie zadłużał się za większą kwotę.

Niepokojącym trendem jest zarówno dalsze obniżanie wieku emerytalnego (w kraju gdzie liczba osób w wieku produkcyjnym spadła o 2 mln osób w dekadę), liczne nowe świadczenia socjalne oraz zapowiedź rosnącego interwencjonizmu państwa w gospodarce. Dotyczy to np. propozycji w zakresie przetwórstwa żywności. Jednocześnie szanse na impuls inwestycyjny ze środków z KPO spadł - przekonują.

- Zakładamy, że w razie utrzymania władzy przez PiS Polska nie otrzyma zapisanej w projekcie przyszłorocznego budżetu kwoty 35,95 mld zł z części grantowej KPO ze względu na niewypełnienie kamieni milowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości. PiS w swoim programie stwierdza, że sądownictwo jest "suwerenną kompetencję Rzeczypospolitej Polskiej" oraz zapowiada wprowadzenie "gwarancji wzmacniających trójpodział władz", polegających m.in. na dalszym utrudnianiu stosowania przez sądy prawa unijnego - w tym służącego zapewnieniu traktatowych wymogów skutecznej ochrony sądowej - podsumowuje Marcin Zieliński.

Całość obietnic wyborczych liczymy więc po stronie Zjednoczonej Prawicy na 157 mld zł.

Damian Szymański, wiceszef i dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(301)
gwarancje
5 miesięcy temu
Przypomnijmy, że Tusk zagwarantował 100 konkretów na pierwsze 100 dni swoich rządów.. Natychmiastowe i bezwarunkowe : zwolnienie z PIT osób zarabiających do 6 tys. zł brutto i otrzymujących emeryturę do 5 tys. zł, co wiąże się z podniesieniem kwoty wolnej od podatku z 30 tys. do 60 tys. zł. & podwyżki dla nauczycieli (o co najmniej 30 proc., nie mniej jednak niż 1,5 tys. zł), & Podwyżki dla sfery budżetowej 20 % & świadczenie "babciowe" (1,5 tys. zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem), Tania żywność , tani prąd i gaz & benzyna w okolicy 5 zł za litr itd itp
Leszek
5 miesięcy temu
Tusk to Forsę do Berlina wyśle. Koniec socjalu, czas 4 zł za godzinę
logik.W87
6 miesięcy temu
PIS przed wyborami głosił hasła i programy głównie gospodarcze i ekonomiczne dla Polski i Polaków i robił wiele aby poprawić życie Polaków i aby było więcej kasy w naszych portfelach . Natomiast Tusk i Totalna Opozycja głosili hasła i tematy ograną kartą przy poparciu TVN24 np. związane z sądownictwem ,nauczycielami, zdrowiem , LGBT ,manifami ,paradami równości ,uciskiem kobiet . Co istotne totalni donosili do Brukseli ,że w Polsce nie ma tolerancji ,praworządności ,demokracji i nie dawać pieniędzy z KPO dopóki Tusk nie wygra wyborów . Pytanie które hasła i tematy są ważne dla Polaków aby żyło im się lepiej i dostatniej - te ze strony PIS czy te ze strony Totalnej Opozycji i PO-PSL ? Wiadomo ,że Totalna Opozycja podjudzała nauczycieli ,lekarzy ,sędziów i tych spod tęczowej flagi i młodych na kampusach ,że w Polsce żyje im się źle i chcą aby wrócił Tusk bo za jego rządów było lepiej ,mądrzej ,bezpieczniej ,dostatniej ? Tych co widzieli zło Totalnych i celowe kłamstwa ,zadymy , oczernianie lub mieli obawy co do działań i zachowania Totalnej Opozycji to dawali czerwoną kartkę Totalnej Opozycji ale za to przez ich wyznawców byli straszeni mową nienawiści ,nietolerancja ,dyskryminacją ,głupotą . Jak wiemy tak jak byli atakowani zajadle ,fizyczne i werbalnie na ulicy i przez zagraniczne media polskie np. rząd legalnie wybrany , politycy i posłowie z PIS i ludzie którzy ich popierają , to nikt wcześniej tego nie doświadczył w historii powojennej Polski - jak to co zrobiła im Totalna Opozycja bez programów gospodarczych i ekonomicznych ale z nienawiścią i chęcią powrotu do władzy i co istotne przy zgodzie Brukseli .
logik.W87
6 miesięcy temu
PIS przed wyborami głosił hasła i programy głównie gospodarcze i ekonomiczne dla Polski i Polaków i robił wiele aby poprawić życie Polaków i aby było więcej kasy w naszych portfelach . Natomiast Tusk i Totalna Opozycja głosili hasła i tematy ograną kartą przy poparciu TVN24 np. związane z sądownictwem ,nauczycielami, zdrowiem , LGBT ,manifami ,paradami równości ,uciskiem kobiet . Co istotne totalni donosili do Brukseli ,że w Polsce nie ma tolerancji ,praworządności ,demokracji i nie dawać pieniędzy z KPO dopóki Tusk nie wygra wyborów . Pytanie które hasła i tematy są ważne dla Polaków aby żyło im się lepiej i dostatniej - te ze strony PIS czy te ze strony Totalnej Opozycji i PO-PSL ? Wiadomo ,że Totalna Opozycja podjudzała nauczycieli ,lekarzy ,sędziów i tych spod tęczowej flagi i młodych na kampusach ,że w Polsce żyje im się źle i chcą aby wrócił Tusk bo za jego rządów było lepiej ,mądrzej ,bezpieczniej ,dostatniej ? Tych co widzieli zło Totalnych i celowe kłamstwa ,zadymy , oczernianie lub mieli obawy co do działań i zachowania Totalnej Opozycji to dawali czerwoną kartkę Totalnej Opozycji ale za to przez ich wyznawców byli straszeni mową nienawiści ,nietolerancja ,dyskryminacją ,głupotą . Jak wiemy tak jak byli atakowani zajadle ,fizyczne i werbalnie na ulicy i przez zagraniczne media polskie np. rząd legalnie wybrany , politycy i posłowie z PIS i ludzie którzy ich popierają , to nikt wcześniej tego nie doświadczył w historii powojennej Polski - jak to co zrobiła im Totalna Opozycja bez programów gospodarczych i ekonomicznych ale z nienawiścią i chęcią powrotu do władzy i co istotne przy zgodzie Brukseli .
polak
6 miesięcy temu
Tusk to nieudolny ludek który jest zależny od wytycznych z Berlina !!!!!
...
Następna strona