Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Polak w internecie. Chwalą nas za usługi, gorzej oceniają za umiejętności cyfrowe

86
Podziel się

Komisja Europejska sprawdziła, jak radzimy sobie z usługami cyfrowymi. Wprawdzie wyróżnia nas to, że mamy szybki internet, ale nie korzysta z niego aż 15 proc. Polaków, a mniej niż co drugi obywatel potrafi wysłać maila, zrobić przelew czy wyszukać coś w przeglądarce. Biznes też radzi sobie raczej średnio, a specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. siły roboczej w Polsce.

Specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. siły roboczej w Polsce.
Specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. siły roboczej w Polsce. (Flicker)
bCZUDoYB

23 pozycja na 28 państw członkowskich. To miejsce Polski w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2020. W ciągu roku nasz kraj zyskał dwa oczka, ale – gdy wczytamy się w szczegóły – jest to raczej marna pociecha.

Zdaniem Komisji Europejskiej, która przygotowała raport, naszym największym atutem są mobilne usługi szerokopasmowe. Poziom ich wykorzystania został oceniony jako najwyższy w skali UE. Wzrosła również ocena cyfrowych usług publicznych. Niestety nie na wszystkich polach radzimy sobie tak dobrze.

bCZUDoYD

O ile całkiem nieźle idzie nam z infrastrukturą, o tyle wciąż słabiej radzimy sobie z kompetencjami. Z raportu wynika bowiem, że 15 proc. Polaków nie korzysta z internetu, a podstawowe umiejętności cyfrowe - czyli wysyłanie maili, korzystanie z e-administracji, obsługiwanie bankowości elektronicznej czy po prostu wyszukiwanie rzeczy w sieci - posiada mniej niż połowa społeczeństwa w wieku od 16 do 74 lat (44 proc.). Średnia dla UE wynosi prawie 60 proc.

Obejrzyj: Podatek cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

- Tym, co wypycha nas na tak dalekie miejsce w rankingu, jest brak wiedzy, chęci do nauki i zaufania do technologii. Pocieszam się jednak tym, że gdy zaczynamy przyjmować pewne doświadczenia, to po krótkim czasie chcemy więcej. To również dotyczy technologii. Mamy wiele zaległości na tle innych krajów Europy, ale stopniowo zaczniemy się cyfryzować na większą skalę. Dajmy sobie czas - mówi ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z cyberkurs.online Artur Markiewicz.

W biznesie też wcale nie jest dużo lepiej. W Polsce wysoce "scyfryzowanych" firm jest 3 proc. (w UE 26 proc.). W ten sposób zdefiniowane zostały przedsiębiorstwa, które stosują usługi chmurowe, Big Data, e-commerce czy media społecznościowe. Dla porównania, Dania i Szwecja to kraje, w których jest ponad 10 proc. firm posiadających ten wskaźnik na bardzo wysokim poziomie. Z kolei niskim stopniem cyfryzacji charakteryzuje się sporo, bo 60 proc. polskich przedsiębiorstw. W Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 39 proc.

bCZUDoYJ

To wszystko odbija się na zatrudnieniu specjalistów w obszarze IT. A ściślej w ogromnej luce, która niezmienne trawi ten rynek. W całej Unii mówi się 600 tys. wakatów. W Polsce ten niedobór oceniany jest na 50 tys. i choć na rynku przybywa specjalistów w dziedzinie nowych technologii, ich liczba wciąż jest poniżej średniej UE, jak czytamy w raporcie DESI 2020. W Polsce specjaliści IT stanowią 3 proc. wszystkich pracowników. W Unii Europejskiej średnia - też niespecjalnie rekordowa - wynosi 3,9 proc.

- Pracodawcy zauważają, że najlepszym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest rekrutowanie osób początkujących, które posiadają podstawową wiedzę pozwalającą na jej dalsze szlifowanie i zdobywanie doświadczenia. Coraz większą uwagę poświęcają także kształceniu własnych pracowników, którzy znają specyfikę firmy oraz posiadają predyspozycje do pracy w IT – mówi Magdalena Rogóż z Kodilla.com.

W 2008 roku polska branża związana z nowoczesnymi usługami biznesowymi zatrudniała 50 tys. osób. Na koniec I kwartału 2020 r. było to już 338 tys. Według najnowszych szacunków ABSL sektor nowoczesnych usług biznesowych odpowiada za 3-3,5 proc. PKB Polski. Mówiąc bardziej obrazowo, ten odsetek jest zasługą pracy programistów.

bCZUDoYK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCZUDoZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Ekes
3 miesiące temu
Ja doskonale wiem jak zrobić przelew i jak korzystać z e-administracji, dlatego TEGO NIE ROBIĘ, żeby sobie nie narobić problemów. Papier jest papier!
Erwin
3 miesiące temu
Zlikwidować religię w szkołach na rzecz nauki informatyki.
axe
3 miesiące temu
Radzimy sobie jeszcze całkiem nieźle. Piszecie o duperelach ale nie o tym co powinno dziś być na pierwszych stronach wszystkich mediów. We Francji zmarł własnie kierowca autobusu pobity przez trzech arabskich bandytów. Jak biały policjant zabija czarnego przestępcę to wrzask na cały świat, jak kolorowi bandyci zabijają przyzwoitego białego człowieka to cisza ...... !!!!! wiem . Boicie się. Już się boicie .....
bCZUDoZf
PiotrK
3 miesiące temu
No cóż, z wykresu wynika, że radzimy sobie lepiej od niemców. Mi to wystarczy.
TAK
3 miesiące temu
Rozwój intelektualny rządzących mówi wszystko.
Najnowsze komentarze (86)
tyle
3 miesiące temu
to ciekawe ze Polscy informatycy należą do czołówki światowej.
Bialy
3 miesiące temu
Dziwny raport, akurat specjalisci IT z Polski sa bardzo pozadani na rynku miedzynarodowym, wiec hej, chyba nie jest tak zle
baba
3 miesiące temu
brak chęci do nauczenia się nowych umiejętności - masakra
Chorzów
3 miesiące temu
Autonomia dla Śląska ze stolicą Breslau .
nick
3 miesiące temu
tylko nie Dyzma z Warszawki
TAK
3 miesiące temu
Rozwój intelektualny rządzących mówi wszystko.
Quark
3 miesiące temu
Polska to kraj pługa i kilofa, choć i tu ostatnio niezbyt się układa. Mogę oczywiście szerzyć propagandę sukcesu i powiedzieć na siłę coś innego, ku uciesze patriotów, ale po co?
SLUCHA unie
3 miesiące temu
TEN CO NIE SLUCHA POLSKI
bCZUDoYX
Gość
3 miesiące temu
WP cały czas skłuca Polaków i opluwa. Domyślcie się kto stoi za tym portalem, jaki kapitał i dlaczego takie artykuły powstają na zamówienie. Tak, te bazgroły, mają wpływać na wasze myślenie i na wasze spostrzeganie Polski, UE i świata. Często piszą tu wypociny pseudo redaktorzy po ogólniaku bez żadnej wiedzy na polecenie mocodawców. Czasami nie idzie tego czytać bo zdania są bez składni, z błędami logicznymi oraz błędami ortograficznymi. Tak jakby pisali ludzie po podstawówce. Nie spodziewałem się, że poziom tego portalu tak spadnie. Często piszą wszystko o niczym i różne inne berbeluchy. Skłucanie społeczeństwa to ich główna zagrywka, napuszczanie jednych na drugich i na odwrót. Komu na tym zależy i kto za to płaci, jaki kapitał za tym stoi. Dziękuję i pozdrawiam
proboszcz z p...
3 miesiące temu
Katolickie państwo z kartonu. Na klęczkach przed kolonizatorem z watykanu...
Te akronimy
3 miesiące temu
Specjaliści z IT są ciency w całej Unii, nie mają podstawowych umiejętności prywatnie i w firmach. Wystarczy spojrzeć na wykresy - na pierwszym są na 10. miejscu od końca, a na drugim na 8. Wiem, że natychmiast doczekam się wyjaśnień ...
fikcja
3 miesiące temu
Nie wierzę w e.... że są zawsze bezpieczne. Papier to papier. Nie mam zamiaru potem się użerać z kimś, kto będzie uważał, że czegoś nie dostał.
Józef
3 miesiące temu
Ważna jest odpowiedzialna władza. Wybraliśmy sobie taką, której odpowiada łatwa do rządzenia "ciemna masa". Czym mniej wolnych i niezależnych środków przekazu, czym mniej obiektywnych wiadomości o polskiej gospodarce, o wskaźnikach poziomu życia Polaków na tle innych Europejczyków tym takiej władzy łatwiej rządzić i uwłaszczać się na naszym budżecie. A do tego jeszcze budowane uzależnienie od pasożytującego na państwie kościoła i jego sekt i przenoszące w bezmyślność prymitywnej zabawy "disco-polo" ... Mamy pecha, bo mamy władzę, której jedynym celem jest władza i ciemny naród. Mamy pecha, bo ciemny naród łatwo oszukiwać i nim sterować, więc nasze szanse na lepsze życie maleją. Mamy pecha, bo najlepsi, najbardziej kompetentni i najbardziej świadomi, nie mogąc przebić się przez duszącą rzeczywistość, tracą nadzieję, wyjeżdżają i nie odwracają się już za siebie, a bez nich odbudowa i pogoń za należnym Polakom poziomem życia Europejczyków długo jeszcze nie będzie możliwy.
Taka prawda
3 miesiące temu
Następny ranking tylko żeby pokazać jak jest źle w Polsce. Jeszcze nie spotkałem się w wp żeby było coś dobrego napisane o Polsce ciągle źle,niedobrze, jakieś rankingi sortowanie społeczeństwa na różne klasy,grupy,sortu. Przecież już czytać tego nie idzie.
...
Następna strona