Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budżet UE na 2021 rok. Komisja Europejska przedstawiła projekt

2
Podziel się:

Komisja Europejska odsłoniła karty i pokazała projekt unijnego budżetu na rok 2021. KE jednak wciąż zakłada, że na lipcowym szczycie przywódcom państw unijnych uda się porozumieć w kwestii budżetu UE na lata 2021-27.

KE przedstawia projekt budżetu (zdj. ilustracyjne).
KE przedstawia projekt budżetu (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, propozycja Komisji zakłada, że budżet Unii Europejskiej na 2021 rok w wysokości 166,7 mld euro, zostanie uzupełniony o 211 mld euro w formie dotacji i ok. 133 mld euro z pożyczek, które trafią do instrumentu odbudowy po pandemii. Dzięki tym pieniądzom UE chce stymulować inwestycje oraz gospodarkę Europy.

Nowy projekt KE to pierwszy budżet w ramach wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Nie jest on jednak ostatecznym - wszystko ma rozstrzygnąć się na lipcowym szczycie państw unijnych, którego tematem właśnie mają być kwestie budżetowe.

Jak zatem brzmi propozycja Komisji? Jak podaje PAP, 55,2 mld euro ma trafić na wspólną politykę rolną, zaś 814 mln euro - na Europejski Fundusz Morski i Rybacki. To propozycja KE dla rolników i rybaków.

Zobacz także: Zobacz też: Polacy stworzyli rewolucyjny test na koronawirusa. Czekają na kontakt od resortu

Natomiast państwa członkowskie mają otrzymać 131,5 mld euro na pożyczki. Kolejne 133 mld euro trafi do nich w formie dotacji w ramach mechanizmu odbudowy. 47,15 mld euro to środki przewidywane na politykę spójności. Dodatkowo mają być uzupełnione kwotą 42,45 mld euro w ramach mechanizmu odbudowy.

Projekt KE jest tymczasowy. Komisja zmieni go, jak tylko Parlament Europejski i Rada Europejska osiągną porozumienie ws. wieloletnich ram finansowych na najbliższe siedem lat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Prawda
2 lata temu
No i jaki by nie był ten budżet dla Polski a będzie zdecydowanie niższy od poprzedniego i uzależniony od przestrzegania praworządniści i demokracji to Morawiecki ogłosi olbrzymi sukces. A tak naprawdę to rząd PiS będzie zmuszony przyjąć wszystko co zaproponuje Komisja Europejskiej bo praktycznie nikt się z nimi i Węgrami nie liczy w UE.
Ktoś oprócz z...
2 lata temu
Widział te pieniądze ??? 450 mld euro...... jest co KRAŚĆ.....