Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Policjanci tracą na Polskim Ładzie. Ministerstwo zapewnia: będą wyrównania wynagrodzeń

55
Podziel się:

Kluczowa reforma podatkowa rządu, która weszła w życie 1 stycznia, obniża wynagrodzenia. I nie chodzi tu o świetnie zarabiających Polaków, a mających 5-6 tysięcy złotych pracowników i funkcjonariuszy służb mundurowych m.in. policjantów i żołnierzy - napisał Fakt.pl. Ministerstwo Finansów zapewnia, że całość wynagrodzenia zostanie policjantom wyrównana.

Policjanci tracą na Polskim Ładzie. Ministerstwo zapewnia: będą wyrównania wynagrodzeń
W opinii eksperta przykład policjantów pokazuje, że Polski Ład jest dziurawy i trzeba go natychmiast znowelizować. (Adobe Stock, ©Lidia_Lo - stock.adobe.com)

Funkcjonariusze mundurówki zobaczyli, że ich uposażenia za styczeń są niższe niż przelew za grudzień. "Tu winny jest Polski Ład, przy czym - jak wskazują eksperci - to ewidentna dziura w sztandarowym projekcie PiS. Rząd nie przewidział, że skomplikowany mechanizm, jaki sobie wymyślił, po prostu nie zadziała w przypadku tej grupy zawodowej" - czytamy.

Chodzi o to, że funkcjonariusze służb mundurowych nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne, bo te pokrywa państwo. Jak tłumaczy portal, od wyższej kwoty płacą zatem składkę zdrowotną i podatek PIT. "I tu zagadka się wyjaśnia - składki zdrowotnej nie odliczą już od podatku, a jak inni zapłacą ją w wysokości 9 proc. wynagrodzenia brutto. Efekt jest taki, że nawet ulga dla klasy średniej nie uchroni już osoby zarabiające po 5-6 tys. zł od skutków Polskiego Ładu", napisano dalej.

Zobacz także: Zyskasz, czy stracisz na "Polskim Ładzie"? Policzyliśmy to

Niższe wypłaty dla mundurowych. Resort odpowiada: będą wyrównania

Portal podaje przykład funkcjonariusza policji, zarabiającego powyżej 6 tys. zł. Wynika z niego, że - po uwzględnieniu ulgi dla klasy średniej - wypłata na rękę w styczniu będzie o 63 zł niższa, a bez uwzględnienia ulgi - o 84 zł. "Przy 8 tys. zł strata wyniesie nawet 239 zł miesięcznie", dodano.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na Twitterze zapewnia:

Policjanci rozliczają się wg dedykowanych im przepisów, i co za tym idzie, całość wynagrodzenia zostanie wyrównana. Dla funkcjonariuszy zarabiających do ok. 12,8 tys. zł brutto/ m-c (wraz z dodatkami i premiami) #PolskiŁad w skali całego roku będzie korzystny lub neutralny.

Wcześniej wypowiedział się też wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik. - Jako obóz polityczny zadeklarowaliśmy się, że ci którzy zarabiają do 130 tys. złotych zyskają albo nie stracą na Polskim Ładzie. Tak także będzie w służbach mundurowych i te nieduże wyrównania zrobimy tak, żeby nie było takiego odczucia, że Polski Ład kogoś krzywdzi - stwierdził.

Dr Kolek: reformę Polskiego Ładu należy przesunąć na 2023 r.

Tymczasem cytowany przez Fakt.pl ekspert Instytutu Emerytalnego uważa, że Polski Ład jest po prostu dziurawy. - Wprowadzone zmiany w ramach Polskiego Ładu sprawiły, że wszyscy mundurowi zarabiający więcej niż 5600 zł brutto tracą względem poprzedniego roku. To niedopatrzenie wynika z innego algorytmu naliczania składki zdrowotnej w służbach mundurowych - mówi dr Antoni Kolek.

Oznacza to, że Polski ład musi być natychmiast znowelizowany, a ulotki i inne materiały propagandowe natychmiast zmienione Prace nad Polskim Ładem powinny zostać rozpoczęte na nowo. W tak kryzysowej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, jest przesunięcie w czasie całej reformy na 2023 rok - dodaje ekspert Instytutu Emerytalnego.
Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Roberto
2 lata temu
Ja straciłem 533 zł... Nikt mi niczego nie zwrócił... Mam 33 lata służby i zajmuję dość wysokie stanowisko służbowe... Nie dostałem tego stanowiska "po znajomości" tylko swoją ciężką pracą.... Nie mam rodziny (bo jak oddasz się tej pracy to na rodzinę nie masz już sił i czasu), a więc rozliczam się "sam"... Pewnie zaraz wyleje się fala hejtu: jaki krezus! Cóż to wszystkim hejtującym życzę duuuużo wytrwałości w tej służbie i osiągnięcia 30 lat w wysługi.... Ja mogę podjąć już tylko jedną decyzję, którą chyba i tak za długo odkładałem...
wyborca
2 lata temu
no niech tylko spróbują któremuś obciąć ? Kto będzie pilnował Nowogrodzkiej ?
Jan
2 lata temu
teraz wam podwyższą, wyrównają bo jesteście potrzebni do tłumienia strajków, ale jak przejdziecie na emeryturę nie będziecie już potrzebni, to wam skroją emeryturę tak jak to dzieje się dzisiaj, a ktoś kiedyś mówił o prawach nabytych i o prawie nie działającym wstecz. Bezmózgi tłumaczą to jakąś dziwną komuną sprzed 45 lat, ale ile jeszcze czasu można dać się oszukiwać na takie wyświechtane hasełka !
logiczny
2 lata temu
Szybka akcja "bądź bezpieczny na drodze"powinna rozwiązać problem + a i na podwyżki dla funkcyjnych rzeczników w formacji wystarczy !😘😎
Anonim
2 lata temu
jedyni którzy nie stracili na tym pseudo ładzie to politycy... im też inflacja nie straszna...
...
Następna strona